Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

Pevné disky – jak dlouho žijí?

15. 11. 2013

15. 11. 2013

Odpověď nám nyní dává kalifornská společnost Backblaze, provozovatel on-line či cloudového (chcete-li) zálohovacího systému. Firma udržuje již 4 roky v nepřetržitém provozu 25 000 pevných disků, prý těch určených na běžné použití.

A jak to tedy vypadá s poruchovostí během prvních 4 let jejich života? První obrázek popisuje, jak disky „havarují“ během prvních 4 let.

Vyplývá z něj, že 3 roky přežije asi 90 % disků. V prvním 1,5 roku mají pevné disky poruchovost asi 5,1 % ročně. Než dosáhnou na dvojnásobek času, selže dalších 1,4 % disků za rok. Po třech letech však jejich roční poruchovost rapidně vzroste až na 11,8 %, což znamená, že první 4 roky života nepřežije celá jedna pětina pevných disků. Druhý obrázek ukazuje poruchovost rozepsanou na jednotlivá čtvrtletí.

Velmi zajímavé by byly jistě byla hodnota za pátý rok. Backblaze bohužel zatím nedisponuje relevantními čísly, ale jeho význačný inženýr Brian Beach spekuluje, že se poruchovost bude pravděpodobně držet zhruba na 12 % ročně. Z čehož vyplývá, že polovina pevných disků přežije šesté narozeniny, nebo se jich nedožije. Jak je libo.

Jaké jsou hlavní důvody „úmrtí“?

  • První rok – výrobní vady.
  • 18 až 36 měsíců – malé náhodné závady.
  • Čtvrtý rok – opotřebení.

Zdroj: ExtremeTech

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.
Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Nepřehlédněte

Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek