Neděle , 17. 11. 2024

Mahulena

Přinesou mini-ITX desky se Sandy Bridge Celerony do HTPC svěží vítr?

30. 10. 2012

V segmentu nejmenších počítačů, které se často hodí i jako HTPC, se ponejvíce potýkáme s vysokými cenami, nebo slabým výkonem. Nové základní desky pro platformu Intel se Sandy Bridge Celerony by mohly být jednak levné a hlavně podstatně výkonnější, než ty na platformě Atom a možná i Brazos.

Pokud vám nevyhovuje žádný z produktů spotřební elektroniky, zbývá vám jediná možnost. Postavit si vlastní multimediální stroj – HTPC. Není to levné, pro mnohé ani úplně snadné, ale i my jsme se snažili v této oblasti být nápomocní.

Před nějakou dobou jsme například skládali HTPC na platformě AMD Brazos. Té konkuroval Intel se svými atomovými deskami, ale ty patřili vždy k těm výkonově slabším. Novou alternativou mohou být uváděné desky s procesory Intel Celeron 847, například Biostar NM70I-847. Její cena spadá pod 2 tisíce korun.

Jde o klasické mini-ITX desky s jedním rozšiřujícím PCI-express slotem. Desky mají integrovaný úsporný mobilní procesor Intel Celeron 847 z moderní rodiny Sandy Bridge. Ten má 2 jádra na 1,1 GHz a spotřebu do 17 W. Integrována je i grafický čip Intel HD Graphics, což bude tradičně největší slabina intelovských platforem vůči těm od AMD. Ale pro HTPC by to postačovat mělo. 

Biostar NM70I-847 může být zajímavou volbou do HTPC. Více viz specifikace výrobce

 

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.
Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek