Sobota , 11. 01. 2025

Bohdana

Test podložky Cooler Master Notepal CMC3 – bez pozlátka a “cinkrdlátek”

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

01. 11. 2019

01. 11. 2019

Jednou za čas mě přepadne touha hledat to nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Testovaná podložka osloví kromě značky nízkou cenou. Vlastníky malých notebooků rozradostní rozměry, protože nemíří jako jiné “až na 17palcové stroje”, ale pouze na “patnáctky”. Zabere méně místa na stole.

TIP: TEST CHLADICÍ PODLOŽKY YENKEE YSN 120 – MODRÉ TORNÁDO

Tiše, pomalu a po tmě

Takto bychom nejstručněji vystihli vlastnosti a mohli pomalu končit, recenze by však nebyla kompletní. Ale začít zde, se nám jeví jako dobrý nápad.

Z tabulky je patrno, že jeden velký ventilátor se bude točit pomalu i tiše. To můžeme jen potvrdit. Opravdu o něm skoro nevíte. Navíc neruší modré ani červené podsvícení třeba v noci, když chcete koukat z postele na film. Toto hodnotíme pozitivně, pod autem též nevozíme neony ve stylu filmu Rychle a zběsile 1.

Chladicí výkon jsme nicméně tentokrát bez povšimnutí nenechali a zkusili pár měření, jak můžete číst níže. Celkový chladicí výkon se projevil na ochlazení v průměru o 1 oC nejen u procesoru, též u SSD disku. To u her i filmu. Nic moc tedy.

Měření teplot při sledování filmu bez a se zapnutým Notepalem.

Měrení teplot při hraní 3D her bez a se zapnutým Notepalem.

Coby druhou stranu mince můžeme vnímat skutečnost, co se těžko měří. Minimálně při běžné kancelářské práci se chladič u notebooku nespustil naplno při zapnutém externím chlazení skoro vůbec, bez něj častěji. Teploty kolem 50 oC až 70 oC jsou zcela v pořádku, šetříte hlavně vestavěný ventilátor a jeho ložiska. U auta vás nicméně nezajímá jen to, jestli jede, svítí a brzdí, ale třeba také, jak se v něm sedí…

K TÉMATU  Recenze Canon EOS 100D – něžný sněžný krasavec (závěrečná část)

Co ergonomie?

…přeneseně řečeno, není ergonomie, nejsilnější stránkou Notepalu. Podložka je dost vysoká, takže nemusí ledaskomu vyhovovat. Bude hodně záležet na způsobu sezení u stolu apod. Mně při psaní výška po delší době trošku vadí. Navíc můj nynější notebook má vysokou hranu a sám o sobě v tomto není moc ergonomický.

Sympatické je, že nepřijdete o USB port, který zůstane na stejném místě jako u notebooku, to díky šalamounskému řešení napájení. Fotka jistě řekne více, než několik vět. Nám se tento způsob zamlouvá více, než řešení u chladiče Yenkee (o USB port jste nepřišli, ale bylo to komplikované) či to od firmy Trust (ten žádné vlastní USB neměl, jen jedno obsadil na počítači).

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek