Žijeme ve 21. století, kdy máte internet prakticky kdekoliv a prakticky v čemkoliv – v tabletu, chytrém telefonu či lepším notebooku. Pokud to nestačí, můžete si pořídit přenosný 3G router s Wi-Fi, který připojí až 10 zařízení. Výběr není malý, my si dnes představíme TP-Link M5350.
Pokud jste sledovali seriál IT Crowd (Ajťáci), možná jste zaznamenali epizodu, kde si Moss a Roy udělali srandu ze své šéfky Jen a namluvili jí, že černá krabice je Internet. Na to samozřejmě navazovala celá řada zábavných situací… Proč to zmiňuji? Před sebou mám malou věcičku velikosti mobilního telefonu, která umí k internetu připojit až 10 zařízení prakticky kdekoliv.
Black „box“ a the Internet
Pokud tedy přemýšlíte, jak si jednoduše „rozchodit“ malou internetovou síť třeba na chatě (chatu i běžný byt zvládne signálem pokrýt), podobně jako to v reklamě prezentuje nejmenovaný operátor, ale zároveň chcete zařízení s vlastním akumulátorem, které můžete využít nejen v místech s 220V sítí, můžete zkusit TP-Link M5350.
Výhodou je vlastní akumulátor, takže nepřijdete o „net“ ani při výpadku proudu nebo ve vlaku či autě. V provozu vydrží (dle zátěže) okolo 4 až 7 hodin. Po té jej můžete připojit do USB či přes adaptér do zásuvky, čímž jej udržíte v provozu a zároveň se bude i nabíjet. Takže například v autě není problém mít internet prakticky po libovolně dlouhou cestu… Záleží samozřejmě na hustotě pokrytí 3G internetu vašeho poskytovatele.
- Hmotnost modemu s akumulátorem – 94 g
- Hmotnost napájecího adaptéru – 81 g
- Doporučená maloobchodní cena (s DPH) – 2 089 Kč
Pro podrobné specifikace klikněte na obrázek vpravo.
Kromě toho má TP-Link i slot pro microSD kartu, která se po připojení modemu skrz USB do počítače zobrazí jako klasický flash disk. Výborné by bylo, kdyby ji šlo také připojit jako síťový disk, což bohužel nelze.
Oblázek s multifunkčním displejem
O stavu připojení (aktuální rychlosti downloadu a uploadu), množství přenesených dat a typu připojení (tj. chytáte-li zrovna 2G či 3G signál), síle signálu stavu nabití akumulátoru či zapnuté Wi-Fi včetně počtu připojených zařízení vás pěkně informuje OLED displej. Vedle toho na něm vidíte i počet přijatých nepřečtených SMS, ale o těch později.
O stavu modemu vás při tom mnohem podrobněji informuje webové rozhraní, kterým jej můžete i konfigurovat – de facto vše, co potřebujete, zde najdete.
Asi nemá cenu popisovat a přepisovat manuál či říkat, jak se router nastavuje. K dispozici máte jednak dobře udělanou nápovědu a průvodce přímo skrz webový prohlížeč, anebo si na českém webu výrobce můžete taktéž stáhnout stručnou instalační příručku, která postačí pro základní nastavení.
Online nápověda stejně jako webové rozhraní či elektronický podrobný manuál stejně jako papírová dokumentace v balení jsou bohužel jen v angličtině. Ačkoliv člověk, který zvládne základní konfiguraci modemu, asi anglicky umí minimálně průměrně, čeština by ani zde rozhodně neurazila.
Abych tedy zbytečně nepopisoval manuál, budu stručný. Základní konfiguraci musíte provést po připojení k Wi-Fi (defaultní jméno SSID a heslo naleznete na spodní straně víka baterie) přes váš webový prohlížeč po zadání IP adresy 192.168.0.1 – tedy adresy internetové brány, ostatně jako u drtivé většiny běžných routerů. Základní heslo najdete v přiloženém návodu, lze ho samozřejmě snadno změnit.
Dále máte možnost si vše nastavit sami v menu Advanced, anebo využít průvodce, který vás krok po kroku (Wizard) provede nutnými kroky od nastavení 3G připojení (lze nastavit, že PIN si TP-Link zadá automaticky) až po nastavení Wi-Fi sítě.
Bezdrátová síť má vše, co od běžného routeru očekáváte: MAC filtr, který zabrání nechtěným klientům v připojení, podrobnou ukázku připojených zařízení a možnost zabezpečit spojení prostřednictvím WPA-PSK/WPA-PSK 2. Zastaralý a málo bezpečný WEB chybí, což může tropit neplechu u některých ale opravdu velmi starých síťových karet.
SMSky přijme i odešle
Již jsem naznačil, že TP-Link zvládne posílat (za cenu vašeho tarifu) i přijímat SMS. O tom, že jste obdrželi SMS vás informuje na displeji. Přečíst a odeslat krátké textové zprávy si můžete ve webovém rozhraní v nabídce nazvané SMS.
Jednotlivé položky jsou přehledně uspořádány, jako v malém Outlooku, na příchozí, odeslané, koncepty a samozřejmě nové SMS. Modem si umí zprávy i zapamatovat, avšak kapacita na staré správy má velmi malé limity: přijaté – 20, odeslané – 50. To samo o sobě naznačuje, že posílání SMS není hlavním úkolem tohoto modemu.
Test připojení od Fayn
Pro test in 2G / 3G internetového spojení jsem opět zvolil tarif od operátora FAYN. Ten nabízí nejlevnější volání i mobilní datové balíčky bez závazků. Existuje navíc možnost pořízení SIM bez paušálu jen pro převažující „datování“. Balíček 500 MB mobilního internetu na měsíc pořídíte za 200 Kč.
Výsledky měření rychlosti ukazují rychlost připojení v různých lokalitách v ČR i v dopravních prostředcích. Každopádně modem chytal signál ve vlaku, v Brně, Kuřimi či okolí bez problémů, zvládl 2G signál zachytit například i v buchlovských kopcích v obci Břestek či ve vesnici Mýto v západních Čechách. Tam, kde již signál TP-Link nepřijímal, byla bez GSM signálu i moje Nokia. Po této stránce je tedy srovnatelný s mobilním telefonem. Proto je také dobré při koupi modemu přemýšlet i nad volbou operátora zvážit si (lépe zkusit), kde nabízí pokrytí jakým signálem.
Fotogalerie
Čím modem nezaujal?
Začít mohu od pořizovacích nákladů – TP-Link M5350 na první pohled nepochází z levného kraje. Avšak nejde o zcela tuctový 3G modem například do USB portu, má vlastí akumulátor a Wi-Fi rozhraní pro připojení až 10 klientů. Cenu proto nevnímám jako přemrštěnou, prostě si musíte zvážit, zda vám přidaná hodnota, kterou testovaný produkt nabízí, za sumu okolo 2 000 Kč stojí. Výrobce navíc nabízí levnější a jednodušší alternativu v podobě typu M5250 bez OLED displeje – ušetřit tak můžete zhruba 300 Kč.
Za slabší stránku modemu považuji výdrž akumulátoru. U něj mi za prvé při plném nabití, kdy už se ze sítě nenabíjel, webové rozhraní hlásilo stále jen 95 % využité kapacity. Každopádně koncový čas velmi závisí na způsobu zatížení. Při non-stop připojení k internetu mi s jedním připojeným notebookem modem vydržel okolo 4 hodin. Při běžném využití, kdy občas internet „stojí“, doba provozu poroste. Nicméně třeba se mi stalo, že jsem ve chvíli, kdy baterie ukazovala 30 %, začal stahovat a intenzivně používat internet a rázem začal o na displeji blikat upozornění: „low battery“ a administrace ukazovala 8 % baterie. Když jsem vypnul prohlížeč, opět se indikátor vrátil na 33 %. To se pak znovu opakovalo. Proto se mi u konce router vypnul, i když po opětovném zapnutí pak ukazoval opět třeba 15 %.
Navíc, pokud se odpojí všechny počítače, modem Wi-Fi vypne, i když sám zůstane aktivní, čímž automaticky šetří energií. Když jsem ale zatoužil se znovu připojit, musel jsem stisknout tlačítko na routeru, aby se Wi-Fi síť pro můj notebook opět zviditelnila.
Spíše než za nedostatek bych za, řekněme, skvrnu na kráse označil nemožnost microSD kartu „namapovat“ jako síťový disk. Takhle by třeba rodina na chatě i doma měla k dispozici až 32GB síťové úložiště pro sdílení či vyměňování filmů, resp. dat obecně, což by v mých očích zvýšilo užitnou hodnotu výrobku.
Čím modem zaujal?
Zaujal mě samotnou podstatou – tedy možností mít s sebou internet prakticky kdekoliv (v kempu, na chatě, ve vlaku) a to pro více zařízení současně. Schopnost příjmu signálu má M5350 srovnatelnou s běžným tabletem (z těch, co jsem testoval) či mobilním telefonem. Šel používat ve vlaku či autobuse, i když občas signál vypadával a obecně byl internet v pohybu pomalejší s delší latencí.
Nedostižným činí testovaný výrobek OLED displej, který dává zprávu o opravdu hodně věcech, které se uvnitř právě dějí. Navíc se automaticky uspává, čímž také šetří energií, ačkoliv OLED displeje jsou šetrné samy o sobě. Tím se na první pohled odlišuje od vlastního levnějšího sourozence M5250. Ano, jde to tedy i bez displeje a máte k dispozici přehledně zpracované webové rozhraní určené ke konfiguraci modemu, sledování stavu či k posílání SMS, ale… …když si to můžete dovolit, proč škudlit?
Ačkoliv jsem si výše trošku stýskal, vnímám interní microSD slot s podporou až 32GB karet a jednoduchost, se kterou se může připojit k vašemu PC stejně jako každý jiný flash disk, coby jednoznačný přínos pro uživatele. Nejde rozhodně o špatný nápad.
TP-Link M5350 se povedl. Patříte-li k těm, kteří něco podobného hledají a potřebují, může být pro vás zajímavým řešením. Samozřejmě, jste-li ochotni si za to adekvátně zaplatit. Mně se na cestách celkem osvědčil.
Aktuální cena TP-Link M5350 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
Zápory | Klady |
---|---|
– Výdrž akumulátoru při zatížení | + Vlastní akumulátor |
– Malá paměť na SMS | + OLED displej |
+ Slot pro microSD (max. 32 GB) |