Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
9 komentářů
Re: Sapphire Pure Mini 785G: nový mini základ pro plnotučné HTPC
No ale ved preto si dost vela ludi stavia ten htpc/server ze to maju zapnute stale a sluzi zaroven ako RAID1/5 uloziste, ftp, rapid, torrent atd.. Cize ide hlavne o spotrebu. Neviem v AMD sa velmi nevyznam, mam z ich procesorov chaoz, intel ma podla mna okrem CPU aj lepsi marketing, CPU ma apson v strednej triede jasne pomenovane ako ATOM, Core2Duo atd, takze obcasny uzivatel sa lahko zorientuje, zdoraznujem obcasny, skratka ked raz za cas potrebujete upgrade. Dalej mi nie je jasne preco AMD nema konkurenta pre Atom predsa mali Geode CPU, mali vykonne cpu, takze mali viac sanci na boom typu atom ako intel?! Zeby zasa k.. vo vedeni? Mal som na stole Dell notebook Vostro 1000 s AMD Turion 64 a len tak zo zvedavosti som ho pripojil na wat meter a neveril som svojim ociam, spotreba aj s LCD panelom, HDD atd = 22-24W (ziadne SSD ani LED LCD!) tak som si myslel ze je tam nejaky hacik a berie si stavu z baterie a len ju priebezne dobija, ale nie aj bez baterie 22W, tak nechapem preco AMD nedalo tie Turiony 64 (osekane) na trh ako konkurenciu Atomom?!?
Preco neurobili vlastnu mtb s turionom integrovanym priamo na doske + ATI VGA s HDMI a rozmerom co ja viem 12×12 cm? S HW raidom aspon na 4 HDD a nema konkurenciu.. ale nie to by AMD nespravilo, mohlo by byt predsa uspene.. ze.
AMD
Toto je spíš otázka pro výrobce základních desek než pro AMD. Předpokládám, že pokud by některý z výrobců viděl toto jako „díru v trhu“, tak jí samozřejmě rád „zalepí“ a příslušné mobilní chipsety a procesory si od AMD koupí. Nevím nic o tom, že by AMD výrobcům bránilo dávat mobilní řešení do desktopů, jako to činil Intel u Pentia M v dobách nepovedených P4 Presscottů alias Přímotopů. Že tak žádný z výrobců neučinil, není vina AMD. Je docela možné, že se i podobné řešení prodává a jen o něm nevíme. Svižným zagooglením jsem objevil například toto:
http://bonus.metrum.cz/objects/1074969517.html
http://bonus.metrum.cz/objects/1074970716.html
http://bonus.metrum.cz/objects/1074970715.html
Tato „profi“ řešení jsou samozřejmě pro SOHO nasazení cenově mimo.
Intelí platformě ATOM odpovídá (ne)výkonově spíš platforma AMD M690E/M690T + Sempron 200U s TDP 8 W a 210U s TDP 15 W a podobně.
Ohledně marketingu kolem spotřeby je to jednoduché. AMD uvádí poctivě u každého procesoru jeho maximální TDP, Intel uvádí hodnoty vycucané z prstu:
http://www.digilidi.cz/htpc-stavene-nettop-nebo-zadne#comment-4881