Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

TREND Line GK-B001: Nejlevnější digitální příjem v balení z Globusu

08. 12. 2010

08. 12. 2010

Pokud patříte mezi opozdilce, kteří se k přechodu na DVB-T teprve rozhodují, nebo jen chcete dovybavit druhou televizi v domácnosti schopností samostatného příjmu signálu, možná se stále rozhlížíte po set top boxu. Splní-li vaše nároky zařízení spolehlivě nabízející základní funkčnost, není nutné zbytečně přeplácet. Zvažte třeba TREND Line GK-B001 – pravděpodobně nejlevnější prodávaný set top box. Koupíte jej za 499 korun v Globusu.

GK-B001 se na pultech zelenooranžových hypermarketů objevuje ve dvou barevných variantách. Koupit můžete přístroj, který je celý černý, nebo subjektivně hezčí přístroj s bílou čelní stranou. Samotné tělo STB je vyrobeno z plechu, což jednak dobře vypadá a jednak napomáhá chlazení, neboť zapnutý přístroj se znatelně zahřívá.

 

USB a čtečka SD karet s možností nahrávání? U zařízení za 499 korun překvapení

 
Přední straně dominuje trojice tlačítek, z nichž největší slouží k uvedení zařízení do pohotovostního režimu a jeho opětovnému zapnutí a zbylá dvě k procházení mezi kanály. Pro jakékoli jiné ovládání je potřeba sáhnout po dálkovém ovladači. Kromě tlačítek najdeme na čelní straně ještě přijímač infračervených signálů dálkového ovladače, USB port a slot čtečky SD karet.
 
 
Zadní strana nabízí vzhledem k ceně slušnou výbavu konektory. Kromě průchozího anténního konektoru zde najdeme dvojici SCART konektorů pro výstup na televizi a videorekordér a rovněž výstup videa v podobě konektoru RCA, který se mi však na testovaném kusu nepodařilo zprovoznit.
 

Funkce a první zapojení

 
V balení nechybí stručný český manuál, první zapojení a konfigurace tedy nejsou žádným problémem. Ještě než se však pustíte do detailnější konfigurace přístroje, zvažte aktualizaci firmwaru, která nastavení vrátí zpět do továrních hodnot. Globus novou verzi firmwaru nabízí na svých webových stránkách. Neuvádí ovšem, jaké změny tato aktualizace přináší.
 
Dle mých pozorování aktualizace zlepšuje zejména výkon přehrávače multimédií z USB či paměťové karty, který byl v původní verzi (mírně řečeno) tragický. Naopak neodstraňuje problémy se stabilitou zařízení, které se při pohybu v menu čas od času zasekne tak, že pomůže pouze odpojení od elektřiny. Tento „reset“ naštěstí neznamená ztrátu nastavení. Neřeší také nemožnost zapnutí STB ve stand-by módu dálkovým ovladačem.
 
 
Hlavní menu OSD a nastavení chování zařízení
 
Po prvním spuštění STB nastavíte region a jazyk OSD menu a v dalším kroku již vyhledáte dostupné televizní stanice. Prohledávání stanic je svižné, přístroj umožňuje jejich uživatelské přejmenování, avšak nenabízí možnost jejich uspořádání v pořadí, které by uživateli vyhovovalo. Nakonfigurovat je možné pouze posloupnost programů při procházení mezi nimi prostřednictvím tlačítek CH+ a CH- na přístroji či dálkovém ovladači. Změnit čísla jednotlivých stanic pro jejich volbu prostřednictvím číselných kláves dálkového ovladače možné není.
 
 
Nabídka her a přehrávač médií
 
Menu GK-B001 je velmi přehledné. Kromě dobře zpracovaného rozhraní pro správu kanálů v něm najdeme i některé pro tuto cenovou kategorii nepříliš typické volby. Zapnout či vypnout tak lze například napájení tuneru, které využijete v případě, že vaše anténa nemá aktivní zesilovač.
 

EPG a multimédia

 
Obrazovka elektronického programového průvodce je rozdělena do tří segmentů. V levé horní čtvrtině najdeme volbu stanic, v pravé horní čtvrtině aktuální a následující pořad a konečně v dolní polovině program zvolené stanice zobrazený po dnech. Pořady zvolené v EPG lze jedním stisknutím tlačítka naplánovat pro nahrávání. Rozhraní nemá problém s českou diakritikou. Veškeré ovládací prvky jsou vždy zobrazovány na spodním okraji obrazovky.
 
 
STB vždy zobrazuje tlačítka pro ovládání funkcí, nastavení nahrávání
 
Zajímavostí tohoto modelu je podpora nahrávání a časového posunu televizního vysílání. Ač to působí nepříliš prakticky, obě tyto funkce jsou využitelné pouze s paměťovou kartou. Logičtější USB zařízení, ať již připojíte flash disk či pevný disk, využít nelze. USB port slouží pouze k přehrávání multimédií uložených na připojeném zařízení. Čtečka paměťových karet ale naštěstí podporuje až 32GB SDHC karty, takže kdo se jí rozhodne využít, nemusí sahat k přílišným kompromisům.
 
Zařízení nahrává buď jednotlivé MPG soubory, nebo celý transportní stream. Uložené soubory jsou děleny na bloky o velikosti necelého jednoho gigabajtu, jejichž spojení může při editaci v počítači činit některým programům potíže.

Do jednoho gigabajtu se vejde zhruba půl hodiny při nahrávání MPG jedné stanice. Při náhrávání celého transportního streamu bude mít minuta asi 180 MB (do GB se vejde 5,6 minuty). 

K TÉMATU  LED TV Samsung UE32C6620: Mimo jiné i televize
Přehrávat umí B001 obrázky ve formátech JPEG a BMP, hudbu ve formátu MP3 a video ve formátu MPG včetně samozřejmého MPEG2.
 

(Ne)kupte to za ty prachy

 
Ještě před samotným zhodnocením tohoto STB je na místě zmínit se o jeho dálkovém ovladači. Na rozdíl od mnoha jiných čínských zařízení má B001 ovladač poměrně logicky uspořádaný a po chvilce na osahání i dobře použitelný. Nejde o žádný luxus – černý lehký plast a gumová tlačítka – ale nejde ani o kousek, který by vyvolával myšlenky na pomalé mučení čínského designéra. Použitelnost ovladače je navíc téměř neomezená. Přijímač reaguje i ze záporných úhlů.
 
 
I přes několikeré výtky je TREND Line GK-B001 kvalitní set top box. Za necelou pětistovku splní vše, co od takto jednoduchého zařízení čekáte. Uživatelům méně náročným na funkční výbavu či jako STB ke druhé televizi v domácnosti jej lze jedině doporučit.
 
Plusy Mínusy
+ rychlost rozhraní – občasné záseky
+ USB, čtečka SD – nahrávání pouze na SD kartu
+ dobrá podpora češtiny – nemožnost zapnout přístroj ve stand-by módu dálkovým ovladačem
+ cena – nemožnost přečíslování naladěných stanic
 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek