Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Recenze PiPo X7 TV box – počítač vyrobený z tabletu

11. 08. 2015

11. 08. 2015

Taiwanská firma ve své nabídce prezentuje zejména tablety, powerbanky a příslušenství k nim. Nicméně se PiPO rozhodlo zkusit vzít „vnitřnosti“ tabletu a udělat z nich ultramalý stolní počítač, tzv. NUC (Next Unit of Computing). To je právě model X7. Zajímalo nás, jak se tento pokus vydařil.

TIP: Recenze GoClever Insignia 1010 WIN – sympatický prcek s klávesnicí

Po rozbalení PiPO X7 mě udivily velmi malé rozměry celého počítače. Na šířku a délku není větší než můj Wi-Fi modem, na výšku jej trošku přesahuje. Celkově se jedná o krabičku s rozměry 18 × 13 × 2,5 cm, hmotností 440 g a anténou. A to má být, pánové, celý stolní počítač? To jako vážně? Uvidíme…

Zepředu vidíme zapínací tlačítko, LED diodu, dva USB porty typu A a konektor pro sluchátka. Ze zadní strany je vstup pro napájení, HDMI port, RJ45 pro LAN připojení k internetu, slot pro microSD kartu a opět dvě USB. To vše doplněno složenou anténkou pro příjem Wi-Fi (s maximální přenosovou rychlostí 300 Mbit/s). O dostatečné možnosti konektivity je postaráno, protože nechybí Bluetooth.

Z bočních stran vidíme vkusně řešené mřížkování z důvodu pasivního chlazení. Aktivní chladič v tomto zařízení není třeba. Horní část boxu tvoří jeden lisovaný kus s povrchem z broušeného kovu. Nevidíte žádné šroubky ani hrany, kde se dotýkají jednotlivé části. Elegantní.

 

Kočka nebo pes?

Nabízí se dvě varianty pro využití X7. Buď jej můžeme připojit k monitoru a opravdu z něj tak udělat stolní PC dostačující pro běžnou kancelářskou práci, brouzdání po internetu, hraní jednoduchých her (např. z Windows Store). Výkonově na nic dalšího nemůže stačit. Nebo jej připojíme k běžné LCD či plazmové televizi, která disponuje HDMI propojením a rázem vytvoříme alternativu k Smart TV. Tato varianta mi přišla zajímavější a tímto způsobem jsem používal X7 v rámci testování.

Surfování na internetu na širokoúhlé televizi pro mne byl poměrně nevšedním zážitkem, stejně tak pouštění videí, filmů nebo hraní her. Počítejte však s několika nevýhodami. Omezený výkon počítače nedovolí hrát nové, náročné 3D hry, které by si člověk mohl opravdu užít. X7 zároveň disponuje poměrně malou („tabletovou“) interní pamětí 32 GB, která se po spuštění Windows smrskne na 25 GB. Plusem bude tichý chod a rychlost.

K TÉMATU  Google se vzdává plánu Chrome zbavit se souborů cookie třetích stran

Přenosové rychlosti vestavěného 32GB eMMC úložiště dosahují dobrých hodnot – lepších než mechanické disky, na plnohodnotná SSD nestačí.

Nainstaluji si několik programů k běžnému užívání a zbývá mi 20 GB. Při dnešní velikosti filmů a her se jedná o nedostatečný prostor. A ne vše a vždy chci přenášet přes USB nebo SD kartu. Varianta s alespoň 64 GB by potěšila. Předinstalované Windows 8.1 představují bohužel také nevýhodu. Bylo by krásné na velké obrazovce ovládat systém dotykem, ale takovou televizi zkrátka nevlastním. Pak mě tento operační systém při nedotykovém ovládání mírně obtěžuje.

 

Výborně vybavený tablet?

Jak jsem již avizoval výše, technické parametry X7 kopírují své sourozence z rodiny tabletů. Vše pohání čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3736F pracující na frekvencích 1,33 GHz až 2,16 GHz při TDP pouhých 2,2 W.

Zdroj: CPU Boss

Oba, v tabletech nejčastěji užívané, Atomy jsou prakticky srovnatelné po stránce výkonu i funkčně. Disponují shodnou základní frekvencí a totožným grafickým jádrem. Dražší verze „F“ se však přetaktuje na 2,16 GHz (místo 1,83 GHz u „G“) a obslouží 2 GB RAM, což je oproti konkurentovi s maximálním 1 GB značná výhoda.

Použití čtyř jader hodnotím jako velké plus, které velkou měrou přispívá k ladnému běhu aplikací i pracovních oken. Procesor je podporován 2 GB DDR3L operační paměti. Možná by neuškodilo mít paměti dvojnásobně, ale musím férově uznat, že by se pravděpodobně jednalo spíše o formální zlepšení, protože X7 pracuje velmi dobře i se 2 GB na 32bitovém OS. Pouze by se možná zkrátila doba běhu některých programů, kopírování souborů a podobně. O grafický výkon se stará Intel HD Graphics („Bay Trail“), přičemž se opět jedná o technologii převzatou z tabletů. Tomu odpovídá výkon.

Výsledky testů Pipo X7 Pipo W8 Srovnání
3DMarky
3DMark 11 211 N/A N/A
3DMark
Ice Storm 13 852 13 189 105%
Cloud Gate 1 183 965 123%
Sky Driver 445 364 122%
3DMark for Windows RT GoClever 1010 WIN
Ice Storm Extreme 7 163 7 683 93%
Ice Storm Unlimited 14 803 12 789 116%
K TÉMATU  Test LED žárovek: Úsporné i výhodné?

 

Fotogalerie

 

Jistý dojem zanechal

Úplně na rovinu bych na „první dobrou“ řekl, že bych takové PC nechtěl, protože platí všechny nedostatky výše. Ale po chvíli používání jako media centrum se mi zalíbilo. Velmi skladná krabička, kterou mám stále připojenou k televizi a kterou mohu využít pro přehrávání filmů, internet i práci.

Zároveň si dokáži velmi dobře představit, že podobným zařízením nahradím svůj dosavadní stolní počítač (obrovskou neskladnou a nehezkou krabici), protože v současné době hry nehraji, s náročnými grafickými programy nepracuji. I když nelze nepřipustit, že v porovnání s běžným desktopem, byť vybaveným základním procesorem Core i3 a low-endovou grafickou kartou ATI nebo Nvidia, je tento počítač s Atomem Z opravdu slaboučký. 2 GB RAM mu navíc nikdy neumožní dobrý chod 64bitového operačního systému a tak dále. Konkurovat desktopům PiPo jistě nechce, nabízí alternativu – malou, absolutně tichou, s mizivou spotřebou elektrické energie a plnou konektivitou včetně Bluetooth.

Jen je nutno doplnit PiPO reproduktory a externím diskem z důvodu nedostatku místa. Výrobce se odhodlal k odvážnému pokusu přenést tablet do stolního PC. Ten se povedl, na druhou stranu to firmu asi příliš investic nestálo.

Při srovnání ceny (zapátráte-li na internetu, můžete ušetřit poměrně vysokou částku oproti doporučené ceně), kvality zpracování, výkonu a předpokládaného využití musím pro PiPO X7 zvednout palec nahoru.

 

Zápory Klady
– Na desktop slabý + Malé rozměry, nízká spotřeba
– Malé interní úložiště + 4jádrový úsporný procesor
– Nelze upgradovat + Oproti desktopu absolutně tichý
  + Nízká cena

Za zapůjčení Pipo X7 děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek