Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Samsung WP10 – vodotěsný kompaktní fotoaparátek

28. 08. 2010

28. 08. 2010

Byly doby, kdy odolnější nebo dokonce vodotěsná technika byla mimo finanční možnosti většiny smrtelníků. Doba je dávno jiná a malý vodotěsný fotoaparát od Samsungu není o moc dražší, než běžný přístroj dané kategorie. A zvládá i video v rozlišení 720p.

Fotoaparáty nejsou oblastí, které bychom se zde výrazně věnovali. Ani tato recenze nebude typickým testem fotoaparátu. Zajímalo nás hlavně technické provedení, „podvodní schopnosti“, odolnost a schopnosti záznamu videa.

Samsung WP10 je na výběr ve více barvách. Není to náznak toho, pro koho je vlastně nakonec určen?

5násobný optický zoom? Ano

WP10 je na první osahání bytelný drobek z kvalitních pevných plastů, gumy a kovu. Na čelní straně najdeme zabudovaný firemní objektiv rozsahu 6,3-31,5mm (36-180 mm) a světelnosti 1:3,6-4,8. 5násobný optický zoom bychom zde nečekali (je schovaný uvnitř těla). Blesk má miniaturní rozměry, ale základní funkci plní a fotografie z nočního interiéru vypadají slušně.

Zadní stranu vyplňuje dostatečně velký displej, na kterém na přímém slunci nic neuvidíte. To ale není neobvyklé. Naštěstí při běžné poloze – tedy displej kolmo k zemi – je na něm vidět dost na pořízení snímku. Ono totiž musí, protože optický hledáček chybí. Prohlížení fotek ale raději nechejte do stínu nebo na doma. Displej je jinak spíše méně detailní, ale rychlý.

 

Menu je v češtině, což méně náročná cílová skupina jistě ocení

Ovládací prvky poskytují jistý stisk a ani pod vodou jsme neměli potíže s nimi manipulovat. Způsob ovládání přístroje se nevymyká běžnému standardu, zvyknete si na něj snadno. Méně zdatným uživatelům jistě pomůže ovládací menu, které je v češtině. Ovládání zoomu přísluší kolébkovému ovladači – to bývá většinou spolehlivou zárukou neplynulého zoomování. Zde to ale není tak strašné, jak jsme se obávali.

Větru a deště se nebojí

U vodotěsného přístroje jsou nejzajímavější otvory. Musí tu být alespoň jeden, a to pro nabíjení (a taky většinou pro kartu a připojení k počítači). Čím méně takových otvorů na přístroji je, tím méně starostí s těsností. Samsung si ale věří a tak použil dvířka hned dvoje. Jsou opatřená gumovým těsněním. Jejich provedení ani přítlak sice nevypadaly příliš nedobytně, ale svou funkci plnily během testu dobře. Výrobce navíc doporučuje každoroční kontrolu těsnosti v servisu. My dodáváme, že ji rozhodně neignorujte, pokud použijete přístroj ve slané vodě.

K TÉMATU  Pořady ČT v plném PAL rozlišení online

Zpracování je kvalitní a nepříznivých podmínek se nebojí

Výrobce a standard, který při výrobě použil, garantují vodotěsnost do hloubky 3 metrů. To bohatě stačí pro potápění bez přístroje. Jelikož přístroj působí odolně i na souši, hodili jsme jej pokusně na plovoucí podlahu z výšky 1 metru. Přístroj přežil bez újmy a tipli bychom si, že přežije s trochou štěstí i jiné nehody.

Pokud budete chtít postavit fotoaparát někde v přírodě na nerovném povrchu, neuspějete. Sotva se udrží na rovném stole. Co tímto výrobce zamýšlel je nám záhadou.

Kvalita obrazu? Spíše horší

A co kvalita obrazového výstupu? Ani video, ani fotografie nejsou po pravdě žádný zázrak. U fotografií i za dobrých světelných podmínek najdeme spoustu nedostatků. Barevné odchylky, výrazný šum, přepaly… Chyby by se daly svést na třídu fotoaparátů, ale i tak si myslíme, že umí mnohé kompakty fotit výrazně lépe. Na druhou stranu, běžného uživatele fotografie neurazí, obzvláště pokud je přenese na fotografický papír. Leccos se navíc dá zachránit manuálním nastavením parametrů.

 

Nejširší ohnisko a 5x zoom, automatika

 

Makro v lese za jasného dne – pro WP10 ale bylo světla přece jenom málo. S bleskem to již bylo lepší

Automatika je zde totiž opravdu všudypřítomná – dokonce sama volí, zda bude fotit v režimu makro, nebo ne a podobně. Současně automatika nepřesvědčila o tom, že je bůhvíjak rozumná. Neustále si myslí, že má málo světla a že chce zapnout blesk, nebo nastaví dlouhý čas expozice a že nemáte hýbat rukou, jinak, že bude snímek rozmazaný. Stabilizace je jenom digitální, čili ne moc funkční. Pod vodou bude asi málokdo nastavovat manuálně optimální hodnoty pro snímek. Automatika také občas potrápí s ostřením, ale pochvalu zaslouží AF-tracking, který sleduje zaostřený objekt i při pohybu fotoaparátu. Shrnuto – focení pod vodou? Ano, ale hlavně pro zábavu, rozverně… v křišťálově čisté a prosvětlené vodě. Určitě nečekejte přehnaně seriózní výsledky. Respektive ano, mohou se občas povést. Ale stylem 1 z 10 automatických fotek, nebo 1 ze 3 fotek po důkladném manuálním nastavení.

K TÉMATU  Recenze sluneční clony Mennon DV-SW pro širokoúhlé objektivy

 

Souboj v podvodní rychlosti a přesnosti – automatika versus manuální nastavení 

 

Pod vodou bez blesku a s bleskem

To platí v podstatě i o videu, tedy alespoň ve vodě. Nutná je nadmíra světla. Při suchozemském natáčení videa je to už lepší, byť šum je pořád značný. Ale pokud využijeme záznam do 720p, jde o docela použitelný výstup. Na 2 GB kartu se vejde necelá půlhodina videa ve formátu MPEG-4 AVC, 29,970 FPS se zvukem v AAC.

Článek možná zatím vyznívá kriticky. Ale očekávat od zařízení, které je uzpůsobeno působení živlů přírodních i lidských, zázraky určitě nelze. Kompromisy jsou zde na místě. Samsung WP10 je dobře zpracovaný a odolný fotoaparát pro ty, kteří vyžadují odolnost – u vody, na vodě, nebo přímo ve vodě; stejně tak osloví třeba lyžaře, turisty, extrémní cestovatele a jiné fotící dobrodruhy. Fotografie a video nám poskytne sice průměrné kvality, ale zato se nemusíme vůbec obávat o rozměrnou a drahou zrcadlovku, kterou bychom sebou mnohdy vůbec nevzali. Příznivá cena WP10 může rozhodnutí ještě usnadnit.

 
Samsung WP10 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

 

Plusy Mínusy
+ kvalitní provedení – horší obrazový výstup
+ vodotěsnost a odolnost – méně zdatná automatika
+ příznivá cena – slabší výdrž baterie
+ české menu  

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?
Přinášíme unboxing video sluchátek Niceboy HIVE Pins, která již mají noevé logo a také nabízí Bluetooth 5.0 pro zaručený kvalitní přenos zvuku. Krytí IPx4 sluchátkům zaručuje bezpečné používání v dešti a díky třem velikostem nástavců padnou do každého ucha. A hlavní má být nárůst výdrže oproti pědchůdcům při dobrém poměru cena/výkon.
Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek