Středa , 12. 02. 2025

Slavěna

Proč by vaše příští návštěva nemocnice mohla zahrnovat roboty?

12. 01. 2025

12. 01. 2025

Nikdo nechce chodit do nemocnice, ale občas přijdou chvíle, kdy se její návštěvě nevyhneme. Zatímco jsme byli doposud zvyklí jen na lidský personál, toto by se mohlo v dohledné době změnit. Kromě sestřiček a lékařů bychom mohli v nemocnicích stále častěji potkávat roboty. Pro někoho je to děsivá představa, ale přitom se robotické technologie již nyní stále častěji používají.

Roboti pomáhají křehkým

Pečovatelé mají práce, které jsou náročné jak psychicky, tak fyzicky, ale díky třídě asistenčních robotů určených k bezpečnému zvedání starších nebo jinak křehkých pacientů z postelí nebo židlí lze tuto konkrétní zátěž zmírnit.

Alespoň taková je teorie. Podle hodnocení MIT z roku 2023 se takovým robotům nepodařilo příliš uspět v Japonsku, které se snaží takové roboty implementovat téměř deset let tváří v tvář zmenšující se mladé populaci a potřebě starat se o rostoucí starší. Hlavním důvodem je podle recenze to, že roboti nakonec vytvářejí více práce pro pečovatele, než ušetří, a zároveň omezují lidský kontakt se staršími lidmi.

To znamená, že technologie umělé inteligence přichází mílovými kroky a díky novému hardwarovému a softwarovému pokroku jsme na vrcholu robotické revoluce, která by měla učinit takové roboty chytřejšími a nezávislejšími. Nebuďte tedy překvapeni, když v příštích několika letech uvidíte speciální podpůrné roboty, kteří pomáhají pacientům a zároveň si s nimi živě povídají.

Roboti teď zvládnou přijímací povinnosti

Pokud jste vyzkoušeli aplikace, jako je pokročilý hlasový chat ChatGPT, víte, že chatboti s umělou inteligencí pokročili do bodu, kdy dokážou porozumět složité přirozené mluvené řeči a do určité míry rozumět. Tito chatboti byli také začleněni do robotů, jako je Spot Boston Dynamics, takže vytvoření recepčního robota pro nemocnici nebo jakýkoli podnik není nijak zvlášť přitažené za vlasy.

K TÉMATU  Google umožňuje uživatelům odstranit jejich explicitní fotografie z výsledků vyhledávání

Japonsko má samozřejmě hotel s „robotickou“ recepční už léta, ale animatronici podobní lidem mezitím hodně pokročili. Stačí se podívat na Ameca, zde zobrazenou v kombinaci s nyní zastaralou verzí ChatGPT.

Ne že by recepční poháněná chatbotem musela být něčím tak vymyšleným. Jen obrazovka s animovaným obličejem by pravděpodobně udělala svou práci.

Roboti mohou dodávat léky nebo kontrolovat sociální zabezpečení

Na úrovni ulic a v hotelových budovách už jsou roboti rozvážející jídlo a další předměty, takže se nedivte, když uvidíte transportní roboty, jak se potulují po nemocnicích a převážejí léky, laboratorní vzorky a další zásoby a vybavení. Jedna korejská nemocnice používá servisní roboty jako „průvodce a nosiče“ od roku 2020 a zahrnuje roboty pro přenos krve a léků. Tím, že tyto typy robotů převezmou rušnou práci, která tvoří tolik nemocničních aktivit, mohou lidští lékaři trávit více času ošetřováním pacientů nebo mohou snížit množství psychického a fyzického stresu, pod kterým jsou. Snad obojí!

Roboti už léta provádějí chirurgii

První chirurgický robot da Vinci (od Intuitive Surgical) schválený FDA spatřil světlo světa v roce 2000. Od té doby vytvořil da Vinci několik generací chirurgických robotů, které umožnily lidským chirurgům provádět neuvěřitelně jemné operace a dokonce je provádět na velké vzdálenosti.

Zatímco Intuitive Surgical byli průkopníky a zůstali důležitým hráčem, nyní mají spoustu konkurence. Vezměte si jako příklad robota na operaci kolena Mako.

Operace kolene je běžná, ale je obtížné ji správně provést. Systém jako Mako zvyšuje pravděpodobnost, že operace bude úspěšná a pacient se dobře zotaví. Operace kyčle je ještě větší překážkou a systém Mako může chirurgům pomoci při zpřesňování a účinnosti operace kyčle.

Revo-I je korejským konkurentem da Vinciho, který nabízí podobnou precizní operaci pod kontrolou zkušeného chirurga.

K TÉMATU  S investičním zlatem přichází i určitá míra jistoty. Dávejte si pozor na cenu

Umělá inteligence se stává pro medicínu zásadní

Roboti se pravděpodobně objeví v nemocnicích, i kdyby to mělo být jen na čištění podlah, ale tito elektromechanickí dělníci nestojí za moc, pokud nemají mozek, který by odpovídal jejich vazům. Různé technologie AI a počítačové procesory specifické pro AI přinášejí do světa medicíny vzrušující nové možnosti. Již nyní vidíme systémy umělé inteligence pro detekci různých typů rakoviny, které mohou fungovat stejně dobře nebo lépe než vyškolení specialisté lékaři. Samozřejmě, že nemohou nahradit lidské lékaře, ale mohou přivést jejich pozornost k něčemu, co pro ověření zapomněli.

Diagnostické systémy s umělou inteligencí budou pravděpodobně hrát velkou roli v budoucí medicíně a pomohou lékařům rychleji najít nejpravděpodobnější diagnózu, což znamená, že můžete dříve získat správnou léčbu. Roboti samotní však nesmírně těží z vývoje technologií AI, které jim pomáhají porozumět jejich prostředí, dynamicky řešit problémy ve fyzickém světě a znát kontext toho, co vidí a slyší.

Roboti a umělá inteligence, která je pohání, mají změnit svět medicíny stejně jako objev antibiotik nebo teorie bakterií. Pokud tedy příště navštívíte nemocnici a narazíte na nějaký typ robota, mějte na paměti, že jsou doslova vyrobeni pro to, abyste byli zdravější.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.

Na trhu s příslušenstvím pro videokamery a fotoaparáty Sony, se objevil kabelový ovladač od čínské firmy JJC, která má ve svém portfoliu velké množství příslušenství v oboru pořizování záběrů, ať již statických či pohyblivých.

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Nepřehlédněte

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek