Pondělí , 23. 12. 2024

Vlasta

Recenze Canon Legria GX10 – dosavadní 4K vrchol v amatérské třídě videokamer (2. část)

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

11. 08. 2018

11. 08. 2018

V první části jsme se věnovali základnímu popisu těla kamery a její ergonomii, firmwaru, mikrofonu a kvalitě zvuku a jedné z nejdůležitějších částí každé kamery a fotoaparátu vůbec – objektivu, dnes se zaměříme se na možnosti nastavení v menu a fotografi, zkušenosti z natáčení, shlédnete i kamerou pořízené video a shrneme si příslušenství a přineseme závěrečné resumé.

 

Snímač a procesor

Za objektivem se v těle kamery ukrývá srdce a mozek přístroje. Snímač druh CMOS typ 1,0″. Pixely celkem 13,4 MP (4 268 × 3 148) Efektivní pixely 8,29 MP (3 840 × 2 160) Vzdálenost obrazových bodů 3,2 × 3,2 μm. Filtr Primární barevný filtr RGB. Systémová frekvence 50 Hz. Snímací systém progresivní minimální osvětlení 1,4 luxu Režim slabého osvětlení 0,1 luxu. O přepočet dat se snímače se starají dva firemní obrazové procesory DIGIC DV6.

Hledáček – zobrazovač mohl být větší

Je výsuvný a výklopný nahoru v úhlu 45°. (Funguje nezávisle na LCD panelu, takže můžete pracovat s oběma najednou.) Má gumovou očnici, která se dá ohrnout a práce s brýlemi je hned o něco lepší. Tedy, když právě nenatáčíte tam, kde je ostré přímé světlo. Potom obrýlený kameraman v hledáčku moc neuvidí. Obrazovka v hledáčku je překvapivě dosti malá, což beru u kamery v této cenové kategorii, jako výrazný hendikep. Zvyknout se na to ale dá. Velikost displeje uhlopříčka 0,61 cm (0,24″), Skládá se z 1,56 miliónu bodů. Pokrytí zorného pole je 100 %. Nastavení jasu hledáčku je k dispozici v menu.

TIP: Canon Legria GX10 – dosavadní 4K vrchol v amatérské třídě videokamer (1. část)

Má dioptrickou korekci +2 až –5 dioptrií. Ta se provádí šoupětem na spodní straně. Je dosti titěrná a na můj vkus klade malý odpor. Trefit se tedy do optimálního zaostření chvilku trvá. Uvítal bych na ní jemnou aretaci, aby se dala spolehlivěji doladit. Hladký posuv může být snadno příčinou rozmazání hledáčku. Stačí se neopatrně dotknout a složitou procedurou si budete muset projít znovu. Je zde tedy prostor na budoucích kamerách pro vylepšení.

LCD panel

Širokoúhlý dotykový displej je na principu elektrostatického kapacitního systému. Na doteky reaguje pohotově. Povrchová úprava skla je výrobcem udávaná jako antireflexní. Z mé zkušenosti viz obrázek výše moc ne. Otisky prstů jsou na skle také k nepřehlédnutí (na obrázku pro focení čerstvě vyleštěn). Velikost 8,9 cm (3,5″). Výrobce udává rozlišení přibližně 1,56 milionu bodů. Pokrytí zorného pole 100 %. Rozsáhlé nastavení jasu je dispozici v menu.

Antireflexní vrstva moc účinná není. Silný černý rámeček zbytečně zmenšuje prostor, který je vyčleněn k zobrazování. Obraz je při vhodném nastavení v menu slušně čitelný i na přímém slunci.

Programovatelná tlačítka

Vlevo na okraji má dvě tlačítka, která jsou primárně určena k přepínání AF/MF automatické/ruční ostření a pod ním tlačítko k zvýraznění účinku stabilizace. Dají se jim v menu jako třem dalším na přístroji přiřadit odlišné funkce od těch primárně přiřazených výrobcem.

Multifunkční tlačítka (čtyři z pěti) bych osobně raději viděl jinde než pod a na odklopném zobrazovači. Místo by se pro ně určitě našlo a práce pomocí hledáčku by se tím dozajista zefektivnila.

Hlavně tlačítka na levém obrázku. Při jejich umístění s nimi mohu pracovat vždy jen při otevřeném bočním panelu. Když chci pracovat jen s optickým hledáčkem, zbytečně svítí velký zobrazovač a bere si svou daň ve spotřebě energie, které v baterii není nikdy nazbyt. Když už se dá vstoupit do menu a nastavit funkce joystickem na zadní straně těla přístroje, logicky odpadá potřeba mít otevřený LCD panel. Bylo by tedy záhodno, kdyby i přepínač zaostřování a posilovač stabilizace byl na místech, kde se dá ovládat bez otevírání bočního panelu.

Když už je to uděláno tak jak popisuji výše, mohlo by být alespoň v menu vypínání (přepínání) mezi hledáčkem a panelem, a především hlavní panel by mohl být vypínatelný. Tlačítka 1 a 2 bych umístil do řady před přepínač zapnutí kamery tam je místa dost a mohlo by jich tam být klidně i všech pět. Z tlačítka MAGN. nad video spouští bych udělal foto spoušť a udělal jí větší a vystouplejší. Na mnou navrženém umístění programovatelných tlačítek by nebyl problém je nějak hmatově odlišit, aby se k nim přístup ještě zjednodušil.

Matice pro uchycení kamery na stativ je ideálně uprostřed těla. A tak to má být.

Záznamová média

Paměťové karty typu SD / SDHC / SDXC. Je doporučena minimálně třída 6. Pro záznam zpomaleného a zrychleného pohybu a datový tok 150 Mb/s je doporučena třída U3. Systém souborů FAT32 / exFAT. Maximální počet souborů přibližně 450 000. Maximální doba nepřetržitého záznamu až 12 hodin.

TIP: Transcend SDXC 128 GB Ultimate pro 4K UHD

Menu

Práce v něm pohodová. Položky přehledné a logicky uspořádané. Máme na výběr, zda vyjdeme o level výš anebo po daném nastavení menu okamžitě opustíme. Výhodou je, že dotykem je výběr uskutečněn.Nemusíme se zdržovat ještě potvrzováním OK, jako to má bohužel Sony, a to nejen ve svých kamerách. Do menu vstoupíme prostřednictvím tlačítka na zadní straně kamery. Nad ním je pěti směrný joystick, kterým vybíráme a potvrzujeme povely v menu, když si nechceme zašpinit LCD panel nebo pracujeme jen s hledáčkem.

Jak vypadají možnosti nastavení menu se můžete podívat zde.

Vyvážení bílé

Režimy: Automatický, Denní světlo, Žárovka, Teplota chromatičnosti (K), Uživatelské nastavení (2×) Rozsah teplot chromatičnosti je 2 000 až 15 000 K.

Zebra

K identifikaci možných přeexponovaných míst slouží funkce Zebra a tím dosáhnout optimální korekce expozice. Převzato z návodu k použití: Při nastavení 100 % budou identifikovány ve zvýrazněných oblastech pouze ty oblasti, kde dochází ke ztrátě detailů. Při nastavení 70 % budou identifikovány rovněž oblasti, blížící se ke ztrátě detailů ve snímané scéně.

K TÉMATU  Jaký blu-ray přehrávač? Anebo raději MMC či HTPC?

Obrazový záznam ve Full HD či 4K UHD

Ten se uskutečňuje v MP4, MPEG4 AVC / H 264. Bitová hloubka 8 bitů, Hloubka barev 4:2:0. Od HD 25p 4Mbps a 50p 8Mps, 25p a 50p FHD 17Mbps a 35Mbps a 25p a 50p 4K 150Mbps. Externí záznam přes HDMI do FHD 10 bitů, hl. barev 4:2:2.

Kvalita záznamu videa je na vysoké úrovni, přesto jsem z 4K neměl úplně ten správný pocit. Přiznávám však, že jsem zvyklý na ostřejší obraz z videokamer Sony se stejně velikým snímačem.

Druhy přednastaveného obrazu – použití vzhledů

Pod ikonou (tlačítkem) Funkce najdeme tři různá přednastavení obrazu.

1) Standardní – standardní vzhled.

2) Wide DR – Aplikuje gama křivku s širokým rozsahem a barvami odpovídající gama křivce.

3) Černobílý.

Záznam pomalého a rychlého pohybu

Zrychlený pohyb 2×, 4×, 10×, 60×, 120×, 600×, 1 200× při 50p. Zpomalený pohyb 0,5× (3 840 × 2 160 při 25p, 1 920 × 1 080 / 1 280 × 720 při 50p/25p) 0,25× (pouze 1 920 × 1 080 / 1 280 × 720). Osobně jsem nezkoušel.

Video záznam – praxe

Obraz je ve své kategorii velmi dobrý až vynikající. Jeho vnímání je subjektivní a každý jej může hodnotit trochu odlišně. Za dobrých světelných podmínek a zaznamenaný s pomocí ručního nastavení, mu může jen málokdo něco vytknout. Za šera kamera zaznamenává obraz pořád na velmi slušné úrovni. Tak klesá až při nočních snímcích, kdy je scéna osvětlena jen sporadicky opravdu sporým pouličním osvětlením. Tam už je šum více patrný. To je ale bolestí videokamer Canon dlouhou dobu. Dá se to malinko omezit ručním nastavením AGC, které pracuje v rozsahu 0 dB – 38 dB. Ne však zcela uspokojivě. V tomto segmentu jsou na tom kamery Sony ve srovnatelné kategorii lépe.

Noční snímání režim P automatické vyvážení bílé, široké zobrazení a zoom 15x.

Kameře po vypnutí záznamu spouští ještě trvá až několik vteřin, než se data zpracují a přesunou z procesoru na paměťovou kartu.

Tlačítkem pod LCD displejem označeným č. 4, se snadno dostaneme k poslednímu záznamu, abychom si mohli případně připomenout, kde jsme skončili. Kamera nám ukáže poslední tři vteřiny již natočeného.

Je tu též možnost zaznamenání kousku záznamu před zmáčknutím spouště snímání, tzv. Pre-Rec mód, kdy se zaznamenají z paměti cca tři vteřiny záznamu. Je to ale náročnější na spotřebu energie přístroje.

Fotografie

K fotografování se GX10 opravdu moc nehodí. Fotografie jsou tu jen zmrazeným kouskem videa. Nemají vyšší ani nižší kvalitu, než je tomu u UHD videa. Když vezmeme v potaz, jaký je firma Canon v oblasti fotografie kanón, je až s podivem, jak to ve firemních video kamerách šidí. Fotografie mají stejné rozlišení jako 4K UHD video, tedy slabších 3840 x 2160 bodů ve formátu 16:9. Jsou vhodné pouze jako informativní a chlubit se s nimi přátelům asi moc chtít nebudete. Na to si zkrátka budete muset dokoupit nějaký ten fotoaparát. Způsob, jakým se v (nejen) v GX10 fotografie pořizují není nejpohodlnější. Právě zaznamenaný statický obraz se na displeji ani na chvíli nezastaví a vy netušíte, jak pokus o fotografii dopadl. Na chvilku se na spodní straně zobrazovače objeví malé zelené kolečko a vpravo dole informace jakou clonou a časem byl pořízený. Je to ale jen na tak krátký okamžik, že se musíte opravdu soustředit a vědět kam se koukat, abyste to stačili postřehnout. Že by Canon nenápadně naznačoval, že k fotografování je potřeba další přístroj, nejlépe z jejich stáje?

V tomto ohledu je Sony ve svých kamerách se snímačem typu 1“ v záznamu fotografií o doslova mílové kroky dál. Když chcete s videokamerou pořizovat nejen skvělé video, ale také statické snímky na vysoké úrovni, tak u Canon kamer to opravdu nenajdete. A takový je to ve fotografii přitom pojem. O to větší je to asi nejen pro mne paradox.

Fotografie z GX10 jsou: Standardy DCF, kompatibilní s Exif verze 2.3, Formát komprese JPEG.

Další funkce a příslušenství… …telegraficky

Wi-Fi

Bezdrátově lze GX10 ovládat buď dodaným dálkovým ovladačem nebo skrze mobily a tablety přes Wi-Fi. Video se dá také posílat z kamery do jiného zařízení. Ani jedno jsem nevyzkoušel.

Energie zabalená na cestu

Tu jsem nemohl řádně odzkoušet, protože mně byl s kamerou dodán menší akumulátor, než je deklarován. Ten mně vydržel cca 20 minut čistého nahrávacího času. Po nabití ukazoval provozní hodnotu 85 minut.

Ukládání záznamu v kameře

Druh ukládání záznamu na paměťové karty vítám jako velmi přehledné. Struktura je jednoduchá, celá pod hlavní složkou DCIM, kam se ukládá záznam do podsložek v jednotlivých dnech ve formátu např. 100_0518, 101_0519 atp. Význam čísel odzadu – den a měsíc pořízení, číslo složky.

I když jsem dal do Canon GX10 SDXC kartu předtím používanou v Sony RX10M3, formátovanou pro NTSC 30p nic nenamítala a začala zaznamenávat do vlastní DCIM vytvořené složky a podsložek uvedených výše jednotlivé klipy vzestupně s označením (MVI_105) mp4 i případné fotografie v (IMG_333) jpeg. Sony zaznamenává mp4 4K videa ve svém XAVC S v mnohem složitější a méně přehledné struktuře dat.

Příslušenství

Shrnutí poznaného

Zpočátku ve mně tato videokamera budila trochu nedůvěru, která se ale postupem času s tím, jak jsem se s ní postupně sžíval, rozpustila.

Je to přístroj, který dokáže nadšenci v natáčení videa, stále ještě v kategorii „koníček“ udělat velikou radost a naplnit téměř všechna očekávání. Je ale třeba počítat s tím, že je na místě kameru používat v módu manuálním, aby z ní majitel dostal opravdu vše, co přístroj nabízí, opravdové maximum. Zejména ostření v situacích, kdy chceme zároveň dynamicky využívat zoom, je nutné mít přepnuto určitě na ruční, abychom se vystříhali zklamání z rozmazaného obrazu, zejména v jeho krajních polohách. Karuselové ND filtry je nutno zařazovat z důvodu jejich konstrukce vždy mezi jednotlivými záběry. Ke kvalitě obrazu nelze mít v této kategorii videokamer žádné výhrady. Možnosti jeho možného doladění určitě uspokojí každého, kdo se pro Canon GX10 rozhodne. Zvuk, ač komprimovaný, díky rozsáhlým možnostem nastavení dokáže solidně pokrýt široký rámec žánrů, které se rozhodneme zaznamenat. PCM mně tu přeci jen chybí a v ceně tohoto přístroje by být určitě měl!

K TÉMATU  Blíží se Vánoce, co technologického dostaneme pod stromeček?

Kamera je schopna svými možnostmi pokrýt velmi široký rozsah využití, a to bezesporu i v třídě poloprofesionální. Tam už bych osobně nasadil oddělené zaznamenání zvukové složky. K tomu, co bych kameře mohl vytknou je pomalý start, který brzdí i úvodní informace na obrazovce. Kdyby tam nebyly, nebo mohly být vypnuty v menu, napomohlo by to k možné dynamizaci spuštění natáčení. Kamera se zapíná šoupětem na těle kamery, a to je skvělá věc.

Ovládací váleček „Custom“ by mohl být schopen pomoci při ručním doostření v případě, že je kroužek kolem objektivu využíván k transfokaci. Ideálem by byl stejný druhý kroužek, ale ten tu prostě není. Zoom je zde díky mnohačetnému nastavení velmi variabilní a pracuje se s ním velmi příjemně. Na ostření je možno ještě zapracovat a dotáhnout ho větší dokonalosti.

Stabilizace je excelentní při maximálním optickém přiblížení. Při širokém ohnisku už to taková sláva není, a to je škoda. Hrudní či ramenní opěrka pak přijdou opravdu vhod. Případná práce s bytelným stativem tento problém eliminuje bezezbytku.

Menu a práce s ním je z mého pohledu excelentní a uspokojí i náročného operátora kamery, který chce mít vše dobře ošetřeno vlastním záměrem. Slabinu vidím ve velikosti zobrazovače v hledáčku a očnici, která uspokojí plně jen kameramany bez brýlí. Naopak chválím možnost pracovat současně s oběma zobrazovači, které pokryje valnou většinu rozmanitých situací, kdy je můžeme střídat anebo kdy se skvěle doplňují. Škoda, že LCD panel má pod sklem, tak široký černý rámeček, který obraz opticky silně zmenšuje. Obraz po celé ploše? Když to jde u mobilních telefonů, proč ne zde??

Záznam na dvě karty zároveň je něco, co oceníte v případě, že vám na záběrech opravdu záleží a chcete mít jistotu, že se záznam vydaří. Nebo se díky tomu prodlouží možnost záznamu, a to je také prima.

Led světýlko Access v blízkosti kolébky zoomu, svítící, když natáčíme červeně nám pomůže odstranit možnost, že zapomeneme natáčení vypnout a kamera jede tzv. na prázdno. Máme tedy přehled o tom, že jsme spouští záznam opravdu na konci záběru vypnuli.

Musím zde ještě jednou vyzdvihnout skvělé držení kamery, díky níž se vůbec nezdá, že váží tolik kolik má hmotnosti. Dá se unést v klidu i na krku (kdyby byl popruh přibalen už v příslušenství) při putování krajinou či městem za účelem celodenního výletu. Měkce polstrovaný široký hřbetní třmen tomu dozajista také výrazně napomáhá.

Bál jsem se zpočátku aktivního ochlazování útrob kamery, ale zbytečně. V záznamu jsem jej v tomto ročním období nezaznamenal. Jak tomu může být v parném létě, se mohu jen dohadovat.

V balení mně určitě chybí externí nabíječka akumulátorů. Nabíjet skrze kameru je v této cenové hladině pro firmu Canon opravdovou ostudou.

Na úplný závěr se dostávám k tomu, co je pro mne největším problémem a tím je v současnosti cena. Dle mého soudu je nasazena příliš vysoko. Uznávám, má parametry, jaké má zejména záznam do 4K UHD 50p, ale i tak. Domnívám se, že by si takový přístroj chtělo pořídit mnohem více lidí, kdyby si jej mohli dovolit. Takhle bych jim doporučil, aby se obrnili trpělivostí a počkali až cena za GX10 přeci jenom klesne. S každou ušetřenou tisícikorunou, se její užitková hodnota násobí.

Tato přemrštěná cenová politika ovšem není problémem jen firmy Canon, ale i její konkurence v oboru. Neví, co by za to chtěli. Ale je to pořád jen spotřební elektronika. Ano vymazlená s parametry a kvalitou záznamu, po které by před pouhým desetiletím omluvte ten výraz, slintali i profíci v oboru. Jenže doba pokročila a 4K záznam už není nic nového a omračujícího. (Vždyť Sony přišla s první 4K kamerou pro širokou veřejnost již v roce 2014.) 4K záznam by tedy měl být zpřístupněn širší obci nadšenců, kteří milují kvalitní natáčení videa, byť třeba jen toho domácího. UHD televizory jsou v současnosti i za cenu 15 tisíc korun v uhlopříčce 139 cm, tak proč nemůže být více lidový i záznam v této kvalitě. Kamer by se pak prodalo více a cena by mohla jít ještě více dolů. Stejně, jako je tomu u televizorů. Videokamery jdou pro mne nepochopitelně postupně s cenou naopak vzhůru. Vůbec tu neberu v potaz zbloudilce natáčející pro pohodlí mobilními telefony. Pořádnou videokameru žádný mobil nenahradí. To je jen šidítko, které devalvuje způsob a kvalitu natáčení. Opravdového nadšence nemůže nikdy uspokojit. Ale to už je na úplně jiné téma.

Máte-li tedy zájem o kvalitní kameru pro domácí natáčení, ale i náročnější ambice a nemáte problém se současnou cenou a nemožnost udělat stejným přístrojem i kvalitní fotografie, pak je pro vás Canon Legria GX10 opravdovou výhrou. Nebude téměř nic, co by nedokázala kvalitně zaznamenat. Záznam v 50p ji předurčuje k záznamu hladších dynamických scén, zejména pak sportu. Nadchne i ty, kteří rádi a často švenkují a chtějí mít obraz více ostrý, než je tomu u srovnatelného záznamu „jen“ ve 25p..

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?
Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek