Čtvrtek , 23. 01. 2025

Zdeněk

Raspberry Pi: Postavíte si vlastní MMC za pár stovek?

01. 03. 2012

01. 03. 2012

Znáte všechny ty multimediální síťové přehrávače typu Xtreamer, IAMM, eGreat a mnohé další? Nejsou nejlevnější. Raspberry Pi je přitom hardware velmi podobný těmto produktům a stojí pár stokorun. Co vlastně má umět a bude to dobrá platforma pro případné vlastní MMC?

Raspberry Pi jsme otestovali jako HTPC – přečtěte si recenzi

 

Raspberry Pi je kompletní miniaturní počítač velikosti blízký kreditní kartě. Je postavený kolem Broadcom BCM2835 – integrovaného systému na jednom čipu (SoC), který tvoří procesor ARM1176JZF-S na frekvenci 700 MHz, grafické jádro VideoCore IV GPU s podporou přehrávání FullHD videa (1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder) a celkových 256 MB RAM.

Počítač velikosti kreditky, co přehraje FullHD video a spotřebuje maximálně 3,5 W se již začal prodávat za 35 dolarů (700 korun). Bohužel byl okamžitě vyprodán…

Mimořádně zajímavá je cena. 25 nebo 35 dolarů, podle modelu, který si zvolíte. To je v případě lépe vybaveného modelu necelých 700 korun! Pokročilejší model B má na rozdíl od modelu A navíc jeden USB konektor (celkově 2) a disponuje integrovanou LAN. Oba pak mají HDMI grafický a zvukový výstup a slot pro SD karty. Maximální spotřeba má činit 3,5 Wattu.

Pokud si tuto platformu zavřeme do pěkné krabičky, připojíme dálkový ovladač, mohlo by jít díky schopnosti přehrávat širokou škálu multimédií o zajímavé řešení pro geeky. Samozřejmě za předpokladu, že pro něj vznikne nějaký zajímavý software. Sice již nyní můžeme zvolit Linux, ale bude na komfort plnotučného systému Raspberry Pi stačit? Asi ne, proto přijdou vhod upravené distribuce zaměřené právě na MMC činnost. Pokud budou, máme se na co těšit. Jakože XBMC již bylo portováno, takže je napůl vyhráno…

 

Ukázka přehrávání videa na Raspberry Pi

Start systému XBMC a práce s médii

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek