Pondělí , 28. 07. 2025

Viktor

Avast reaguje na nárůst ransomwarových útoků

04. 08. 2020

04. 08. 2020

Avast oznamuje v reakci na celosvětový nárůst ransomwarových útoků během pandemie několik novinek ve svých volně dostupných i prémiových programech. Avast Free Antivirus nově obsahuje Štít proti ransomwaru, který byl dosud součástí pouze prémiové verze. Avast Premium Security pak uživatelům nabídne zcela nový Štít proti vzdálenému přístupu.

„V souvislosti s celosvětovou koronavirovou krizí a změnou způsobu jakým lidé pracují, monitoroval Avast bezpečnostní hrozby s ještě větší pozorností. Konkrétně jsme zaznamenali nárůst útoků skrze protokol vzdálené plochy, který tak představuje nové nebezpečí pro všechny, kteří se snaží řešit svůj každodenní život prostřednictvím internetu. Každý má právo být na internetu v bezpečí, a proto jsme náš bezplatný antivirus rozšířili pro miliony lidí na celém světě o dodatečné ochranné vrstvy,“ říká technický ředitel Avastu prof. Michal Pěchouček.

Stále roste množství pokusů o zneužití zranitelností protokolu vzdálené plochy (RDP), které kyberzločinci využívají k ransomwarovým útokům. Denně se totiž miliony pracujících přihlašují k firemní síti právě přes protokol vzdálené plochy, a ten je tak pro útočníky velké lákadlo. Jen v březnu letošního roku během karantény pozorovali analytici z Avastu celosvětově 20% nárůst tohoto typu útoků, v Česku se jejich počet zvýšil dokonce o 40 %.

Štít proti ransomwaru v programu Avast Free Antivirus

Kromě stávající technologie detekce hrozeb chrání uživatele Avast Free Antiviru před ransomwarem a dalšími škodlivými programy nová bezpečnostní vrstva Štít proti ransomwaru. Ten zabraňuje útočníkům měnit, mazat nebo šifrovat fotografie či soubory v chráněných složkách.

Mezi další aktualizace, které jsou součástí bezplatného Avast Free Antiviru, patří:

  • Jednodušší ochrana disku USB – Avast nyní požádá uživatele, aby mohl zkontrolovat USB disky, když je připojují k počítači.
  • Lepší ochrana botnetů – Webový štít ještě lépe brání malwaru v připojení k škodlivým serverům.

Štít proti vzdálenému přístupu v programu Avast Premium Security 

Avast v rámci svého prémiového řešení Avast Premium Security představil Štít proti vzdálenému přístupu, který řeší zranitelnosti připojení ke vzdálené ploše. Štít nabízí ochranu osobních souborů pomocí následujících funkcí: 

  • Výběr, kdo může vzdáleně přistupovat k chráněnému počítači pomocí protokolu vzdálené plochy RDP a blokování všech ostatních pokusů o připojení. Uživatelé nyní mohou definovat, které konkrétní IP adresy nebo IP rozsahy mohou přistupovat k jejich počítači, a Avast všechny ostatní zablokuje. Ve výchozím nastavení již Štít blokuje IP adresy, které se zdají podezřelé.
  • Automatické blokování útoků hrubou silou, které se snaží prolomit přístupové údaje chráněného počítače.
  • Automatické blokování připojení, které se pokoušejí zneužít zranitelností vzdálené plochy, jako je BlueKeep, aby převzala kontrolu nad chráněným počítačem.
  • Automatické blokování připojení ke vzdálené ploše z vysoce rizikových IP adres.
  • Štít proti vzdálenému přístupu je součástí produktu Avast Premium Security od verze 20.5.

 
 
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.
Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Nepřehlédněte

Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek