Sobota , 25. 01. 2025

Milena

Recenze Lamax Sentinel SE–1 – ochránce s hudebním sluchem

Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...

17. 09. 2017

17. 09. 2017

Jak jsme již nastínili výše, Sentinel se těší velké oblibě, líbil se i konkurenci. Aby ne, umí toho hodně a k tomu pěkně hraje. Spolu s krytím IP65 či LED svítilnou vypadá jako dobrá volba pro mladé na ulici, parkurová hřiště, do „skejtových“ parků nebo do kempu na dovolenou či do přírody na „čundr“. Ano, uznáváme, že u posledních slov by asi panu Foglarovi vstávaly vlasy na hlavě a Mirek Dušín by reproduktor v kooperaci s hochy od bobří řeky zadupal do země, což by mu nebylo nic platné. Staromilci nechť akceptují, že doba pokročila nebo zůstanou u kytary. My ostatní přijímáme vymoženosti 21. století. Nemluvě o situaci, kdy neovládáte kytaru s bravurou Honzy Nedvěda. To byste na stanovém táboře možná ocenili podobné řešení a Honzu si přinesli s sebou na mikro SD kartě v repráčku.

TIP: LAMAX ELITE E-1 – OSVOBOĎTE ZVUK

My se dnes nebudeme moc zaobírat tím, jak Sentinel hraje, o tom si přečtěte u konkurence. Hraje a zní jednoduše dobře. Z podobných řešení, jakých jsme v redakci v rukou neměli mnoho, se jistě řadí mezi nejlepší. Kvalitnímu audio systému se nevyrovná, nepřehluší ani dobrý „kazeťák“. Ve svém segmentu Bluetooth přenosných reproduktorů, jaké si můžete vybrat za 1 200 Kč, se konkurence bát nemusí.

Co nadchne jistě většinu majitelů, je hlasová informace (v anglickém jazyce) o tom, co se s reproduktorem děje, že je zapnut, v jakém je módu a třeba to, že se připojil, odpojil od notebooku. V noci dost hlasité, nepodařilo se mi to ztišit, ale jinak výborné.

 

Slovo dalo slovo

Není pochyb o tom, že se Sentinel povedl a dílensky je zpracován poctivě. Působí opravdu odolně nikoliv však přehnaně „opacéřovaně“. Mně osobně se jeho zvuk zamlouval, slyšel jsem basy, výšky méně. Hlasitý je dostatečně, akumulátor drží hodiny a hodiny až jsem byl nervózní, že ještě nechce nabít. K tomu přidejme přehrávání z mikro SD karet, rádio (zde jistě chybí externí anténa pro opravdu dobrý příjem v místech, kde není nejlepší signál, pomohou sluchátka) i svítilnu a hlavně jeho odolnost. Zejména ta nás zajímala nejvíc ze všeho. O tu dnes běží především.

K TÉMATU  Hudba na dotek:MEIZU M3 SENCOR

Stalo se to tak, že jsem se na Barum rally bavil s majitelem firmy, který Sentinel vychvaloval do nebes. No, skepticismus dělá z člověka redaktora, tak jsem se nebál zapochybovat. Slovo dalo slovo a domluvili jsme test, ve kterém mohu dát reproduktoru do těla. Prý ho mohu přejet tankem a přežije. Dny NATO se sice blížily, mně to do Ostravy netáhlo, tak jsem nabídl osobní automobil. Prý to není problém, ať ho vykoupu ve vodě, házím s ním a pak ho přejedu… Dobře tedy, udělám to.

 

Živlům navzdory

Co znamená krytí IP 65, víme z podobné recenze odolného telefonu Sencor nebo Lenovo, odolného externího disku či SSD, ale nebudeme vás zbytečně nutit klikat, byť to máme rádi (jako každé internetové médium), a připomeneme si význam tabulkou. Co ono magické zaklínadlo IP 65 znamená, jsme si již vysvětlili dříve. Wikipedie učí: „…udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu (z anglického ingress protection) definovaném mezinárodním standardem IEC 60529…“

Zdroj: Wikipedie

Lamax slibuje odolnost proti nebezpečnému dotyku jakoukoliv pomůckou (takže i autem?), zcela proti prachu, navíc se nemáte bát stříkající vody pod vyšším tlakem po delší dobu.

Pozor na nepochopení, v této certifikaci se nemluví o pádech, ty ošetřují zpravidla výrobci armádními standardy MIL. Ale ani toho jsme se nebáli.

Jak vidíte na videích, přežil reproduktor nešetrné zacházení – opakované nijak netlumené pády na tvrdou zem z výšky kolem 1,5 m (což není tak málo, jak se zdá) nebyly problémem, stejně tak opakované ponoření hrajícího reproduktoru do kýblu s vodou na několik sekund.   

 

Zkouška autem

Na tuto část jsem se těšil, i když si osobně nelibuji v ničení věcí, ale pokud jsme se jednou chlapsky dohodli, že to bude, tak to bude. Pro představu šlo o vůz Škoda Octavia 1.8 20V SLX, což odpovídá hmotnosti prázdného vozu 1 285 kg (plus já a pes uvnitř). Brutto to znamená zatížení na nápravu celkem hodně, dle laického odhadu. No, zkuste si nechat přejet nohu a uvidíte sami. K natáčení jsem využil kameru Lamax X8 Electra spolu s aplikací na mobilním telefonu, zvolil jsem rozlišení 1 080p při 60 FPS.

K TÉMATU  Recenze Ainol Novo 7 Aurora: Zásah ze všech hlavní

První pokus byl na trávě, kdy se reproduktoru nestalo vůbec nic. Prostě jsem ho dvakrát přejel a ušpinil jsem ho. Kamarád, co u toho byl se mnou, říkal, že se jen rozsvítila a zhasla lampička. Video to bohužel nezachytilo. Vše hrálo, svítilo a prostě fungovalo nadále.

Posíleni touto zkušeností, položili jsme reproduktor na zpevněnou vozovku u polí – tedy přesně na ten povrch, kde chcete spadnout z kola. Kdo by nemiloval ty vystupující a často ostré kamínky? Hodně to bolí a krev teče.

Výsledek dopadl velmi dobře, nad očekávání, kostra se nijak nedeformovala, přežila mřížka, tlačítka fungovala, reproduktor hrál a svítil. Doma mi hrál ještě asi 2 dny, než jsem jej vrátil. A pokud přežije návrat poštou, bude hrát i posléze.

Poškozen byl. Hlavně tím odskokem utrpětl šrámy zelený plastový rámeček, guma už nikdy nebude „lícovat“ a vodě bych se už vyhýbal. Nicméně se krycí guma nikde nepřetrhla ani nenatrhla, rám dále pevně obepíná, i když Sentinel vypadá, světe div se, jako přejetý autem. Přežil to se ctí a zasloužil si ocenění našeho webu za kvalitu zpracování, výdrž baterie, odolnost i dobrý zvuk. K dokonalosti chybí snad už jen ten tank. Gratulujeme!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.
Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek