Neděle , 25. 02. 2024

Matěj

Seznámení se Zoner Photo Studio X

20. 09. 2016

20. 09. 2016

Brněnská společnost oner software v pondělí 19. 9. 2016 ve 14 hodin uvedla na trh novou verzi svého editoru fotografií, tentokrát s názvem Zoner Photo Studio X. Co stojí za změnou názvu, jaké novinky firma pro své uživatele připravila jsme se dozvěděli na tiskové konferenci v sídle firmy o týden dříve.

TIP: Recenze Zoner Photo Studio 16 – fotografie neustále s vámi

 

Photo Studio jako služba

Začneme nejviditelnější ze změn – označením nové verze coby „X“. Zoner sofware zareagoval na již dlouhou dobu nastavený trend v produkci softwarového vybavení a zavedl pro své uživatele nový obchodní model. Ten spočívá v klasickém (avšak ne pro produkty Zoner Photo) kupování ročních licencí.

Z toho vyplývá, že se v dalších letech nesetkáme se ZPS XI, XII apod. Bude prostě jen X (podobně jako u Windows 10), které bude dle vývojářů zhruba čtvrtletně aktualizováno. Licence přijde nového uživatele na 1 188 Kč za rok (tedy 99 Kč za měsíc), rozšíření na rodinnou licenci pak lze pořídit za dalších 468 Kč. Stávající uživatelé předchozích verzí programu si pořídí licenci za zvýhodněných podmínek.

Zástupci Zoneru tuto změnu zdůvodňují zajištěním kontinuálního vývoje programu a větším prostorem pro časově náročnější updaty, jelikož doposud byli vždy omezeni termínem září daného roku, do kterého museli připravit novinky a rozšíření stávající verze. Zároveň se vedení neobává, že by tím utrpěl profit firmy.

 

Novinky v jednotlivých modulech

V modulu Správce se nově objevuje možnost třídit a spravovat fotografie dle Lokace. Jednoduše si fotografii opatříme GPS souřadnicemi při jejich pořízení nebo později v režimu Mapa a Správce seřadí tyto fotky k sobě. Lze je třídit dle státu, regionů nebo obcí. Důležitým momentem při správě fotoarchivů je propojení s cloudovými úložišti. Jmenovitě se jedná o Dropbox, Google Disk, Microsoft OneDrive a Facebook.

Modul Vyvolat se může pochlubit třemi novými nástroji – Odstranění oparu, Přechodový filtr a Srovnání linií. Velké využití vidím zejména u posledních dvou, kdy filtrů k úpravě zobrazení fotografie lze použít několik zároveň a Srovnání linií se bude velmi hodit při fotografování horizontů nebo budov. Linie lze srovnat jak horizontálně tak vertikálně.

V modulu Vytvořit si nyní lze podle přednastavených šablon (zatím bohužel není možné šablony editovat) vytvořit obrazovou knihu, kalendář nebo fotoobraz. Následně lze vytvořený produkt zaslat do Zoneru, který zajistí tisk a dodání až domů.

Použité materiály (papír) na dotyk i na pohled působil dobrým a kvalitním dojmem. Ceny najdete na webu.

Nejvýraznější z technologických změn ale čeká v modulu Editor, kde konečně můžeme s fotkami pracovat s nástrojem Vrstvy. Právě editační vrstvy v Zoneru již nějakou dobu scházely a nyní se otevírá velké množství nových možností úpravy obrazu. Dle vývojářů, není počet použitých vrstev omezen, čili záleží jen na výkonu (a paměti) vašeho PC. Zajímavostí je, že rozpracovaný obrázek se ukládá do Zonerem nově vytvořeného formátu „.zps“, jež lze otevřít pouze v ZPS. Toto se ale týká opravdu jen obrázků, které nemáme hotové a chceme s nimi ještě pracovat. Finální uložení je možné v běžně používaných formátech souborů.

Ještě zmínit jednu věc, která v modulu Editoru překvapila a to je rychlost zobrazování náhledů a plynulé přibližování fotografií. To je dáno tím, že ZPS nevyužívá pouze klasickou akceleraci procesorem, ale pomůže grafická karta.

Co se týče starších verzí, ty nejsou změnami nijak dotčeny, pouze bude samozřejmě v čase docházet k omezování technické podpory. ZPS X si můžete na 30 dní zdarma vyzkoušet sami.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.

Nepřehlédněte

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek