Pondělí , 27. 01. 2025

Ingrid

Recenze Google TV box FV-1: Výkonný Android k televizi

06. 10. 2011

06. 10. 2011

Představíme si možnosti přehrávače, který běží na Androidu a oproti konkurenci má velice zajímavé parametry. Podrobíme jej neúprosným testům a budeme zkoušet vše, po čem dnešní náročný český spotřebitel touží. Jak obstojí mezi již zavedenými MMC s dlouholetým vývojem? Pojďme se na to společně podívat.

Již jsme informovali o tom, že na trh míří první multimediální přehrávače, které bude pohánět operační systém Android. A dnes již k dispozici jsou. Například Evolve Solaris, nebo třeba Ellion T1. Tyto přehrávače vycházejí z velké nabídky neznačkových přístrojů, se kterými se v Číně nyní doslova roztrhl pytel. Problém ale je, že neoplývají přílišným výkonem. Samotné video je sice akcelerováno, ale zbytek systému u nich trpí poddimenzovanými (rozuměj levnými) komponenty, zejména procesorem. Přitom ale otevřený operační systém je to, proč jsou taková zařízení zajímavá (respektive jednou budou zajímavá). Pokud jej nelze pohodlně využívat, je lepší si koupit klasické MMC, jako třeba Xtreamer.

google tv

Google TV box FV-1 je chlazený pasivně, tedy bez ventilátorů

 

Existují ale naštěstí i výkonnější, přitom nikoli dražší, varianty. Ty mají často vícejádrové anebo GHz procesory s dostatkem RAM paměti. V USA se například prodával Logitech Revue, který byl na míru vytvořen jako Google TV přístroj (nyní se dá pořídit ve výprodeji za 99 dolarů). U nás je jednou z mála takových možností Google TV box FV-1, nebo několik dalších podobných TV Boxů (Mediacenter I9, A9 Smart TV box ad.).

 

Google TV box FV-1 má sílu

Google TV box FV-1 disponuje výkonným procesorem Samsung Cortex A8 S5PV210 o frekvenci 1 GHz, 512 MB RAM a 2 GB FLASH paměti. O tomto zařízení ale musíme v prvé řadě přemýšlet jako o rozšíření televize o přístup na internet. Multimediální funkce byly původně jen doplňkovou věcí, která ale postupně roste na významu. My jsme se při testu zaměřili právě na tuto oblast.

 

fv-1 vykon

Porovnání syntetického výkonu s jinými Android přístroji (mobilními telefony)

 

Po vybalení na nás čekalo malé a naprosto tiché zařízení. Přístroj nabíhá velmi svižně. Bohužel musím říct, že při připojení na LAN se mi stávalo, že po zapnutí nebyla LAN k dispozici, u Wi-Fi jsem toto nezaznamenal. Zcela jistě se jedná pouze o BUG ve stávajícím FW, protože na jiných sítích se tak neděje. Výrobce ale případně nabízí opravený firmware, který by to měl řešit.

 

sdfdsf

Kromě připojení k drátové síti je přístroj vybaven i integrovanou Wi-Fi

 

Ze specifikace vyplývá, že zařízení je připraveno na náročné použití jako hlavního MMC centra každé domácnosti. Ovládání je díky Androidu přívětivé, jednoduché a intuitivní. Přiložený ovladač, který slouží i jako ukazovátko, má solidní citlivost i přesnost.

K TÉMATU  5G vs. Wi-Fi 5: Jaký je mezi tím rozdíl?

Ovladač je ale vhodný spíše na základní manipulaci, pro komfortnější ovládání (převážně při procházení internetu) doporučuji pořízení bezdrátového setu klávesnice a myši, nebo speciální klávesnice s touchpadem.

Velice mile mě překvapilo napojení na oficiální Android market a plnohodnotné provázání se službami Googlu. V tomto ohledu FV1 jistě předčí konkurenci. Já to uvítal už jen proto, že jsem vlastníkem telefonu s Androidem a i díky tomu jsem si po nastavení svého účtu v zařízení mohl prohlížet naplánované schůzky v kalendáři, okamžitě využívat bezproblémově Gmail, Picassu a další služby na které jsem zvyklý. Toto hodnotím velice kladně.

 

fv-1

USB porty nejdeme elegantně schované i na předním panelu

 

Internet, videa na internetu a další online služby

Z Android marketu je možné stahovat nepřeberné množství aplikací, spousta z nich je zdarma. Bohužel zde jsem se setkal s jistým omezením. Není to však chyba zařízení, ale vývojářů aplikací. Některé aplikace do zařízení z marketu nejdou nainstalovat, neboť se jeví jako nekompatibilní zařízení. Například z marketu se mi nepodařilo nainstalovat ani Dolphin HD Browser.  Je trochu paradox, že vývojáři browseru jsou natolik omezení nebo ještě nepochopili, že by to měli povolit pro všechny typy zařízení běžících na Androidu.

V předinstalovaném prohlížeči jsem testoval přehrávání videí z českých a slovenských TV archivů. Vyšla dokonce aktualizovaná verze Adobe Flash ve verzi 10.3. Mohu konstatovat, že přehrávání je funkční a to i s přepínáním do celoobrazovkového režimu, i přesto mám z tohoto použití rozporuplný pocit. Některá videa se cukala, či řekněme hrála, jako byste video zpomalili cca na 0,6 násobek normální rychlosti. Co mě trochu zklamalo je, že u velké spousty videí se vypisuje hlášení: Toto video není optimalizováno pro mobilní telefony.  Věřím, že cukání videí v různých archivech je jednak dáno softwarem zařízení a jednak kvalitou streamovacích serverů. Pokud výrobce vydá další verzi FW pro tuto krabičku, domnívám se, že se tato funkcionalita výrazně zlepší. Přece jen HW na to zařízení má.

 

Aplikace pro streamy a Angry Birds na plazmě

Vyzkoušel jsem i aplikace ČT vysílání, ČT24 a ČT4 sport, všechny uvedené fungují korektně a můžu říct, že v iVysílání (archiv ČT) je přehrávání mnohem pohodlnější a stabilnější než v prohlížeči. Také dvě aplikace pro živé vysílání hrály stabilně.

K dispozici je i aplikace stanice Óčko, ve které je k dispozici jak živé vysílání, tak i jejich archív. Tato aplikace také nejevila žádné chyby. Existuje spousta dalších aplikací jak na LIVE TV (SPB TV) tak i na rádia. Vybere si každý. Přestože napojení na Android market je super funkce, může se hodit i instalace softwarových apk balíčků stažených z jiných zdrojů, ani o tuto možnost nás výrobce nepřipravil. O běžném brouzdání na internetu nemá cenu se rozepisovat, funguje skvěle jako na všech Android zařízeních.

K TÉMATU  Nova Cinema bude v DVB-t možná už o Vánocích

S radostí jsem si zahrál na své 42“ plazmě hry. Angry birds na velké TV je zábava pro celou rodinu, ale i hry pro nejmenší jako pexeso. V tomto směru není zařízení co vytknout. Samozřejmě že hry založené na pohybovém ovládání nejsou tak hratelné jako na telefonech, ale jde to.

 

Video, zvuk, fotky, titulky

U videí jsem zkoušel střídavě několik playerů. Nejvíce se mi osvědčil DICE player, který je v 3 denní verzi zdarma. Jako jediný umí využívat HW akceleraci pro přehrávání videa. Jeho cena je dnes cca 100 Kč.

Dále jsem zkoušel Ila player, Rockplayer, Mobo player a QQ player. Střídaly se úspěchy s neúspěchy při přehrávání MKV souborů. S bežnými DVD ripy, DIVx, xVID a podobnými jsem nezaznamenal nějaké větší problémy. Při pokusech o přehrání videí je dobré mít nainstalovánu armádu různých přehrávačů, protože každý umí něco jiného a některé videa prostě jdou přehrát jen v nějakém konkrétním přehrávači.

U MKV souborů s duální audio stopou se mi v žádném z nich nepodařilo přepínat mezi zvukovými stopami i přesto že by to např. DICE player nebo MOBO player měli umět. Některé MKV ve fullHD (1080p) se mi nepodařilo přehrát v žádném ze zmíněných přehrávačů. Přehrát rozumějte tak, aby se na to dalo dívat. Domnívám se však, že je to spíše záležitost aplikací pro přehrávání než nedostatek výkonu HW.

Také se mi nepodařilo žádným způsobem přehrát DVD uložené na disk nebo DVD ISO. Možná je to jen má neznalost, ale nepovedlo se. Když už FV1 přehrál MKV v pohodě z připojeného disku, přehrál jej bez problému i ze sítě (Windows sdílení).

Na nějaké nastavování titulků, na které jste zvyklí z dnešních MMC založených na Realteku či Sigmě zatím rovnou zapomeňte. Pokud už aplikace zvládne titulky k videu, tak je umí jen zobrazit. A to nejen u MKV formátu, ale i u DVD ripů, divx a dalších. Nepomůže mnohdy ani skutečnost, že se titulky jmenují stejně jako film.

Audio jako mp3, wav zvládá v pohodě. Z FLAC vzorků je to slabší. Výborné je přímé napojení na Picassu. Jinak i větší fotografie zvládá FV-1 celkem slušně (fotka 6-8 MB není problém).

 

Tip: Detailní výsledky podpory formátů videa a audia najdete na další straně recenze!

F1 mezi MMC? Ještě ne, ale možná brzy

Co říci na závěr? FV1 je povedená vlaštovka ze světa androidních přehrávačů a věřím, že většinu neduhů zde zmíněných by vyřešila novější verze operačního systému a také větší zapojení vývojářských skupin, které pro android píši aplikace. Jedná se o naprosto tiché zařízení, což je velký přínos. USB disk stačilo připojit klasickým USB kabelem, nebyl nutný Y kabel.

Dnes ještě není plnohodnotným MMC centrem, kvůli zmíněným potížím s přehráváním fullhd filmů, ale myslím, že rozhodně není špatnou volbou pro někoho, kdo hledá spíše zařízení na práci s internetem a sem tam by na něm zkoukl i nějaký ten film. Ostatně aplikací na marketu denně přibývá tisíce, třeba se mezi novými objeví player, který zvládne vše potřebné a z FV1 Android TV se rázem stane F1 mezi MMC.

Úspěch tohoto i podobných zařízení jistě závisí na vývojářích aplikací a implementaci novějších verzí Androida.  Zda se tak stane či nikoliv rozhodne neviditelná ruka trhu. Věřím, že spotřebitelé jsou čím dál více nároční na možnosti a funkcionalitu MMC a velcí hráči na trhu toto nesmí nechat bez povšimnutí, jinak jim ujede vlak. Světem MMC dnes hýbe chtíč po multimediálním obsahu, který je k dispozici právě napříč internetem.

 

Mínusy Plusy
– zatím nedostatečně kvalitní aplikace pro přehrávání videa a práci s titulky + napojení na Google market a služby Google, spousty aplikací a her k volnému využití
  + naprosto tiché zařízení
  + práce s internetem
  + dostatek výkonu
  + přijatelná cena

Za zapůjčení Google TV box FV-1 děkujeme společnosti ESCAD Trade. Aktuální cena činí 2 590 Kč.

 

 

Výsledky testu přehrávání videa

 

Testovací vzorky Formát Video kodeky Audio kodeky Přehrání
20051210-w50s.flv Flash Video On2 VP6 MPEG-2 Audio layer 3 ano
20051210-w50s_56K.flv Flash Video On2 VP6 MPEG-2.5 Audio layer 3 ano
asf_to_mpeg-1.mpeg MPEG-PS MPEG-1 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
AVI_DivX.avi AVI DivX 5 PCM ano
AVI_to_MPEG-4.avi AVI S-Mpeg 4 v2 PCM ano
barsandtone.flv Flash Video On2 VP6 MPEG-1 Audio layer 3 ne
Bird_20_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano
Bird_22_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano
Bird_24_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano
Bird_26_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano
Bird_28_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano
Bird_30_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano trhaně
Bird_32_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano trhaně
Bird_34_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano trhaně
Bird_36_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano trhaně
Bird_38_MBit_ABR___-1.5_MBit_.mkv Matroska AVC   ano trhaně
Bird_40_MBit_ABR_( -1.5 MBit).mkv Matroska AVC   ano trhaně
Bird_42_MBit_ABR_( -1.5 MBit).mkv Matroska AVC   ano trhaně
DVD.mpg MPEG-PS MPEG-2 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
MPEG-1.mpg MPEG-PS MPEG-1 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
MPEG-1_with_VCD_extensions.mpeg MPEG-PS MPEG-1 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
MPEG-2.mpg MPEG-PS MPEG-2 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
MPEG-2_with_DVD_Extensions.mpeg MPEG-PS MPEG-2 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
MPEG-2_with_Super_VideoCD_Extensions.mpeg MPEG-PS MPEG-2 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
niceday.asf Windows Media WMV3 WMA2 ano
niceday.rm RealMedia RealVideo 3 Cooker ano
niceday.wmv Windows Media WMV3 WMA2 rozpadá se obraz
Real_Media.rm RealMedia RealVideo 4 Cooker ano
sample_3GPP.3gp       ne
sample_3GPP2.3g2       ne
sample_iPod.m4v MPEG-4 AVC AAC LC ano
sample_iTunes.mov MPEG-4 MPEG-4 Visual AAC LC ano
sample_mpeg2.m2v MPEG-PS MPEG-2 Video MPEG-1 Audio layer 2 ne
sample_mpeg4.mp4 MPEG-4 MPEG-4 Visual AAC LC ano
sample_sorenson.mov QuickTime Sorenson 1 Qdesign 2 ano s fragmenty v obrazu
Samsung-Demo-Oceanic-Life-40Mbps Matroska AVC AC3 ano, slideshow
Standard_MPEG-2.mpeg MPEG-PS MPEG-2 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
SVCD.mpg MPEG-PS MPEG-2 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
vcd.mpg MPEG-PS MPEG-1 Video MPEG-1 Audio layer 2 ano
WindowsMedia.wmv Windows Media WMV1 / WMV1 / WMV1 / WMV1 WMA2 ano

 

 

Výsledky testu přehrávání audia

 

Testovací vzorky Formát Audio kodeky Přehrání
01_-_Lost.flac FLAC FLAC ano
02_-_Intellectual_Debate.flac FLAC FLAC ano
03_-_Uncivilized.flac FLAC FLAC ano
2L38SACD_tr1_mch_96kHz.flac FLAC FLAC ne
2L38_01_192kHz.flac FLAC FLAC ne
2L38_01_96kHz.flac FLAC FLAC ne
2L48SACD_14_mch_96k.flac FLAC FLAC ne
2L48SACD_14_stereo_96k.flac FLAC FLAC ne
2L49SACD_tr1_96k_stereo.wav Wave PCM ne
2L49SACD_tr1_DSD_stereo.dff     ne
2L49SACD_tr1_DXD_stereo.wav Wave PCM ne

 

Detailní parametry souborů videa a audia si můžete stáhnout zde

 

 

Specifikace přístroje Google box TV FV-1

 

Parametr Hodnota
Operační systém Android 2.2
CPU CORTEX A8 core Samsung S5PV210, 1GHZ
Operační paměť DDR2-512MB
Provozní paměť ONENAND 2GB
Paměťový slot 1x SD/TF pro ukládání audio a video klipů
USB rozhraní 2x USB, 1x miniUSB pro připojení Flash disku nebo externího HDD
HDMI rozhraní pro připojení k Full HD TV (1080p), video/audio signal
Ethernetové rozhraní 1x RJ45 pro připojení k LAN/Internet
WIFI modul pro bezdrátové propojení PC sítě LAN/Internet
Bluetooth rozhraní pro bezdrátový přenos dat
Vyhledávání na internetu pomocí integrovaného webového prohlížeče (Browseru)
Podpora ovládání zobrazení dynamické klávesnice pro zadávání alfanumerických znaků/textu
Multimediální přehrávač pro přehrávání filmů (ve Full HD rozlišení 1080p), poslech hudby, prohlížení fotografií
Přehrávání Flash Player 10.1, on-line sledování HD video
Android aplikace podpora stahování a spouštění Android aplikací (hry, IPcam, DScam..)
Předinstalované aplikace Kalendář, Hodiny, Počasí, …
Video formáty AVI, VOB, MPG, DAT, MP4, MOV, ASF, FLV, RM/RMVB, MKV, TS, TB, M2TS
Video kodeky H.264, VC-1, MPEG1/2/4, XviD, DivX
Zobrazované titulky srt, sub, smi, idx+sub, ssa, ass
Audio formáty DTS, Digital Dolby, AAC, MP3, PCM, WMA, RM, FLAC
Foto formáty JPEG, BMP, GIF, TIFF, PNG, RAW, max. rozlišení 8176×8176
Ovládání dálkovým IR ovladačem (2.4GHz)
Napájení 12V DC / 2 A (napájecí adaptér v ceně)
Rozměry (š x v x h) 170 x 111 x 30 mm
Součást balení Google TV box, dálkový ovladač, HDMI kabel, napájecí adaptér

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.
Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.
Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)
Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek