Pondělí , 15. 04. 2024

Anastázie

Canon představuje EOS C500 Mark II – kompaktní kameru nové generace s rozlišením 5,9K

07. 09. 2019

07. 09. 2019

Společnost Canon Europe představila filmovou kameru nové generace EOS C500 Mark II systému Cinema EOS. EOS C500 Mark II je kompaktní, mnohostranná plnoformátová kamera s rozlišením 5,9K založená na systému Cinema EOS, která nabízí inovace vycházející ze zkušeností a technických znalostí společnosti Canon. Výkonný plnoformátový snímač kamery EOS C500 Mark II, vyvinutý a vyráběný společností Canon, spolupracuje s novým obrazovým procesorem Canon DIGIC DV 7. Kamera dokáže interně ukládat záznam ve formátu 5,9K Cinema RAW Light a desetibitovém 4K 4:2:2 XF-AVC a profesionálním filmařům umožňuje kreativní plnoformátovou práci. Jedná se o první kameru této řady s možností záznamu ve formátu 5,9K Cinema RAW Light na nové, rychlejší ukládací médium – kartu CFexpress. Profesionálům poskytuje větší flexibilitu a efektivitu díky záznamu stejného formátu na dvě karty CFexpress současně.

Kompaktní provedení kamery znamená pro filmaře bezkonkurenční tvůrčí svobodu. Flexibilní modulární koncept umožňuje přizpůsobit kameru pomocí různých rozšiřujících jednotek a příslušenství podle potřeb produkce. EOS C500 Mark II je první kamera systému Cinema EOS s možností uživatelské výměny bajonetu. Na výběr jsou bajonety EF Cinema Lock a PL, takže má kameraman možnost volby ze skutečně širokého spektra objektivů. Jedná se rovněž o první kameru systému Cinema EOS s elektronickou stabilizací obrazu.

Kamera EOS C500 Mark II je osazená vlastním plnoformátovým snímačem typu CMOS společnosti Canon s rozlišením 5,9K. Poskytuje díky tomu dokonale prokreslený obraz s věrným podáním barev a jemnou tonalitou pleti. Díky 5,9K snímači a nově vyvinutému procesoru DIGIC DV 7 je EOS C500 Mark II ideální volbou pro profesionální filmaře, kteří chtějí produkovat video obsah ve špičkové kvalitě 4K, protože při převzorkování z 5,9K na 4K užívá vysoce kvalitní algoritmus pro debayerizaci. Ten potlačuje moaré a snižuje šum. Výsledkem je mimořádně kvalitní obraz. Vzhledem k šíři expozice 15 EV a širokému barevnému prostoru je EOS C500 Mark II skvělou volbou pro natáčení s vysokým dynamickým rozsahem. Vedle toho je kamera vybavená vestavěnou motorizovanou ND jednotkou (s hodnotami 2, 4, 6, 8 a 10), která umožňuje kreativní záběry s nízkou hloubkou ostrosti i za denního světla.

Schopnost ukládat v různých formátech podle požadavků produkce znamená větší efektivitu pracovních postupů. Nový obrazový procesor Canon DIGIC DV 7 umožňuje ukládat záznam interně ve formátu Cinema RAW Light v rozlišení 5,9K. Formát Cinema RAW Light si zachovává všechny výhody formátu RAW z hlediska flexibility při post-produkci, ale umožňuje vysoce kvalitní záznam s menší velikostí výsledných souborů.

Vedle interního ukládání na karty CFexpress ve formátu XF-AVC 4K 4:2:2 s 10bitovou hloubkou nabízí kamera i simultánní záznam a ukládání proxy videa. Díky tomu mají profesionální filmaři maximální flexibilitu při výběru formátu záznamu podle svých záměrů a zamýšleného způsobu zpracování. Kamera je vybavená pokročilým rozhraním 12G-SDI, které má čtyřikrát vyšší přenosovou rychlost než 3G-SDI. Toto rozhraní 12G-SDI umožňuje výstup ve formátu 4K 50/60p přes jediný kabel, čímž zjednodušuje pracovní postupy ve 4K. HDMI výstup rovněž přenáší 4K 50/60p jedním kabelem.

Filmaři si mohou přizpůsobit kameru některou ze dvou rozšiřujících jednotek – EU-V1 a EU-V2. Volitelně jsou k dispozici i dva hledáčky (EVF-V70 a EVF-V50). Možnost přizpůsobit si kameru pomocí rozšiřujících jednotek spolu s kompaktními rozměry a nízkou hmotností dává filmařům větší flexibilitu při natáčení.

Rozšiřující jednotka EU-V1 přidává rozhraní Genlock/Sync BNC, rozhraní Remote B pro volitelný dálkový ovladač RC-V100 a Ethernetové rozhraní pro streamování záznamu nebo dálkové ovládání z webového prohlížeče. Rozšiřující jednotka EU-V2 obsahuje všechna tato rozhraní, a navíc další dva vstupy XLR a dvanáctipólové rozhraní Lens. Vedle toho je osazený úchytem pro baterii V-Lock s konektorem D-tap a výstupem 24 V.

EOS C500 Mark II je první kamera řady Cinema EOS s elektronickou stabilizací obrazu, konkrétně v pěti osách. S nasazeným objektivem, který podporuje přenos dat, kamera automaticky přebírá údaje o ohniskové vzdálenosti. U objektivů bez datové komunikace je možné ohniskovou vzdálenost pro potřeby elektronické stabilizace obrazu zadat ručně. Vedle toho je elektronická stabilizace obrazu kompatibilní s anamorfickými objektivy.

Stejně jako ostatní kamery této řady je i model EOS C500 Mark II vybavený proslulou technologií automatického ostření společnosti Canon Dual Pixel CMOS Auto Focus. Ta nabízí jednak automatické zaostření stiskem tlačítka a také funkci průběžného ostření. Ostřit je možné také jednoduše dotykem na novém LCD monitoru LM-V2. Ukazatel ostrosti označuje oblast, kam je aktuálně zaostřeno, a pomáhá dosáhnout precizního výsledku. Dále EOS C500 Mark II nabízí funkce automatického zaostření na obličej a sledování objektu, které umožňují ovládat zaostření v různých situacích. Pro jemné vyladění automatického ostření kamera dále nabízí možnost nastavit rychlost posunu zaostření se sledovaným objektem a citlivost.

EOS C500 Mark II podporuje uživatelské vyhledávací tabulky (LUT), takže filmaři mohou aplikovat nebo upravovat své vlastní. Do kamery jich mohou nahrát více a aplikovat pro každý terminál jinou pro přesné sledování záznamu. Flexibilitu při provozu zvyšuje samostatné tlačítko LUT. EOS C500 Mark II také podporuje vysokou snímkovou frekvenci – až 50/60 sn./s při rozlišení 5,9K s využitím kodeku Cinema RAW Light.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek