Úterý , 21. 01. 2025

Běla

Recenze kamery Lamax X8.1 Sirius – hvězda, která obstála v tropech

Sirius je nejjasnější hvězdou na noční obloze ze souhvězdí Velkého psa. Kdo se vyzná, neměl by ji přehlédnout. Podobně jsme si i my řekli, že nechceme přehlédnout akční kameru stejného jména od značky Lamax.

06. 03. 2018

06. 03. 2018

Sirius je nejjasnější hvězdou na noční obloze ze souhvězdí Velkého psa, kdo se vyzná, neměl by ji přehlédnout. Podobně jsme si i my řekli, že nechceme přehlédnout akční kameru stejného jména od značky Lamax.

Model X8 Electra známe dobře a byť název X8.1 naznačuje facelift, není tomu tak. Mainstreamová kamera s cenou kolem 3 500 Kč je původní X8 vzdálena hodně. Možná ne světelné roky jako Velký pes od Země, ale určitě je to úplně jiná kamera s lepšími parametry i výstupy. Umí 4K, nativně 2,7K rozlišení videa, zvládá komunikovat s mobilem, má OLED čelní displej a v neposlední řadě dostala stabilizaci obrazu, funkci profesionálních kamer.

Hmotnost s vodotěsným obalem nepřekročí 150 g.

Oproti levnějšímu Lamaxu X7.1 Naos sice v balení nenajdete dálkové ovládání, za to druhý akumulátor ano. A to je fajn.

Než přejdeme k záživnému textu, nabídneme vám ještě klasické video, které ukazuje menu. Vidět na něm můžete jednu slabinu kamery, pomalý start.

Padlý hrdina

Dnešní recenze se od ostatních bude lišit, kameru jsem totiž prioritně nevyužíval já, ale kamarádka, která ji vzala s sebou na dovolenou do exotických krajin, pod vodu do moře apod. Přesně tam, kde by se Lamaxu mělo líbit nejvíc.

Původně si koupila model od, řekněme, věhlasnější značky za asi 12 000 Kč, za další nemalé peníze si pořídila nabíječku s druhým akumulátorem a tak dále. Jenže kamera zlobila, nefungovala, jak bychom očekávali. Měla problémy s určitým druhem paměťových karet, takže dokupovala tu doporučenou výrobcem. Přes to se jí stále onen „hrdina” zasekával, update firmwaru se nám sice po jistých peripetiích (postup nebyl zcela banální jako u Lamaxu) povedl, ale to pomohlo jen málo. Kamera byla stále de facto nepoužitelná pro seriózní natáčení. Obchodník díky bohu výrobek zpět vzal a peníze vrátil. Sirius za méně než třetinovou cenu jí vytrhl trn z paty. Na žádný obdobný problém jsme u něj nenarazili, ostatně zatím u žádné námi testované kamery. Co se jí líbilo, co nikoliv?

Tak trochu cestopis…

Kamerka Lamax se stala mou společnicí na třítýdenní expedici na Filipíny. Stačilo krátké zaučení, nastavení a kameru jsem mohla začít používat. Ovládání vnímám jako uživatelsky přátelské i pro laika. Prvního použití se kamera dočkala při mezipřistání v čínském Beijingu.

Odtud jsme se vydali na výlet na Velkou čínskou zeď. Díky kameře se mi podařilo zachytit fenomenální výhledy z výšek Velké čínské zdi do okolní zmrzlé přírody pod slunečným nebem bez mráčku. Kamera dobře zvládla světelné přechody i vzdálená panoramata, což obzvláště oceňuji.

Poté jsem již pokračovala do Manily, kde se kamera dočkala první zkoušky pod vodou v hotelovém bazénu v 7. patře s úžasným výhledem na jednu z nejbohatších čtvrtí Manily, Makati. Kamera ponor i zavření do podvodního obalu zvládla bez újmy, i přestože mé schopnosti byly značně omezeny pásmovou nemocí, která na mne se 7 hodinovým posunem dolehla.

Další zátěžovou zkouškou pro fungování kamery byla kaskádová rýžová pole v oblasti Banaue. Lehce chladnější prostředí a dostatek srážek a vláhy zde dovolují přírodě bujet a vzkvétat. Kamera až neuvěřitelně zachytila všechny odstíny zeleně rýžových stvolů v kaskádovitých políčkách, místy i se zrcadlením ve vodě. A opět mnoho panoramatických snímků s velkým převýšením.

K TÉMATU  4 věci, které byste měli vědět, než přijmete podmínky služby

Další zastávkou byl ostrov Palawan, kde teploty stouply nad 30 stupňů Celsia a vlhkost až 76 %. To se ukázalo trochu jako potíž. V džungli se kamera v ochranném pouzdru začala mlžit. Lehce pomohlo vysoušení u klimatizace, nicméně v prostředí s takovouto vlhkostí není zcela snadné něco vysušit. Na druhou stranu bylo pouzdro nezbytné, protože nás několikrát přepadl tropický deštík.

Jako moc praktickou věc vnímám držák na helmu. Tu jsem využila jedna při natáčení jízdy na skútru. Při řízení pro mne nebyla ani jiná možnost, jak cestu zachytit. Na zipline došlo k prověření pevnosti uchycení, protože zastavení zipliny nebylo ani zdaleka tak pomalé, jak bych si představovala. Na motorce jsem natáčela ještě jednou po cestě na motorce. Bylo to však až na ostrově Bohol, kde stále ještě funguje „Habal habal“, aneb svezení na motorce za velmi drobný poplatek. Na motorce jsme tak jeli ve třech! Díky snadné ovladatelnosti kamery jsme tento adrenalinový zážitek zachytili.

Za samostatnou kapitolu považuji natáčení pod hladinou. Natáčení barevných korálů a rybek, vše jak v akváriu. A nezapomenutelné plavání se želvami u ostrova Balicasag. Kamera prošla skutečně zátěžovou zkouškou.

Nevydržel pásek k přichycení na ruku. Ten se postupně rozpadl a nebyl k použití. To mi dělalo trochu starosti, kdybych kameru pustila, mohla mi uplavat, tedy jsem si musela dávat větší pozor, než když bych při nepoužívání kameru mohla v klidu pustit z ruky a nechat jí viset na zápěstí, dokud ji nebudu zase potřebovat.

Nahrávání bylo občas matoucí, protože po minutě se zapnul šetřič obrazovky. (Samozřejmě lze nastavit jiný interval či jej vypnout – pozn. redakce.) To sám o sobě nebyl problém, jen pokud jsem nahrávání chtěla vypnout, musela jsem nejprve aktivovat obrazovku a poté teprve vypnout video. Díky tomuto mám mnoho nechtěných záznamů. Avšak kontrola toho, co jsem vyfotila či natočila, byla náročnější s kamerou v pouzdře – lze se pohybovat jen jedním směrem. Nicméně takto se k poslednímu videu musíte proklikat všemi záznamy. (Pokud máte kameru vyndánu z pouzdra, zjistíte, že má tlačítka na pohyb oběma směry – pozn. redakce.) To zřejmě zkomplikovala výměna akumulátoru po úplném vybití kamerky, což způsobilo ztrátu data a tím pádem i chaos v řazení videí. To mi způsobilo panický záchvat, když jsem se lekla, že plavání se želvami se neuložilo. Naštěstí tomu tak nebylo. A opět stejný problém jako v džungli – mlžení pouzdra kamery ve chvíli, kdy se zahřeje.

Kamera je vybavena tlačítky pro pohyb oběma směry v menu, obal nikoliv. Na druhém boku jsou klasické konektory a slot pro micro SD kartu.

Celkově však mohu říci, že kamera překvapivě zachytila i záběry z jeskyní podvodní řeky a dalších jeskynních komplexů, večerní závěry na nočním trhu v Číně i olympijský stadion v Pekingu. Díky za to.

K TÉMATU  Služba QuickGPSfix nyní funguje i pro TomTom ONE

Ostatní fotky a videa

Protože kamarádka natáčela pouze videa v nastavení 1 080p při 60 snímcích za sekundu, zkusme přidat pár videí ve 4K i 2,7K. Po dlouhé době jsem se zamyslel a pořídil rychlou kartu U3, která by neměla být brzdou videí. To ostatně neměla být ani karta U1, protože kamery mají vyrovnávací paměť. Ale pro jistotu.

4K při 24 FPS

Zde nepomůže ani rychlá karta, na 4K je zkrátka ještě brzy. Sekání je stále patrné nejen při rychlém pohybu kamerou.

2,7K při 30 FPS

Zde je situace podstatně lepší. Video je pěkné, ostré a prakticky bez sekání.

Fotografie

Také přidáme i fotografie z jiných, mnohem méně cizokrajných prostředí, z Brna.

Všechny fotografie v původním rozlišení můžete stáhnout v ZIPu.

Hvězda nezklamala

Po až beletristickém povídání výše, přidejme stručný souhrn. Kameru lze opět ovládat i mobilní aplikací, pokud byste postrádali dálkové ovládání. To zde nehledejte, místo toho očekávejte náhradní baterii, kterou v akci a dovolené oceníte jistě více. Skrytí ovládacích tlačítek v obalu – ven je vyvedeno jen jedno, pro pohyb jedním směrem –, jsme již zmínili. Prostě by se sem nevešlo, kamery X7.1/8.1 jsou totiž subtilnější v porovnání s předchůdci, což platí i o „skafandrech”.

Vůbec jsme se během recenze nezmínili o čelním displeji, což mi došlo až nyní. To dokládá jeho pramalou důležitost pro uživatele. Není to nesympatická věcička, ale informačně není moc užitečná – vše vidíte na obrazovce či mobilu. Kdyby alespoň šlo nastavit, aby byl aktivní při vypnuté kameře, pak bychom v něm jistý smysl viděli, takto jej vnímáme pouze jako designovou perličku s puncem prémiovosti. Spotřeba u OLED je přeci minimální. Funguje při vypnutém displeji.

OLED displej zobrazuje zjednodušeně to, co vidíte vzadu: fotografie, menu (ikony zobrazují jednotlivé položky nastavení) a video. Všimněme si, že ve skutečnosti displej vypadá jinak, než je tomu na ilustračních fotografiích z wevu výrobce.

Za nejdůležitější považujeme kvalitu výstupů, u kterých bych byl trošičku kritičtější než kamarádka – např. jsem si všiml náchylnosti k přesvícení fotek. I tak mi fotografie přijdou použitelné i relativně ostré při zobrazení ve 100 % velikosti. Na akční kameru to není zlé. Dobrý pocit máme z videí, která jsou pěkně ostrá a dokonce i v 2,7K bez trhání. Opomenout nelze vlastnosti jako stabilizace obrazu a jiné (nastavení šířky záběru, známé vychytávky do auta apod.).

V tomto testu se Sirius ukázal býti hvězdou, zaslouží si naše ocenění. Za akceptovatelnou cenu nabízí hodně. Pokud bychom zvažovali, zda brát tuto kameru nebo asi o 1 000 Kč levnější Lamax X7.1 Naos, nejspíš připlatíme a volíme Sirius. Jako seriózního konkurenta však vnímáme Niceboy Vega 5 Pop, který si též naše ocenění vysloužil a paří do stejné cenové kategorie. Zde už by rozhodování bylo těžší.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?
Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.

Nepřehlédněte

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek