Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

TREND Line GK-B001: Nejlevnější digitální příjem v balení z Globusu

08. 12. 2010

08. 12. 2010

Pokud patříte mezi opozdilce, kteří se k přechodu na DVB-T teprve rozhodují, nebo jen chcete dovybavit druhou televizi v domácnosti schopností samostatného příjmu signálu, možná se stále rozhlížíte po set top boxu. Splní-li vaše nároky zařízení spolehlivě nabízející základní funkčnost, není nutné zbytečně přeplácet. Zvažte třeba TREND Line GK-B001 – pravděpodobně nejlevnější prodávaný set top box. Koupíte jej za 499 korun v Globusu.

GK-B001 se na pultech zelenooranžových hypermarketů objevuje ve dvou barevných variantách. Koupit můžete přístroj, který je celý černý, nebo subjektivně hezčí přístroj s bílou čelní stranou. Samotné tělo STB je vyrobeno z plechu, což jednak dobře vypadá a jednak napomáhá chlazení, neboť zapnutý přístroj se znatelně zahřívá.

 

USB a čtečka SD karet s možností nahrávání? U zařízení za 499 korun překvapení

 
Přední straně dominuje trojice tlačítek, z nichž největší slouží k uvedení zařízení do pohotovostního režimu a jeho opětovnému zapnutí a zbylá dvě k procházení mezi kanály. Pro jakékoli jiné ovládání je potřeba sáhnout po dálkovém ovladači. Kromě tlačítek najdeme na čelní straně ještě přijímač infračervených signálů dálkového ovladače, USB port a slot čtečky SD karet.
 
 
Zadní strana nabízí vzhledem k ceně slušnou výbavu konektory. Kromě průchozího anténního konektoru zde najdeme dvojici SCART konektorů pro výstup na televizi a videorekordér a rovněž výstup videa v podobě konektoru RCA, který se mi však na testovaném kusu nepodařilo zprovoznit.
 

Funkce a první zapojení

 
V balení nechybí stručný český manuál, první zapojení a konfigurace tedy nejsou žádným problémem. Ještě než se však pustíte do detailnější konfigurace přístroje, zvažte aktualizaci firmwaru, která nastavení vrátí zpět do továrních hodnot. Globus novou verzi firmwaru nabízí na svých webových stránkách. Neuvádí ovšem, jaké změny tato aktualizace přináší.
 
Dle mých pozorování aktualizace zlepšuje zejména výkon přehrávače multimédií z USB či paměťové karty, který byl v původní verzi (mírně řečeno) tragický. Naopak neodstraňuje problémy se stabilitou zařízení, které se při pohybu v menu čas od času zasekne tak, že pomůže pouze odpojení od elektřiny. Tento „reset“ naštěstí neznamená ztrátu nastavení. Neřeší také nemožnost zapnutí STB ve stand-by módu dálkovým ovladačem.
 
 
Hlavní menu OSD a nastavení chování zařízení
 
Po prvním spuštění STB nastavíte region a jazyk OSD menu a v dalším kroku již vyhledáte dostupné televizní stanice. Prohledávání stanic je svižné, přístroj umožňuje jejich uživatelské přejmenování, avšak nenabízí možnost jejich uspořádání v pořadí, které by uživateli vyhovovalo. Nakonfigurovat je možné pouze posloupnost programů při procházení mezi nimi prostřednictvím tlačítek CH+ a CH- na přístroji či dálkovém ovladači. Změnit čísla jednotlivých stanic pro jejich volbu prostřednictvím číselných kláves dálkového ovladače možné není.
 
 
Nabídka her a přehrávač médií
 
Menu GK-B001 je velmi přehledné. Kromě dobře zpracovaného rozhraní pro správu kanálů v něm najdeme i některé pro tuto cenovou kategorii nepříliš typické volby. Zapnout či vypnout tak lze například napájení tuneru, které využijete v případě, že vaše anténa nemá aktivní zesilovač.
 

EPG a multimédia

 
Obrazovka elektronického programového průvodce je rozdělena do tří segmentů. V levé horní čtvrtině najdeme volbu stanic, v pravé horní čtvrtině aktuální a následující pořad a konečně v dolní polovině program zvolené stanice zobrazený po dnech. Pořady zvolené v EPG lze jedním stisknutím tlačítka naplánovat pro nahrávání. Rozhraní nemá problém s českou diakritikou. Veškeré ovládací prvky jsou vždy zobrazovány na spodním okraji obrazovky.
 
 
STB vždy zobrazuje tlačítka pro ovládání funkcí, nastavení nahrávání
 
Zajímavostí tohoto modelu je podpora nahrávání a časového posunu televizního vysílání. Ač to působí nepříliš prakticky, obě tyto funkce jsou využitelné pouze s paměťovou kartou. Logičtější USB zařízení, ať již připojíte flash disk či pevný disk, využít nelze. USB port slouží pouze k přehrávání multimédií uložených na připojeném zařízení. Čtečka paměťových karet ale naštěstí podporuje až 32GB SDHC karty, takže kdo se jí rozhodne využít, nemusí sahat k přílišným kompromisům.
 
Zařízení nahrává buď jednotlivé MPG soubory, nebo celý transportní stream. Uložené soubory jsou děleny na bloky o velikosti necelého jednoho gigabajtu, jejichž spojení může při editaci v počítači činit některým programům potíže.

Do jednoho gigabajtu se vejde zhruba půl hodiny při nahrávání MPG jedné stanice. Při náhrávání celého transportního streamu bude mít minuta asi 180 MB (do GB se vejde 5,6 minuty). 

K TÉMATU  Nepodařený upgrade firmwaru aneb záchrana DVD přehrávače
Přehrávat umí B001 obrázky ve formátech JPEG a BMP, hudbu ve formátu MP3 a video ve formátu MPG včetně samozřejmého MPEG2.
 

(Ne)kupte to za ty prachy

 
Ještě před samotným zhodnocením tohoto STB je na místě zmínit se o jeho dálkovém ovladači. Na rozdíl od mnoha jiných čínských zařízení má B001 ovladač poměrně logicky uspořádaný a po chvilce na osahání i dobře použitelný. Nejde o žádný luxus – černý lehký plast a gumová tlačítka – ale nejde ani o kousek, který by vyvolával myšlenky na pomalé mučení čínského designéra. Použitelnost ovladače je navíc téměř neomezená. Přijímač reaguje i ze záporných úhlů.
 
 
I přes několikeré výtky je TREND Line GK-B001 kvalitní set top box. Za necelou pětistovku splní vše, co od takto jednoduchého zařízení čekáte. Uživatelům méně náročným na funkční výbavu či jako STB ke druhé televizi v domácnosti jej lze jedině doporučit.
 
Plusy Mínusy
+ rychlost rozhraní – občasné záseky
+ USB, čtečka SD – nahrávání pouze na SD kartu
+ dobrá podpora češtiny – nemožnost zapnout přístroj ve stand-by módu dálkovým ovladačem
+ cena – nemožnost přečíslování naladěných stanic
 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.
Celosvětový výpadek počítačů s Windows byl způsoben požadavky Evropské komise, říká Microsoft, a měli bychom si na to zvyknout. Výpadek, který zavíral letiště, nemocnice a televizní stanice, byl ve skutečnosti způsoben jedinou aktualizací systému Windows. Bezpečnostní firma CrowdStrike vydala chybnou aktualizaci, která, jak připouští, způsobila problém.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Nepřehlédněte

Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek