Neděle , 22. 12. 2024

Šimon

SONY GP-AVT 1: Držák s ovládáním kamery a ministativ v jednom

12. 02. 2010

12. 02. 2010

Jaký je dvouúčelový příruční držák pro videokamery GP-AVT1 značky Sony, který funguje také jako miniaturní stativ? Pořizování snímků s ním dostává nový rozměr. Je až s podivem, že se neobjevil na trhu mnohem dříve. Sice podporuje jen nové modely videokamer, ale práve u nich dostanete ovládací prvky i na recenzovanou „rukojeť“.

Tento produkt je to, na co jsem dlouho čekal. Podobné držení kamery, jako s tímto příslušenstvím, jsem vyřešil již před mnoha léty. Jediné, co mě trápilo, že jsem kameru musel i při tomto držení ovládat druhou volnou rukou ovládacími prvky přímo na těle kamery, což sebou neslo určité problémy. Nejzávažněji se jevil ten, který dokáže odstranit až tento grip.

Při ovládání chodu kamery přímo na ní, se v záznamu u všech kamer, které jsem zatím měl, objevovaly nepříjemné pazvuky způsobené prohýbajícími se a tím nepříjemně vrzajícími částmi těla kamery, povětšinou z plastu. Když to šlo, používal jsem stativu s ovládáním kamery na jeho rukojeti. Ve většině případů je tato varianta, při natáčení domácího videa například z dovolené zhola nemožná, protože kamera je zavěšena na krku a připravena v pohotovostním režimu na natáčení něčeho zajímavého, co se může znenadání objevit. Částečně se daly nepříjemné zvuky z těla kamery eliminovat přídavným mikrofonem s řádným odpružením, ale k dokonalosti, to mělo stále daleko.
 

 

 

 

Dobrý nápad, provedení mírně kulhá 

Najednou, jak to často bývá, jsem na internetu při hledání úplně něčeho jiného narazil na výrobek, který se tu dnes pokusím co nejlépe popsat. Vyzdvihnout jeho klady, ale také neopomenout pranýřovat jeho nedostatky.

Když jsem toto příslušenství ke své kameře objevil, okamžitě mě uchvátilo. Konečně jsem viděl na vlastní oči to, o čem jsem léta snil. Začal jsem pátrat po jeho podrobnostech. Co mě zajímalo nejvíce, zda kolébka zoomu na tomto držáku poskytuje stejný komfort, jako ovladač přímo na kameře. To znamená, jestli se dá přibližování a oddalování snímaného objektu ovládat s plynulou změnou rychlosti. Chvíli to trvalo, protože informace o těchto výrobcích jsou na webu obecně strohé. Nicméně odpověď na mou otázku zněla ano. Nebránilo mi tedy nic v tom, abych si tuto šikovnou věcičku nepořídil. Při jejím objednávání jsem se ptal sám sebe, proč tento výrobek již dávno nehodil někdo na trh s příslušenstvím k videokamerám. Nicméně pozdě, ale přece.

K TÉMATU  Recenze Ainol Numy3G Sword – nabroušený univerzál

Za necelý týden byl tento kousek doma. Objednal jsem ho, jako obvykle na americkém Amazonu, kde je cena příjemnější než u nás. V Čechách se prodává, za maloobchodní cenu 2499 Kč. V Americe mě vyšel na 1700 Kč přes známého. Rozbalil ho nedočkavě z průhledné krabice, ve které se vyjímal velmi pěkně. I, když jsem ho viděl na internetu, skutečnost ještě překonala mé očekávání. Je to opravdu vyvedený kousek z plastu a kovu.

První, co mě napadlo, když jsem ho vybaloval, že je menší, než jsem si ho představoval. Uchopil jsem ho poprvé do ruky a hned mi došlo, že mohl mít rukojeť, alespoň o centimetr i dva delší. A to prosím nemám dlaň, jako lopatu. Tloušťka je přiměřená. Do mé dlaně zapadla tak akorát. Zadní část je polepena zdrsněným, šedým, pro mne blíže neurčeným materiálem. Tvrdá pryž, koženka? Přední část držáku, která slouží zároveň jako nožičky ministativu, je pouhým hladkým plastem. Hned mě napadlo, že to není nejlepší varianta. Při delším držení se bude dlaň nepříjemně potit. Pro držení je podle mého soudu nejlepší materiál, který se používá na řídítkách koloběžek a podobně. Právě z tohoto materiálu mám totiž letitý grip vlastní výroby, který se velmi osvědčil. Dále mě, tentokrát opět příjemně zaujal posuvný stativový šroub, který člověku usnadní najít ideální těžiště kamery. Pod ním je kloub s aretací, který se dá nastavit, po užitečných malých krocích, což usnadní pohodlné držení kamery.

 

Jen pro nové kamery

Na opačné straně, než je tlačítko aretace, se nachází výstup s kablíkem dlouhým cca 20cm, zakončený AV desetipinovým konektorem, kterým jsou osazené až poslední typy kamer Sony. Pro starší kamery s ovládacím rozhraním typu LANC, je toto příslušenství použitelné, jen pasivní formou, bez možnosti kameru ovládat pomocí tohoto zařízení. Na kablíku je šikovná pomůcka na uchycení a zkrácení tohoto, aby zbytečně neplandal. Při délce kablíku, se mi tato vychytávka ovšem moc neosvědčila. Místo ní bych uvítal kablík kroucený a na jeho konci konektor tvaru L, protože se stávajícím tvarem konektor příliš vyčnívá a tak překáží. Hrozí i zlomení a poškození kablíku při častém používání.

K TÉMATU  Vyhledávání v Google Chrome se právě zlepšilo

Na zadní části držadla, pod hlavou s upínacím šroubem se nacházejí tři ovládací mechanismy, ovládané palcem ruky, která grip drží. Dvě tlačítka a kolébka. Ze zadního pohledu je na levé straně tlačítko pro nahrávání (start/stop), na pravé potom spoušť fotoaparátu kamery (photo). Uprostřed je ovládání zoomu. Má dvě polohy. Blíže k tělu, se nastavuje vychýlením kolébky oddálení, tedy široký záběr ohniska objektivu kamery, označený W (wide = široký) Dále od těla potom přiblížení objektu, označený T (tele = blízký). Uprostřed kolébky je rýhovaný výstupek, který usnadňuje ovládání zoomu. Kolébka je přiměřeně citlivá na dotek, ale i přesto chvíli potrvá, dostat do palce ten správný cit. Ze začátku se asi nevyhneme ani křeči do palce, při intenzivnější práci.

Bohužel, všechny ovládací prvky jsou na dosti malém prostoru moc blízko sebe a hrozí tedy nebezpečí, hlavně při nájezdu zoomu, že palec sklouzne a vypne natáčející kameru v okamžiku, kdy o to budeme nejméně stát. Kromě větší plochy s ovládacími prvky bych tedy navrhoval ještě nějaký brzdící výstupek mezi tlačítkem nahrávání a kolébkou a zabránil tak nechtěným operacím. Do zadní spodní části se dá připojit řemínek na zápěstí. Podle mé zkušenosti je zbytečně dlouhý, neobepíná dostatečně zápěstí a hrozí tak jeho sklouznutí z ruky a postrádá tedy hlavní bezpečnostní prvek na ochranu před pádem kamery na zem. Je tedy lepší mít kameru na ramenním pásu kolem krku a eliminovat nebezpečí zničení drahé kamery.

Ruku tahle pomůcka nijak neunaví. Váží pouhých 120g a na kameře, se váhově hravě ztratí. Poslední součástí balení je černé, měkké, textilní přepravní pouzdro, se zatahovací šňůrkou.

Nebojím se ho doporučit i ostatním zájemcům. Koupil jsem si tuto pomůcku a jsem s ní víceméně spokojený. Klady u mě vítězí nad drobnými nedokonalostmi, před kterými rád přivřu oči, protože mi tento ministativ a v mém případě hlavně držák kamery usnadní práci s jejím ovládáním a tím mi pomůže pohodlněji pořizovat co nejlepší záběry. Už teď se těším na sezónu, kdy budu moci vyjít do ulic a přírody a natáčení s tímto příslušenstvím si krásně užívat.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

Nepřehlédněte

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek