Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Podvodné emaily od exekutora rozesílají viry

16. 07. 2014

16. 07. 2014

Přišel mi již druhý takový email, vždy jsem jej smazal a neřešil to. Už to ale říkali v rádiu! :o) Možná neuškodí upozornit na toto nebezpečí čtenáře, napadlo mě v tu chvíli…

Celý email působil na první pohled důvěryhodně (až na pár pravopisných chybiček), dokonce i jména v něm užitá byla skutečná (viz citace beze jmen).

TIP: Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

Předmět: „VÝZVA K ÚHRADĚ DLUŽNÉHO PLNĚNÍ PŘED PROVEDENÍM EXEKUCE“

Text emailu: „Soudní exekutor JUDr. xxx, Exekutorský úřad Jeseník mesto, IČ 43149010, se sídlem Otakara Březiny 111, 142 01 Jeseník pověřený provedením exekuce: č.j. 22 EXE 129/2014 -20, na základě exekučního titulu: Příkaz č.j. 048061/2014-825/Čen/G V.vyř., vás ve smyslu §46 odst. 6 z. č. 120/2001 Sb. (exekuční řád) v platném znění vyzývá k splnění výše uvedených povinností, které ukládá ustanovení, jakož i povinnosti uhradit náklady na nařízení exekuce a odměnu soudního exekutora, stejně ták, jako zálohu na náklady exekuce a odměnu soudního exekutora:

Peněžitý nárok oprávněného včetně nákladu k dnešnímu dni: 8 814,00 Kč
Záloha na odměnu exekutora (peněžité plnění): 1 474,00 Kč včetně DPH 21%
Náklady exekuce paušálem: 5 437,00 Kč včetně DPH 21%

Pro splnění veškerých povinností  je třeba uhradit na účet soudního exekutora (č.ú. 515255583/8500, variabilní symbol 33245291, ČSOB a.s.), ve lhůtě 15 dnů od
doručení této výzvy 15 725,00 Kč

Nebude-li  uvedená částka uhrazena ve lhůtě 15 dnů od doručení této výzvy, bude i provedena exekuce majetku a/nebo zablokován bankovní účet  povinného ve smyslu § 44a odst. 1 EŘ a podle § 47 odst. 4 EŘ. Až do okamžiku vymožení povinnosti.

Příkaz k úhradě, vyrozumění o zahájení exekuce  a vypučet povinnosti najdete v přiložených souborech.“

TIP: Test ZoneAlarm Internet Security Suite – víc než antivirus a firewall

Kritickým místem je přiložený ZIP soubor, který uvnitř skrývá spustitelný EXE soubor s virem! Pochopitelně vedle možné paniky, kterou email může způsobit.

Buďte si však jisti, že exekutor by vás nekontaktoval emailem, ale úředním dopisem! Podobné emaily ani nečtěte, rovnou je mažte. Navíc dobrý antivirus by vás před tímto útokem měl ochránit tím, že vás na vir upozorní včas.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek