Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Rok 2035: auta bez volantu a pedálů – FBI se bojí…

18. 07. 2014

18. 07. 2014

Dle inženýrů z IEEE se máme v roce 2035 dočkat autonomních vozů bez pedálů i volantu. Těžko se tomu věří, ale FBI již nyní varuje, že takové vozy mohou sloužit jako „vražedné zbraně“.

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) před pár dny pořádal konferenci, kde se více než 200 akademiků, inženýrů a odborníků na elektroniku či studentů a úředníků shodlo, že v průběhu cesty a plně automatickým vozům se dočkáme několika milníků:

  • 2030 – zmiznou zpětná zrcátka, ruční (nouzové) brzdy či klaksony, což může být dosti frustrující,
  • 2035 – nebude již potřeba ani volant, pedály.

TIP: Americká armáda úspěšně prezentovala konvoj automobilů bez řidiče

Nahradí je senzory, asistenční programy i podrobné GPS mapy. Google obdobný vůz zkouší (max. rychlost 25 Mph), během letošního léta plánuje 100 prototypů a věří, že za pár let dokáže vozítko nasadit v pilotním programu v reálném provozu.

Auta bez řidiče s sebou nesou nejden problém. Dalším jsou zákony, které neumožňují provoz takových dopravních prostředků na veřejných silnicích. I na to má IEEE odpověď. 75 % respondentů si myslí, že všech 50 amerických států bude vývoj legislativou následovat. „V průmyslu jsme mohli sledovat neuvěřitelný pokrok v oblasti aut bez řidiče…,“ říká Fellow Alberto Brogg, profesor University of Parma v Itálii a zakladatel VisLab. 

TIP: Autobus budoucnosti jménem Willie, Zloději vjeli do obchodu autem

A to zdaleka není vše, ozývají se i hlas FBI, která se obává zločinců či terorismu. Riziko vidí v možnosti „multitaskingu“, tzn. špatní hoši budou moci provádět během jízdy věci, které vyžadují obě ruce, což při řízení volantem nelze.

Auta bez řidičů inspirují filmaře již po léta…

Hned nás si jistě vybavíme zběsilé střílení z okénka během toho, co bude váš vůz řídit. Či vůz naditý výbušninou jedoucí ke svému cíli. Na druhou stranu zpráva upozorňuje také na možnost radikálního snížení dopravních nehod. A konečně i FBI se domnívá, že legislativa se přizpůsobí a „pustí podobná auta na silnice“ do 5 až 7 let.

Zdroje: AutoblogGreen, The Guardian

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Ať už budete chtít instalovat nová Windows 7 na HTPC, nebo na svůj klasický počítač, může se vám hodit následující postup. Instalace z USB je nyní mimořádně snadná.

Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

Nepřehlédněte

Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek