Středa , 15. 01. 2025

Alice

Diskuze k článku

56 Responses

  1. Dotaz: MPC-HC a CCCP…
    1) CCCP obsahuje vlastní verzi MPC s různými upravami a odlišnými nastaveními a pokud vím (nejsem na to odborník), autoři CCCP moc nedoporučují míchat CCCP a původní MPC. Jak je to s MPC-HC a CCCP?

    2) Lze čestinu z MPC-HC použít i pro MPC z CCCP, případně existuje pro něj jiná čeština? Sám jsem našel jen MPC s natvrdo zakódovanou češtinou a v trochu jiné verzi. Osobně je mi jedno, že MPC z CCCP je v angličtině, ale kolegům to vadí.

    Děkuji za odpovědi.

    1. 1) Bohužel nevím, jakou
      1) Bohužel nevím, jakou verzi MPC v CCCP používají. Každopádně to nebude MPC-HC o kterém v článku píšu. Poslední CCCP codecpack je totiž z 22. 7. 2007, kdežto MPC-HC 1.1.0.0 je z 5. 3. 2008. S tímhle přehrávačem to je poměrně komplikované. Jeho původní autor, Gabest, vývoj před pár lety pro nedostatek času opustil. Vznikly dva tzv. forky (odštěpené verze, což GPL licence umožňuje). Jeden vyvíjel clsid pod názvem Guliverkli2, hlavním autorem verze MPC-HC je Casimir666. Ten implementoval do přehrávače HW akcelerovaný dekodér H.264 a VC-1 a také umožnil překlad do jiných jazyků. Díky tomu je tato verze hodně populární a v současnosti není žádný rozumný důvod používat jakoukoliv jinou. Nemyslím si, že aktualizací na tuto verzi by mohlo dojít k nějakým problém. V opačném případě si můžeš vždy zazálohovat současný mplayerc.exe. Celý přehrávač je totiž pouze tenhle jeden .exe soubor, nikde jinde v systému nemá žádné další soubory. Nastavení se ukládá buďto do registrů nebo do .ini souboru v adresáři přehrávače, záleží na nastavení.

      2) Čeština z MPC-HC nelze použít pro jinou verzi. Dokonce ani pro jinou vývojovou verzi MPC-HC. Ta verze, o které mluvíš, je asi poslední, která vůbec vyšla pod hlavičkou původního projektu Guliverkli. Je číslovaná jako 6.4.9.0+. Verze z Guliverkli2 projektu od clsid má označení 6.4.9.1. Ale jak už jsem psal, na tyhle verze bych zapomněl a používal nejnovější MPC-HC.

  2. Dotaz: Který build MPlayeru pro Windows
    Na oficiálních stránkách MPlayeru se nový build Mplayeru pro Windows objevuje vždy jednou za dlouho. Našel jsem různě po Internetu další, který by doporučil autor příp. jiní čtenáři. Jde mi o pravidelně aktualizovaný, ale přitom dostatečně stabilní build, jen samotný MPlayer a ideálně rovněž v ZIPu, který stačí rozbalit.

    1. Re: Který build MPlayeru pro Windows
      Jednou z možností je stáhnout si zip verzi SMPlayeru, který obsahuje poměrně aktuální MPlayer. Druhou možností je instalátor ze stránky http://mulder.dummwiedeutsch.de/home/?page=projects#mplayer, který nainstaluje SMPlayer, MPUI (alternativné GUI) a dále opravdu aktuální verzi MPlayeru, která by měla v poslední verzi být navíc optimalizovaná pro nadetekovaný typ CPU. Další zdroj aktuálních buildů MPlayeru je třeba http://sourceforge.net/projects/mplayer-ww/.

      Plno dalších se dá určitě na internetu ještě najít.

  3. dobré,ale příliš
    dobré,ale příliš zaměřené na Windows

    chtělo by to popsat strukturu přehrávání na MAC OS X a Linuxu

    1. Video v Linuxu a MAC OS X
      Bez mučení přiznám, že s počítači Apple nemám téměř žádné zkušenosti. Výchozím přehrávačem je tam QuickTime, který je prý na tomto systému narozdíl od Windows použitelný. Každopádně lze v tomto systému provozovat i zmíněné přehrávače SMPlayer a VLC.

      V Linuxu to je složitější i jednodušší zároveň. Distribuce, které jsou v dosahu americké jurisdikce se musí vyvarovat přímé podpory patentovaných formátů (téměř všechny formáty Microsoftu, RealMedia, Applu a MPEGu). Dekodéry pro tyto formáty lze ale většinou lehce doinstalovat z repozitářů nebo jsou na to přímo v distribuci nástroje. Problém je v tom, že obecný postup neexistuje, každá distribuce to řeší po svém.

      Pokud si ale stáhnu staticky linkovanou verzi VLC nebo SMPlayeru, tak mě nemusí zajímat, jak to řeší moje distribuce a vše funguje jako ve Windows. Samozřejmě je ale lepší používat sdílené komponenty a verze z repozitářů.

      Na Linuxu tedy opět můžu používat zmíněné přehrávače VLC a SMPlayer. VLC je přehrávač, který má vlastní tzv. backend (splittery a dekodéry na pozadí), SMPlayer logicky využívá jako backend MPlayer. Další linuxové backendy jsou GStreamer a xine. Plno přehrávačů umožňuje výběr backendu. KDE4 má systém zvaný Phonon, který používá třeba přehrávač Dragon Player nebo AmaroK. Phonon umožňuje v Linuxu vybrat kterýkoliv ze zmíněných backendů, ve Windows používá Phonon DirectShow.

      Mimochodem GStreamer je koncepcí dost podobný DirectShow a existuje i verze pro Windows. Najdete i aplikaci, značně připomínající Graphedit. Narozdíl od DirectShow je ale GStreamer velmi dobře použitelný i pro střihové programy. Myslím si, že o něm ještě hodně uslyšíme.

      Takže aspoň takto napravuju to, že jsem se o Linuxu až tolik nezmiňoval. Má to několi důvodů. Prvním je určitě rozšířenost Linuxu vs. Windows. Potom u většiny distribucí je otázka nainstalování dekoderů a přehrávačů z repozitáře otázkou pár kliků myší. No a nakonec je to celé s těmi backendy tochu zamotané, ve Windows je pro přehrávání jen jeden – DirectShow. V Linuxu jsou čtyři.

    1. Re: Dobrá práce
      BTW: Jaktože si se nezmínil TS kontejner? 🙂 A nemyslím si, že by článek bylo moc zaměřen na Windows. Lepší unixové (Linux i OS X) přehrávače používají FFmpeg, takže toho ani není moc co psát. A SMPlayer tam samozřejmě funguje také a podle mě není v tomto světě lepší volby. Ale ve windows používám lépe nastavitelný MPC HC.

      1. Díky
        Díky za pochvalu, snažím se, aby se v tom mohli lidi trochu zorientovat. Protože z všemožných zdrojů se valí šílený vlny dezinformací. Ale je to tak trochu boj s větrnými mlýny, aneb slovy pana Karfíka: „Je to marný, je to marný, je to marný…“ 🙂

        TS kontejner zmiňuju u Haaliho splitteru, že ho podporuje, ale je pravda, že jsem ho měl zmínit asi trochu víc. Je celkem populární – TV vysílání, Blu-ray, některé DVD rekordéry nebo HD kamery. Na druhou stranu MPC, VLC i SMPlayer ho zvládají přímo. V DirectShow je podporovaný pomocí Haaliho splitteru nebo splitteru z MPC. Mimochodem TS splitter z poslední vývojové verze MPC-HC prý řeší problém s náhledy u TS souborů.

        K Linuxu jsem tu něco dopsal v diskuzi. Ale buďto na to můžu koukat jako uživatel, pro kterýho to „just works“ a je mu jedno, co je vlastně na pozadí. V tom případě je to v Linuxu směšně jednoduchý. Když bych chtěl zajít trochu víc do hloubky, je tam šílená spousta možností a přehrávačů. Ale to se vyplatí znát spíš pro vývojáře než uživatele.

  4. Dobrý den,
    děkuji za

    Dobrý den,
    děkuji za kvalitní článek. Prosím o radu při pohledu z opačné strany – jaký formát videa vytvářet při střihu vlastních nahrávek (např. v Pinnacle Studiu)?
    Na záložce „Vytvoř MPEG Soubor“ je mnoho voleb – jako formát (jako např. DVD kompatibilní, pak různé druhy MPEG4), dále nastavení vida a zvuku (určit druh komprese, datový tok a vzorkování). Jaké nastavení je optimální?
    Rád bych, aby vytvářené soubory pokud možno neztratily příliš kvalitu (rozumná komprese) a byly univerzálně přehrávatelné nejen na počítači, ale i na na běžném (modernějším) DVD přehrávači.
    Děkuji za odpověd:)
    Jirka

    1. Jaký formát
      Zdravím Jirko,

      na tohle je velmi těžká odpověď. Zvlášť v případě, kdy není jasné, jaký máte zdroj videa. Pokud to je běžná DV kamera, asi nejlepší volba je DVD-Video ( = MPEG Program Stream / MPEG-2 / AC3 – jak jsme si v článku řekli, každé video má 3 formáty). U DV kamer se totiž používají dva velmi nešťastné relikty minulosti – prokládání a anamorfické video. Ty samé neduhy ale má i DVD-Video (i když prokládání je spíše výjimkou). Kromě DVD-Videa umí běžné DVD přehrávače jediný další formát a tím je AVI / MPEG-4 ASP / MP3 (tzv. DivX – velmi nepřesné a matoucí označení). Formát MPEG-4 ASP sice také umožňuje prokládání a anamorfický poměr stran, jenže spousta přehrávačů (stolních i počítačových) toto nepodporuje.

      Pokud by zdrojem videa byla HD kamera, tam bych asi video ukládal do MPEG Transport Stream / MPEG-4 AVC / AC3. Takové video budou schopné přehrát Blu-ray přehrávače i výkonější počítače. DVD přehrávač si u HD videa logicky ani neškrtne.

      Takže opravdu záleží převážně na zdrojovném videu, použijte MediaInfo a pošlete nám informace (nejlepší je textový výpis).

      Dále, co se týká parametrů jako rozlišení, vzorkování atd., tak každý převod je ztrátový. Vždy se snažte zachovat původní hodnoty. Datový tok samozřejmě čím vyšší, tím lepší. Na jedno DVD se Vám vejde při maximální kvalitě hodina záznamu. Akorát podle mých zkušeností má Pinnacle strašně pomalé a nekvalitní enkodéry. Pokud Vám opravdu záleží na kvalitě, je třeba se toho spoustu naučit a pro finální výstup použít například zdarma dostupné programy Avisynth, HC, Aften, GfD nebo další podobné. Jejich užívání ale vyžaduje poměrně dobré znalosti v oboru videa. Pinnacle Studio je taková jednoduchá (a bohužel nepříliš kvalitní) hračka pro amatéry.

  5. Ahojte,
    velmi dobrý

    Ahojte,
    velmi dobrý článok, ktorý doplňuje články „staviame HTPC…“. Sám si chcem tiež postaviť HTPC ale trápi ma niekoľko otázok:

    1. Keď pripojím počítač na plazmu (ktorá zvláda 100hz) cez VGA konektor – akú obnovovaciu frekvenciu musím nastaviť na počítači? Včera som pripojil môj počítač cez VGA konektor k plazme a obraz sa zobrazil iba vtedy, keď som na počítači nastavil 60hz (ale potom som vnímal blikanie obrazovky) – ak som nastavil viacej, plazma nechcela nič zobrazovať. Ako je to v prípade, že má grafická karta priamo výstup HDMI? Koľko Hz obnovovacej frekvencie máte nastavené vy?

    2. Keď som na takto pripojenom počítači pustil na niektorom z prehrávačov (VLC, InterVideo…) obsah DVD zobrazilo mi ho nasledovne:
    – čierny pás 1
    – čierny pás 2
    – samotné video
    – čierny pás 2
    – čierny pás 1
    Neviem či som to napísal zrozumiteľne, ale keď na klasickom CRT 4:3 pustíte 16:9 film, tak má v hornej aj dolnej časti obrazu čierne pásy. OK. Ale prečo mne zobrazuje až dva? Jeden ako by generoval sám televízor a druhý akoby generovala samotná DVD stopa.
    Fakt tomu nerozumiem. Veď na to som kupoval plazmu, aby som mal obraz na celej obrazovke (16:9) a nie iba úzky pás v strede obrazovky :o)

    3. Stiahol som si ukážku 1280×534 videa RamboII v mkv formáte a prehral som ju na VLC prehrávači (cez rovnako pripojený počítač k plazme ako v horných prípadoch). Chápem, že 534 nie je 720, ale aj tak sa mi zdali čierne pásy príliš široké a samotné video bolo príliš úzke (možno jedna tretina z obrazovky). Možno je to ten istý problém ako ten, ktorý som popísal skôr.

    Vďaka za odpoveď, aj keď neviem či sa priamo týka tohto článku.

    Roman :o)

    1. re: video a připojení na plazmu
      Abychom dotaz mohli nějak rozřešit, chtělo by to uvést ještě typ grafické karty, kterou používáte. Například u ATI je vhodné nainstalovat si Control Center, kde jsou podrobné možnosti nastavení výstupu pro HD TV zobrazovače atd. Také uveďte typ plazmy – některé mají obdélníkové pixely a to je trochu zádrhel.

      1. Používam grafickú kartu
        Používam grafickú kartu GF 6600GT – pripojenie na plazmu cez štandardný VGA konektor – ako na počítači tak aj na plazme. Moja podotázka je: chcel by som si kúpiť dosku s čipom AMD 780G, či sú podobné problémy aj tam?

          1. re: připojení plazmy a video
            Tak to je přesně ten případ – u mě jsem narazil na to, že jsem do plazmy cpal nativní rozlišení 1024×768, ale přehrávače nechápou, že plazma může mít obdélníkové body. Tudíž jsem musel nastavit rozlišení širokoúhlé, tuším nějakých 1280×720, nebo tak nějak. Potom je přehrávání filmů s poměrem 16:9 v pořádku.

          2. Vďaka za typ – presne
            Vďaka za typ – presne rovnako som to včera robil aj ja – púšťal som tam proste 1024×768 s domnenkou, že tam púšťam natívne rozlíšenie plazmy. Dnes večer vyskúšam Váš „recept“ na tento problém. Vďaka :o)

          3. Rozlišení
            A máme to tu. 1024/768 != 16/9. Rozlišení (v pixelech) je 4:3, kdežto fyzický poměr stran obrazovky je 16:9. Jsou tu nečtvercové pixely a to značí velký průs… průšvih. Jako první je třeba spočítat si PAR (Pixel Aspect Ratio), tedy jak moc obdélníkový je bod obrazovky. To sopčítám takto: 768/(1024/16*9) = 1.33. Tuto hodnotu je potom třeba nastavit v ffdshow na záložce Velikost a poměr.

            I ve VLC v nastavení pod položkou Video -> Monitor pixel aspect ratio lze toto nastavit. V MPC-HC lze poměrem stran plynule hýbat v reálném čase při přehrávání. V menu Pan&Scan lze vytvořit předvolbu pro daný typ obrazovky. Už je tam předpřipravená Scale to 16:9 TV, což je přesně to, co potřebuješ.

          4. Tak už mi to je jasné aj z
            Tak už mi to je jasné aj z fyzikálnej stránky. Dúfam len, že som moc „neprehlúpil“, keď som kúpil plazmu s rozlíšením 1024×768 a nie fullHD. Veď keď pustím film 1280×720 na plazme s rozlíšením 1024×768 – musí tam zákonite dôjsť k prepočítavaniu a tým zníženiu kvality, nie? Ale to isté by platilo aj pri fullHD rozlíšení – tiež to musí prepočítať, ak pustím film s rozlíšením 1280×720. Vzdialenosť od obrazovky mám 2,8 m a keď na nej zobrazím biele pozadie, nevidím jednotlivé pixle – takže si myslím, že by mi pri takejto vzdialenosti moc fullHD rozlíšenie bolo na nič. No, ale hlavne že ste mi pomohli nájsť riešenie na tie moje čierne pruhy, lebo včera mi žena povedala toto: „Ak na tom tvojom HTPC budú tie čierne pruhy, tak to nechem“ :o)

          5. HD stačí
            HD rozlišení pro takhle velkou úhlopříčku by mělo stačit. FullHD modely zase mají o poznání vyšší spotřebu a nemají tak dobrý kontrast. Kdybych si měl já teď volit TV, byla by to asi právě tahle. S těmi nečtvercovými pixely to je pěkná obstrukce, ale s tím se nedá nic dělat a řešení by nemělo být příliš komplikované.

    2. Připojení TV k PC
      1) Uvědom si jak plazmová televize funguje. V podstatě nějaký frekvence jsou jenom marketingovej tah. Plasma bude vždy při statickém obrazu lehce pulzovat, u videa by to ale nemělo vadit. Na vstupu je samozřejmě maximálním signálem 1080p60, to znamená, že víc tam pustit nemůžeš. Přepočet na 100 snímků proběhne až uvnitř TV. Televize není monitor, který plně ovládáš (jeho parametry, frekvence atd.) z PC.

      2) Když máš video 16:9, tak bude přes celou obrazovku. Jestli ale máš video 2,35:1 (což je případ naprosté většiny nových filmů), tak tam ten černý pruh přeci musí být. VLC a WinDVD (i když tady si nejsem úplně jistý) neumí letterbox. To znamená, že nedokáží video doplnit o černé pruhy na rozměr obrazovky. Umí to MPC-HC ve fullscreenu, SMPlayer a ffdshow (vždy). Aby se na tohle dalo lépe odpovědět, musel by si napsat, jaké máš rozlišení TV a jaké jsou parametry videa.

      3) 1280/534 = 2,40, tedy je to přibližně těch 2,35, o kterých jsem mluvil. Například 37″ HD plasmy mají obvykle rozlišení 1280×720. Je tedy logické, že nahoře i dole bude 93px širkoý černý pruh. Nesleduj velikosti pruhů, sleduj, jestli je správný poměr stran, jestli čtverec je čtverec a ne obdélník, jestli kruh není elipsa nebo jestli mají lidi správné proporce (což se ale blbě odhaduje). Ideální je úvodní scéna z Jamese Bonda, kde je obraz vidět skrz kulatou hlaveň pistole (měla by být v každé bondovce). Na tom jsem vždycky poznal, jestli je video správně.

      Pokud máš nejasnosti, pošli parametry videa, televize a případně fotku filmu na TV (foť s dlouhým časem).

  6. Pripojenie PC k Plazme
    Ahojte,
    včera som teda vyskúšal Vaše rady ohľadne zmeny pomeru strán obrazovky v softvérovom prehrávači (WinDVD) na 16:9 – a funguje to :o) Takisto som to vyskúšal aj v VLC prehrávači a taktiež to funguje :o) Mám ale ešte dva problémy:

    1. Jedna vec čo ma ešte stále trápi je to blikanie plazmy, keď na ňu pripojím počítač. Mám doma OrangeTV a keď tú pripojím k plazme tak vôbec nebliká – proste stály obraz. Keď som však pripojil cez VGA konektor, nastavil som rozlíšenie 1024×768 a frekvenciu 60Hz tak to blikalo ako na klasickom CRT počítačovom monitore – hruza. Tak som jej „vypálil“ 85 Hz a zdalo sa mi, že to už blikalo menej. Keď som tam ale nastavil 100Hz tak sa nezobrazilo nič. Prečo tá plazma neupraví signál na tých svojich 100Hz, čo uvádza že má? :o)

    2. Keďže maximálne rozlíšenie, aké sa mi podarilo zobraziť na plazme pri pripojenom počítači bolo 1024×768, čo je 4:3 (ale fyzicky má plazma pomer strán 16:9), všetko – písmená, fotky, atď. boli rozšírené – proste disproporciálne. Mám pre správne zobrazenie proporcií nastaviť nejaké rozlíšenie 16:9, ktoré je nižšie ako 1024×768? Alebo ako sa rieši pri obdĺžnikových pixeloch tento problém, keď chcem na plazme s rozlíšením 1024×768 zobrazovať fotky a písmo v správnych proporciách?

    Dúfam, že sú to nie príliš hlúpe otázky :o)

    S pozdravom,

    Roman

    1. re: Pripojenie PC k Plazme
      Především je divné, že vám nejde pustit do plazmy více, než 1024×768. To je potřeba pořešit – ovladače grafiky, utility atp. Dále bych se zamyslel nad tím, zda by nebylo možné připojit plazmu přes HDMI (klidně přes redukci DVI-HDMI). Potom bude snad možné bez potíží využít různá rozlišení až do 1080p. Já jinak do plazmy pouštím 60 Hz a ona si to stejně převede na těch svých 100 Hz. Jadnolité barevné plochy na plazmě pulzují, ale u těch 100 Hz je to snesitelné (byť stále patrné). S tím se nedá nic dělat.

    2. Re: Pripojenie PC k Plazme
      S tím blikání Ti bohužel asi moc neporadím. Zkusím se na to přeptat, ale zdá se mi nelogické, aby obrazovka fungovala jinak na základě připojenýho signálu. Nezkoušel jsi to propojit digitálně přes DVI -> HDMI? To by možná pomohlo.

      Co se týká druhého problému, to je v podstatě téměř neřešitelné. Můžeš zkusit nastavit výstup 1024×720, jak radil Jirka, ale stejně to ještě bude pořád deformovaný, i když míň. Prohlížení fotek lze většinou realizovat ve video přehrávači, kde se použíje stejná deformace. V prohlížečích obrázků asi nic takovýho nenajdeš.

      Zkrátka plazma není monitor. Psal jsem, že bych si jí koupil jako televizi, ale pokud bych měl sebemenší ambice používat to někdy jako monitor, rozhodně bych volil fullHD LCD. Plazma je dobrá televize a velmi špatný monuitor. Dá se relativně snadno vypořád s přehráváním videa, ale tím to bohužel končí. Možná by se to dalo nějak elegantně vyřešit nastavením X11 v Linuxu, ale se tím také bohužel nemám zkušenosti.

      1. Plazma a PC
        Tak jsem se ptal kolegy v práci, jaké jsou možnosti připojení a nastavení. Doporučil mi dvě možný řešení – první, podle mě hroší, je přepnutí PC vstupu do režimu 4:3. Potom budou černý pruhy po stranách a poměr stran se srovná. Druhou možností je poslat do té TV libovolné 16:9 rozlišení (například 1280×720 nebo 1920×1080). Televize si to už přepočítá.

        Propojení přes HDMI v podstatě nic neřeší.

        1. re: plazma a PC
          Souhlasím, až na HDMI. V některých případech (na některých grafických kartách) umožní více režimů rozlišení, ořez obrazu atd. Navíc cpát 1920×1080 přes analog už může být náchylné na kvalitu. Mám-li HDMI na obou přístrojích, nevidím důvod používat VGA kabel. Jinak je to celkem v pohodě i s VGA…

          1. Pripojenie PC k Plazme
            Akurát včera som si ešte na počítač nainštaloval program Media Portal – a ten to krásne rieši v nastavení Aspect ratio, kde zvolím „roztiahnuť“ a je to. Síce neviem, či sa tak neovplyní kvalita filmu, respektíve či vidím celý záber, ale funguje to aj takto.

            Mimochodom, ten program Media Portal sa mi celkom páčil, bol jednoduchý na ovládanie a zvládal všetko čo som od neho požadoval, až na prehrávanie HDTV formátov (mov, mkv,…). Možno hlúpa otázka: Keď prehrávam video na Media Portal, aký prehrávač sa používa? Dá sa niekde nastaviť, že nech na prehrávanie používa VLC player alebo nie? Toto ma zaujíma aj v prípade Windows MCE, či používa nejaký svôj prehrávač alebo sa dajú navoliť aj iné.

            Viem že je to trochu od témy článku, ale… :o)

            A už sa teším na ďalší diel o stavbe HTPC!!!

            S pozdravom,

            Roman

          2. re: kodeky a media portal
            Člověče a určitě jsi četl důkladně tento článek, na který reaguješ? Protože z něj je přece jasné, jak to funguje. Media Portal používá dekodéry a filtry nainstalované v systému, tedy nepoužívá se žádný přehrávač, Media Portál je přehrávač. Pokud ti nejde nějaké HD video, prostě si nainstaluj příslušný codec do systému – třeba i nějaký celý balík typu Vista Codec Pack. To samé platí i pro MCE.

          3. Já to ještě trošku
            Já to ještě trošku upřesním. Media Protal je klasickým DirectShow přehrávačem, obsahuje ale vlastní dekodéry MPEG zvuku a MPEG-2 videa. Z článku to možná není úplně jasné, ale ffdshow v podstatě přináší do DirectShow identické dekodéry jako používá VLC. Ffdshow je základem asi každého codecpacku, v některých ale bývá dost zastaralá verze.

            Každopádně pro přehrávání HD videa (H.264, VC-1) bych doporučil spíš DXVA dekodér z MPC-HC. Nevím jestli je součástí nějakého codecpacku, spíš asi ne a je třeba ho získat samostatně. V článku popisuji, jak na to. Pokud zlobí kontejnery (MOV, MKV), tak oba dva zvládají jak filtry MPC-HC, tak i Haaliho splitter. Osobně mám lepší zkušenosti s Haaliho splitterem (hlavně pro MKV), ale některé MOVy zvládají lépe filtry MPC-HC.

    3. Ahojte,
      vďaka za rýchle

      Ahojte,
      vďaka za rýchle odpovede a rady. Plazmu chcem využívať iba na prehrávanie filmov, hudby, prezeranie fotiek z HTPC a ďalej na sledovanie TV cez OrangeTV. Na internet a hranie ju nechcem používať, na to mám svôj vlastný počítač. Ja som len chcel pred kúpou HTPC trochu skúsiť, aké sú problémy a ako sa riešia, preto som k tej plazme pripojil môj starý počítač. Pred mesiacom som chcel najprv kúpiť Popcornhour alebo niečo podobné, ale keď som zistil aké sú s tým problémy, tak som sa rozhodol ísť cestou HTPC – dúfam, že som si zvolil správne. Tá deformácia fotiek neznamená pre mňa až taký problém, hlavne mi ide o to, aby som vedel komfortne prehrávať video, a to moje „blikanie“ by skutočne mohol vyriešiť HDMI kábel a nová grafická karta (resp. čipset AMD 780G) – a hlavne aby to malo jednoduché ovládanie – to vyžaduje moja manželka :o)

      Vďaka.

      Roman

  7. Problém s přehráváním – zakouřený, nekontrastní obraz
    Po sedmi letech(!!) jsem vyměnil PC, parametry jsou pro mě zcela dostačující, grafická karta GF 8600 GT a monitor LG s nímž jsem nadmíru spokojen a vybíral jsem ho (už dřívě) právě s ohledem na parametry pro přehrávání videa. PC totiž používám především na přehrávání videa, ovšem ouha. Nainstaloval jsem na nový komp známé balíčky kodeků (nejprve K-Lite, pak jsem zkusil i AllInOne), nejnovější ovladač karty, ovšem stále mi přetrvává dosti zásadní problém: obraz je „zakouřený“, ne úplně ostrý a kontrastní, spíše do šeda, je vidět, jak to nějak nestíhá, naskočí skvělý obraz a při dalším střihu kamery opět skok do kouřové neostrosti, jakoby nestíhal „ostřit“. Na starém kompu byl přitom obraz skvělý a bezproblémů. Přehrávačem ani kodekem to není, dělá to na všech (defaultně používám KMPlayer) přehrávačích a formátech, u Avi i DVD. Na starém kompu se mi to stávalo jen když běžely dva programy zacházející s videem současně, takže „nestíhal“, asi. Hry přitom hrají bez problémů, ostře a kontrastně. Už nevím, co zkusit a jsem bezradný. Může to být způsobeno DirectShow či ffd…blabla nebo jak se to jmenuje??? (Nic jsem nijak nenastavoval ani nestahoval, jen zmíněné balíčky a KMPlayer by to navíc měl mít v sobě). Díky za přpadnou radu a skvělý článek.

    1. Jak všude neustále varuji,
      Jak všude neustále varuji, zmíněné balíčky v 90% případů fungují dobře a v 10% schodí celý počítač tak, že už pomůže pouze přeinstalování Windows. Je vhodné se jim širokým obloukem vyhnout.

      V tomhle případě to ale na sesypaný DirectShow systém nevypadá. I když KMPlayer jej také využívá. Přehrávače zcela nezávislé na DS jsou třeba VLC a SMPlayer. Pokud obraz zlobí i v nich je chyba stoprocentně někde jinde.

      Co takhle operační systém, pokud to je nový počítač nejsou tam náhodou Windows Vista? V těch spousta starších přehrávačů nefunguje.

      Jako poslední pokus doporučuji toto: Pokud ještě nemáte, stáhněte si přehrávač MPC-HC. Potom spusťte konfiguraci (Zobrazit -> Možnosti) a jděte do menu Přehrávání -> Výstup. Tady měňte u DirectShow videa všechny dostupné renderery a vyzkoušejte, jak který funguje. Aby se nastavení projevilo, je třeba po každé změně restartovat přehrávání a nejlépe i celý přehrávač. Z výsledku tohoto testu lze potom soudit, kde je asi zakopaný pes.

      1. XP
        Diky za bleskovou odpoved. VLC mam, ale v nem jsem to nezkousel, pravda, zkusim! To by mohlo napovedet, kde je zakopany pes. Jinak ac novy pocitac (sestavovany), zustal jsem pro sychr zatim radeji u osvedcenych XP a od myslenky na Visty jsem prozatim upustil :o) VLC prubnu a pak zkusim odinstalovat KMPlayer i oba ty baliky kodeku i s vycistenim registru a vyzkousim vami doporuceny prehravac. Jsem otravny filmofil a desne me zlobi, ze to najednou nema tak pekny obrazek jako stary komp, jinak bych nad tim mavl rukou. Verim, ze se to nakonec vyresi a predem se omlouval, objevim-li se zde jeste s pokracovanim prosiku.

        1. Tak je to blbé…
          ..protoze stejny problem dela jak VLC (v nem to dokonce velice neprijemne az blika) tak MPC-HC, co to sakra muze znamenat? Co jineho to jeste ovlivnuje, karta, procesor, vse by melo stacit bohate, ovladace O.K., dat pryc absolutne vsechny prehravace i kodek packy i z regostru a pak zkusit z cisteho stolu, co?

          1. Já bych ještě prověřil
            Já bych ještě prověřil ty renderery. Pokud to dělá i VLC, je problém jednoznačně v grafické kartě, možná nastavení overlay mixeru. Právě změna rendereru v MPC-HC by mohla prozradit, jestli to je overlay mixer nebo ještě něco jiného.

          2. Re: Já bych ještě prověřil
            Bohužel tě musím zklamat. Problém není v přehrávači (i když tam jsou rozdíly také), ale v grafické kartě.
            Obraz prostě bude shitově zakouřen pořád a jediná věc je změnit výrobce VGA, kup si ATI grafiku a bude po problému. ATI je prostě v tomto mnohem lepší.
            Co se týče kvality přehrávačů, tak absolutně nejlepší obraz dosáhneš tak, že nainstaluješ GOM player, ale pozor!!! Při instalaci musíš zvolit max. kvalitu přehrávání.
            Pokud změníš grafiku a přehrávat budeš na zmíněném přehrávači v max. kvalitě, nic lepšího nikde jinde nevykouzlíš = vše bude nádherně kontrastní a prostě špiča.

  8. Re: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
    Zdravim vsechny,

    predem mockrat diky za srozumitelne informace.

    A ted jen par poznatku k filtrum pro prehravani filmu:
    Pouzil jsem Vistu x64, registroval MPCVideoDec (to je ten co umi akceleraci DXVA) a ffdshow (zde jsem vypnul podporu pro x264). Dále MatroskaSplitter atd. Vse pro x86, verze x64 mi nefungovala. Asi nejaka chybka, nejspis mezi klavesnici a zidli 😀
    Pro prehravani chci pouzivat WMP, resp. WMC. Akcelerace videa ve spravnem formatu probiha bez problemu, ostatni ale neprehraji. To bych musel pouzit ffdshow, ale v nem jsem podporu pro x264 vypnul. Jeste to asi neni vychytane. Nepodarilo se mi rozchodit prehravani tak, aby se film, kde MPCVideoDec funguje, prehraval akcelerovane, tedy pomoci tohoto filtru a ostatni HD filmy se prehravaly pres ffdshow, kde funguji.
    Pomoci MPC HC vsechno jede, ale to neni to prave co chci.

    Pokud mate nekdo zkusenosti, jak filtry a priority nastavit, zkuste prosim napsat do diskuze.

    1. Re: MPCVideoDec v MCE
      Tak to je VELKÝ otazník, který zajímá i mě (nejen). Jak zajistit, aby v MCE fungovala akcelerace videa přes grafickou kartu u co nejvíce formátů videa. A pravda je, že jednoduché to zatím není, zda-li vůbec.

      1. Re: MPCVideoDec v MCE
        Problém je v tom, že současný HW zvládá maximálně L4.1. Pokud je video složitější, tak přes DXVA hrát zkrátka nebude. Parametry videa se dají zjistit přes MediaInfo. Většina starších 1080p ripů prý nefunguje, ale téměř všechny 720p ripy by měly běžet přes DXVA.

        TV a satelitní vysílání je také optimalizované tak, aby fungovalo s HW dekompresí.

        Diskuze na téma jaké použít parametry pro x264 je na fóru Doom9. Zatím ještě není všechno úplně vyjasněné, zmatky dělá počet referenčních snímků. Na tom odkazu jsou dostupná nastavení, která stoprocentně fungují.

        1. Re: MPCVideoDec v MCE
          Jj, díky za rady. Ale vidím to tak, že GPU akcelerace videa opravdu přijde až tehdy, když na to bude stačit spustit jeden prográmek, který to všechno zařídí za nás… Škoda, že optimalizované dekodéry na maximum formátů nedodává přímo výrobce grafických čipů… to by se pak mohlo posunout kupředu. Ale věřím, že časem pronikne DXVA akcelerace do většiny kodeků. Třeba už za půl roku nebo rok ani nebudemem vědět, že se něco akceleruje přes grafiku, bude to samozřejmé, jako akcelerace deinterlacingu, kterou nyní dělají grafiky běžně (tuším:-)

          1. Re: MPCVideoDec v MCE
            No DXVA je bohužel implementované (podle mého názoru) úplně chybně. Co jsem se ptal vývojářů, tak obrovský problém je v tom, že aby to fungovalo, musí být video dekodér posledním filtrem před rendererem. Nelze tedy použít například titulkový filtr. Zkus si třeba pustit akcelerovaně ve WMP video s titulkama – nepůjde to, protože WMP titulky neumí a jakmile tam zařadíš titulkový filtr, DXVA už nepůjde použít. Nějaký řešení by snad bylo možný s DXVA2, ale zatím mám poměrně rozporuplný informace.

            Lepším řešením by rozhodně bylo zvýšení výkonu CPU (a možná i vylepšení sady instrukcí) o tolik, aby se nikdo akcelerací dekódování nemusel zabývat. Vzpomeň na začátky DVD-Videa a MPEG-2 dekódovací karty pro Pentia. Dnes je všem k smíchu, že by se měl používat specializovaný HW na přehrávání DVD. Za pár let to možná bude stejné s HD videem. Možná taky ne, nejsem jasnovidec 🙂

            Ještě k HW deinterlacingu – také to není až tak běžná věc. Například ffdshow má vlastní deinterlace filtry, ale umí to i přenechat grafice, pokud to podporuje. Například moje integrovaná ATI X1250 to neuměla, teď mám HD2600 a tam už funguje všechno. Problém je také v tom, že třeba plno DVDček hlásí, že jsou prokládaný a přitom jsou progresivní. Potom je automatický deinterlace grafickou kartou celkem kontraproduktivní.

    2. Re: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
      Pokud v ffdshow vypnete podporu pro H.264, tak se pro všechny videa v tomto formátu použije jiný dostupný dekodér (v tomto případě ten z MPC). Pokud DXVA dekódování videa selže (například kvůli nedodržení omezení pro akceleraci dekódování H.264), není možné použít jiný filtr. Ale filtr z MPC by měl automaticky přepnout na SW dekódování a fungovat i s videem, které přes DXVA dekódovat nelze. To se nestane? Je pravda, že jsem zkoušel ten dekodér pouze uvnitř MPC-HC, ale jako samostatný filtr by se měl chovat teoreticky stejně.

      Zkuste trochu rozvést, co se tedy stane a o jaké video se jedná (parametry zjištěné programem MediaInfo). Pokud píšete, že v MPC-HC vše funguje, jaké filtry se tam v tom případě používají?

      P.S. – Nepleťte si programy a formáty, x264 je program (enkodér), který komprimuje video do formátu MPEG-4 AVC (neboli H.264). Ještě jednou – x264 je program, H.264 je formát (viz. moje analogie Photoshop – JPEG).

  9. Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
    Zdravím, zajímá mě jedna věc. Pro přehrávání všech audio a video souborů (avi, xvid, vob, mkv apod.) používám Windows Media Player s kodeky ffdshow a Matroska Spliter. Nedávno jsem si pořídil LCD TV Samsung a propojil s PC HDMI kabelem. Mám výkonnou grafiku NVIDIA 88OO a čtyřjádrový procesor, paměť 2GB, Windows 7 (dělaly to i Visty!). Zajímá mě tedy, proč je na TV vidět občas lehce trhaný obraz. Na obrazovce monitoru také, ale tím, že obrazovka je menší, tak to tak neruší jako na TV. Ptal jsem se i v jiných specializovyných obchodech a také s ím někteří mají problém a neví, jak to řešit. Máte někdo nápad. Dělají to jak komprimované soubory, tak plná DVD nebo Blueray. Díky

    1. Re: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
      Napadá mě problém se snímkovou frekvencí videa a obrazovky … u některých videí je snímková frekvence 24 fps, signal z pc de treba 25 hz a lcd mají standartně 60 hz což dokáže nadělat paseku. doporučuji přečíst články třeba na hdclub.sk kde se této problematice věnují vcelku podrobně a nabízejí i vhodná řešení

  10. Re: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
    Dobrý den, v mém počítači mám problém se zobrazováním miniatur videí. Nezobrazují se mi, mísot toho se zobrazují ikonky media playeru, mohli by jste mi prosím poradit na mejla? Děkuji

  11. Re: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
    Rozhodně bych nepoužíval MPC-HC. Nejlepší je použít KMPlayer. GOM Player taky není špatný, ale nemá vestavěný MPEG dekodér a výrazně zatěžuje jen jedno jádro a druhé zůstává téměř nevyužito. Oba mají integrované dekodéry a splittery – využívají hlavně projektu FFmpeg.
    Řada lidí s Windows Media Playerem hned instaluje celé balíčky kodeků, i když by jim klidně stačil „jen“ splitter, ale oni instalují i kodéry a kdeco nepotřebného jako je třeba MPC-HC. Který se sice může jevit jako solidní základ, ale při podrobnějším zkoumání neobstojí ani tak.

  12. Re:Editace Videa a další úpravy
    Zdravím chci se zeptat jeko naprostej amatér a začátečník jak můžu vyčistit video a zvuk. Střihy zvládám ale filtrace zvuků a čištění obrazu není moje parketa. Potřebuju doporučit program a hodila by se mi i menší rada. Díky moc Míša

  13. Re: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
    Poradi mi prosim nekdo, jak mam v tv z flashky spustit film, aniz by nebyl uzky a vysoky?? diky moc

    1. Re: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
      Použijte jako přehrávač Media Player Classic – Home Cinema:

      http://mpc-hc.sourceforge.net/downloads/

      Při přehrávání běžte do menu Zobrazit a v podmenu Pan&Scan máte další nabídky. Vás bude zajímat položka Zmenšit výšku (Numpad 2).

      Zmenšování lze provádět i klávesou číslo 2 na numerické klávesnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Plánování společenských událostí, veletrhů nebo prodejních akcí může být náročný úkol. Každý organizátor hledá ten správný prvek, který udělá z události nezapomenutelný zážitek. Přenosné party stany, známé také jako reklamní nebo prodejní stánky, jsou tímto prvkem, který přidává do každé akce nádech jedinečnosti a pohodlí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek