Čtvrtek , 16. 01. 2025

Alice

Proč byste se neměli přihlašovat přes Google nebo Facebook

05. 12. 2024

05. 12. 2024

Když si u nějaké webové služby vytvoříte nový účet online, budete mít obvykle možnost se zaregistrovat u Googlu, Facebooku nebo jiné služby. Jakkoli je to lákavé, pravděpodobně byste se tomu měli vyhnout a místo toho si vytvořit účet na základě své vlastní e-mailové adresy nebo uživatelského jména. Abychom vysvětlili proč, podívejme se na něco, co se nazývá SSO.

Co je jednotné přihlášení?

Jednotné přihlašování, lépe známé pod zkratkou SSO, je technologie, která vám umožňuje přihlásit se k více službám pomocí jediné sady přihlašovacích údajů. Jednotné přihlášení se v zákulisí trochu komplikuje, ale stručná verze je taková, že když si vytvoříte účet se službou mimo Google prostřednictvím Googlu, místo získání normální sady přihlašovacích údajů se místo toho vytvoří token. Tento token je malý soubor spravovaný společností Google, který vám umožňuje bezproblémové přihlášení do nového účtu. Dokud jste přihlášeni do Googlu, můžete přistupovat ke všem webům, na kterých má tokeny. Je to docela šikovná technologie a ušetří spoustu času a starostí s hesly.

Proč byste neměli používat jednotné přihlašování

Toto pohodlí však má svou cenu a možná nebudete chtít platit. Silné heslo je účinným bezpečnostním nástrojem, který odrazuje útočníky a brání přístupu. Platí také, že čím více, tím lépe: je lepší mít každý svůj účet zabezpečený samostatně. I když dojde k porušení jednoho, ostatní budou v bezpečí. Při použití jednotného přihlašování snižujete všechny tyto menší ochrany na jediný bod selhání. Pokud je nějakým způsobem narušen váš hlavní účet, všechny tyto tokeny jsou nyní ovládány útočníkem a nemůžete to snadno změnit. Budou mít volnou ruku nad všemi přidruženými účty. Je to bezpečnostní noční můra.

Když už mluvíme o kontrole, i bez hrozby masivního narušení možná budete chtít znovu zvážit, zda se za vás přihlásí Big Tech. Za prvé, předáváte kontrolu nad svými účty službě, která se může rozhodnout vás zablokovat. Existuje mnoho hororových příběhů o lidech, kteří byli uzamčeni ze svých účtů na Facebooku a Gmailu, bez možnosti se vrátit zpět. Pokud používáte jednotné přihlašování, ztratíte také přístup ke svým dalším účtům.

K TÉMATU  Windows 8 – cena, upgrade, instalace a nakonec downgrade

Jak vás může Big Tech sledovat pomocí jednotného přihlášení

Zadruhé, možná budete chtít zvážit, zda opravdu chcete, aby tato monstra věděla všude jinde, kde se přihlásíte. Jejich podnikání spočívá především ve shromažďování dat pro inzerenty a zdá se, že jejich používání k přihlášení k vašim účtům jim jen usnadňuje práci.

Například Google kontroluje, co vidíte ve výsledcích vyhledávání, zatímco podle WIRED Facebook sleduje vaše návyky při procházení. Dát jim přesně vědět, které online služby používáte, je jen další datový bod, který mohou prodat. Pokud jste orientováni na soukromí, existují alternativy, které se používají stejně jednoduše.

Neoslabujte svou vlastní bezpečnost

Odpřísahat SSO však neznamená rozloučit se s pohodlím. Místo toho můžete jednoduše použít správce hesel, program, který ukládá a automaticky vyplňuje hesla za vás. Ty se používají stejně snadno jako SSO, ale nemají negativní dopady na bezpečnost. I když byl váš správce hesel nějak prolomený, vždy můžete své účty resetovat sami, protože stále budete mít kontrolu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.
Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek