Sobota , 18. 01. 2025

Vladislav

Recenze Energy Tablet 8” Max 3 – placka s příchutí nugátu

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?

21. 03. 2018

21. 03. 2018

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?

V luxusně působícím balení kromě samotného tabletu najdete nabíječku s výstupním proudem 2 A, samozřejmě USB kabel a také redukci mikro USB / USB-A (např. pro připojení flash disku či externí klávesnice apod.). Pak drobnosti jako antistatickou utěrku na displej, manuál v našem jazyce a samolepky s logy producenta.

Krásný na pohled, výkonem neokouzlí

Samotný tablet je pevný, vše působí přesně „slícováno”, nikde nic nevrže. Dnes nejspíš samozřejmost u podobných zařízení. Nás těší, že i zde. Matný plastový povrch, opět mnou oblíbený sametově příjemný do ruky, má být otiskům odolný. Nejspíše zpočátku byl a piktogramy od bříšek přibývaly snad na zadní straně (s elegantně zapuštěným logem) pomaleji, ale po delším a intenzivnějším užívání se neubránil, což mu nezazlíváme. Nečekejte však, že ještě někdy bude tak krásně černý jako nově vybalený, i když do jisté míry otisky rozleštit lze.

Hardware čekejme průměrný, zejména 1 GB RAM a 16 GB interní paměti s 10,5 GB na data nijak neohromí. Čekali bychom větší pokrok, i když jde o průměrné parametry. Za cenu kolem 3 300 Kč lze sehnat i tablet s 2 GB RAM. Pozitivní je podpora až 256GB micro SDXC karet. Třeba u Windows zařízení zatím vídáme spíše 128 GB. Do budoucna se to může hodit, pokud byste třeba chtěli s sebou nosit velkou audio sbírku, filmy apod.

Tablet nabídne 10,5 GB prostoru hned po zapnutí (bez aktualizací a dalšího softwaru), RAM využívá nově nainstalovaný systém 684 MB (z 963 MB). Doporučujeme vypnout různé aplikace, které nevyužíváte.

Energy Tablet 8 Windows
LCD 8 palců IPS, 1 280 × 800
Procesor AMR MediaTek MT8163 (Cortex-A53)
600 MHz až 1,3 GHz, 4 jádra
Grafické jádro Mali-T720
RAM 1 GB
Interní paměť 16 GB + čtečka micro SD karet (až 256 GB)
Porty a ovladače Micro USB (nabíjení, host), 3,5 mm audio,
Kamery 0,3 Mpix (přední) a 2,1 Mpix (zadní)
Konektivita Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Audio 2 × 1W Xtreme Sound repro + mikrofon
Další výbava GPS, FM rádio, pohybový senzor
Obsah balení tablet, nabíječka 2 A vč. kabelu, redukce na USB, utěrka na displej, manuál, samolepky
Akumulátor Li-Ion, 3 500 mAh
Operační systém Android 7.0 („Nougat“)
Hmotnost 309 g
Cena 3 290 Kč
K TÉMATU  Malý krůček vpřed: recenze Ferguson D-780

Např. při zkoušení Need for Speed No Limits spouštění hry trvalo déle a, i když samotnou hru tablet zvládl bravurně při hraní, tak pokud jsem zkusil navíc jiné akce – jako např. „típnutí” screenshotu, už to bylo na něj moc. S Real Recingem 3 problém nebyl, zahrál jsem si pěkně.

Výsledky testů Energy Max 3 Lenovo Moto G3 Srovnání
3DMark
Ice Storm 5649 5935 95,18 %
Ice Storm Extreme 3556 2884 123,30 %
PCMark for Android
Work 2.0 performance 3176  
GFXBench 4.0
Manhattan 3.1 291  
Manhattan 400
T-Rex 776 585,2 132,60 %
ALU 2 186 204 91,18 %
Baterie
PCMark for Android (Work 2.0 battery life) 6 h 2 min.
GFXBench 4.0 (Battery Test – T-Rex) 180 min.

Výkonově je tablet srovnatelný s podobně drahým mobilním telefonem. Pokud bychom sáhli do archivu, zjistíme, že výkonnější produkty jsme již zažili dávno, ale byly tehdy dvakrát i třikrát dražší. Cenou míří Energy Max 3 do mainstreamu, takže nečekejme zázraky.

Na problémy jsem narazil u Full HD videa (konkrétně u našeho testovacího u od nVidie), které se trhalo. Třeba na VLC playeru bylo nepoužitelné, na jiných jelo plynuleji. Pak si říkám, k čemu je dobré pouštět videa v rozlišení 1 080p na HD displeji? S HD videi 720p z webu (iVysílání i YouTube) nebyl problém žádný.

Pokud mluvíme o sledování filmů při zapnuté Wi-Fi, lze věřit tomu, že tablet vydrží kolem 5 až 6 hodin provozu (což potvrzuje i měření PCMarku, při hrách to půjde 2krát rychleji). Při sledování Báby z Ledu v 720p rozlišení (102 minut) při 10% jasu displeje a hlasitosti řekněme na 70 % klesla baterie o cca 35 % (viz obrázek – jinak byl tablet v režimu spánku), spořič baterie zapnutý nebyl. V režimu spánku vydrží jistě mnoho dní, v tom je síla ARM procesorů oproti intelovským atomům. Proto bychom nedramatizovali ani poměrně dlouhý start systému, Max 3 nemusíte pokaždé na noc vypínat jako klasické PC.

S hudbou na cestách

GPS potěší, když toužíte na delších cestách po přehledné velké obrazovce, na druhou stranu hodně moderních aplikací pro Android vyžaduje pro navigaci i datové připojení (např. Waze, Mapy.cz), které tu chybí. Budete si tak muset vystačit případně s mapami staženými do zařízení (např. Mapy.cz bez aktivního navigování, Here WeGo). Takže v současnosti již tuto schopnost nelze označit za extra výhru, i když je milé, že tu podpora pro GPS je.

K TÉMATU  Kabelový ovladač JJC pro kamery a fotoaparáty Sony

Jako jeden z bonusů jsme očekávali dobrý zvuk a nezklamali se. Na tablet je reproduktor výkonný i dobře zní. Myslete na to, že jde o tablet. Píšeme reproduktor, i když výrobce udává dva 1W Xtreme Sound reproduktory. Což je hezké, ale oba trůní pod jedinou mřížkou dole, takže o nějaké extra stereo zážitku nemůže býti řeč. Umístění na čelní straně pod displejem kvitujeme.

Zaujmout může někoho aplikace Energy Music určená pro přehrávání hudby (vč. widgetu na ploše) s ekvalizérem, která umí pěkně organizovat alba apod. Samozřejmě můžeme namítnout, že nejde o nic, co by neuměl jiný program, a budete mít pravdu. Zde můžete volit navíc typ reproduktorů, sluchátek přeseně podle modelu od výrobce Energy Sistem, čímž nejspíše nastavíte ideální parametry zvuku pro daný hardware.

Jako poslední chceme zmínit schopnosti vestavěné kamery, která je spíše zklamáním. Má pouze 2Mpix rozlišení, i starší modely značky mají více (třeba 5 Mpix). Kvalitu fotografií posuďte sami, dle našeho je bídná, zapnuté HDR trošku pomůže. Zkoušeli jsme v různých světelných podmínkách a množství světla moc vliv na výsledek nemá.

Rozdíl ve fotografiích se zapnutým HDR a bez něj je zřejmý.

Video s rozlišením 1 080p působí o málo lépe. Reakce kamery jsou navíc pomalé, i když funkce, zapnutí fotoaparátu dvojklikem na vypínač i při uspaném tabletu se mi zamlouvala.

Z našeho pohledu nabízí Energy Sistem tablet, který masy neuhrane – nabízí průměrné schopnosti a výkon za průměrnou cenu. Slovo průměrný nechápejme špatně. Slabinou bude 1 GB operační paměti, protože na trhu za stejnou cenu naleznete 2GB modely podobných parametrů. 16GB úložiště, které vám uvolní na data 10,5 GB místa, nás zvláště neuráží (opět je to standard). Podobně jako slabší kamera není dramatickým nedostatkem, protože většina z nás bude mít v mobilním telefonu lepší fotoaparát a na focení se už zkrátka tablety nehodí.

Screenshoty Andoridu 7.0 po prvním spuštění tabletu.

Pro koupi hovoří naopak moderní operační systém Android 7.0, který je uživatelsky příjemný a svižný, kvalitní zpracování samotného šasi, dobrý reproduktor či drobnosti jako GPS čip a možnost vložit až 256GB micro SDXC kartu pro rozšíření datového prostoru. 3letá záruka rozhodně není na škodu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...
Většinu našich životů nyní žijeme online, od sociálních sítí přes bankovnictví až po sledování televize. Ale jak se naše digitální stopy rozšiřují, roste i chaos, pokud nenastolíme nějaký řád. Dobrou zprávou je, že získat kontrolu nad svým online světem nemusí být tak skličující, jak se zdá. Ukážeme vám, jak na to v klíčových aspektech vašeho online života.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Nepřehlédněte

Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek