Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Kyberbezpečnostní předpověď společnosti Check Point pro rok 2016

Autor: chanpipat, FreeDigitalPhotos.net
Autor: chanpipat, FreeDigitalPhotos.net

19. 12. 2015

19. 12. 2015

Tři klíčové bezpečnostní předpovědi společnosti Check Point pro rok 2015 byly: Rychlý růst neznámého malwaru, nárůst mobilních hrozeb a kritických zranitelností v běžně používaných platformách (Android, iOS a dalších). Všechny tři se bohužel potvrdily a je pravděpodobné, že i nadále se bude jednat o významné hrozby. Hra na kočku a myš, která je typická pro kyberbezpečnost posledních let, pokračuje a hackeři stále hledají nové způsoby, jak napadnout sítě. Ukázalo se to letos například u masivních narušení bezpečnosti společností Anthem, Experian, Carphone Warehouse, Ashley Madison a TalkTalk.

Stejně jako většina bezpečnostních IT profesionálů, i Check Point si přeje, aby se předpovědi o nárůstu hrozeb nevyplnily a žádná společnost nebyla hacknuta a nedošlo k žádnému úniku dat. Ale předpovídat další vlnu hrozeb by mohlo, doufejme, pomoci organizacím vylepšit bezpečnostní strategie.

 

Očekávaných 10 bezpečnostních IT hrozeb a trendů pro rok 2016:

 

Cílený a masivní malware

Jsme přesvědčeni, že větší narušení bezpečnosti v roce 2016 budou výsledkem speciálně upravených škodlivých kódů, které budou vytvořené tak, aby u konkrétních organizací obelstily zabezpečení, podobně jako tomu bylo u útoku na americký prodejní řetězec Target. Uživatele a malé podniky budou i nadále ohrožovat masivní globální útoky, ale při útocích na velké organizace zvýší hackeři svou šanci na úspěch pokročilými útočnými technikami. Útočníci budou pro krádeže dat využívat stále sofistikovanější phishing a další triky spojené se sociálním inženýrstvím.

Přesun k mobilitě

Autor: chanpipat, FreeDigitalPhotos.net

Mobilní útoky přibývají, protože mobilní zařízení jsou stále běžnější ve firemním prostředí, což hackerům nabízejí přímý a potenciálně lukrativní přístup k osobním a firemním datům. Podle zprávy Check Point 2015 Security Report má 42 % organizací zkušenosti s mobilními bezpečnostními incidenty, u nichž jsou náklady na nápravu vyšší než 250 000 dolarů, a 82 % organizací očekává, že počet mobilních incidentů ještě vzroste. V letošním roce došlo k odhalení také několika nebezpečných mobilních zranitelností, včetně Certifigate, zranitelnosti ohrožující stovky milionů zařízení se systémem Android, a XcodeGhost, první velké malwarové infekce zaměřené na iOS zařízení bez jailbreaku. V průběhu příštího roku očekáváme další podobné vážné zranitelnosti.

Prevence hrozeb

V pokračující bitvě mezi hackery a bezpečnostními odborníky využívají útočníci stále sofistikovanější vlastní varianty stávajícího malwaru a zranitelností nultého dne, takže často mohou obejít tradiční sandboxingové technologie. Tyto nové útoky vyžadují proaktivní a pokročilá řešení, která zajistí, že se malware bezpečnostnímu řešení nevyhne. Sandboxing na úrovni CPU je schopen identifikovat nejnebezpečnější hrozby už v zárodku, dřív než se mohou pokusit vyhnout detekci a infikovat síť.

Útoky na kritickou infrastrukturu

V prosinci 2014 byla hackery napadena ocelárna v Německu. Útočníci získali přístup do výrobní sítě elektrárny a způsobily značné škody. Podle Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických infikoval trojan Havex průmyslové řídicí systémy více než 1000 energetických společností v Evropě a Severní Americe. Útoky na veřejné služby a klíčové průmyslové procesy budou i nadále pokračovat. Pro útok je obvykle použit malware cílený na SCADA systémy, které řídí nejrůznější průmyslové procesy. A jelikož jsou řídící systémy stále častěji připojeny k internetu, rozšíří se i možnosti útoků, což bude vyžadovat lepší ochranu.

TIP: Kde můžete nakazit jadernou elektrárnu USB diskem? V Rusku!

Internet věcí a chytrá zařízení

Internet věcí se stále vyvíjí a nějaký velký dopad v roce 2016 je tak poměrně nepravděpodobný. Nicméně organizace musí přemýšlet o tom, jak mohou chránit chytrá zařízení a připravit se na širší přijetí internetu věcí. Klíčové otázky, které si musí uživatelé položit, jsou: „Co se děje s mými daty?“ a „Co by se stalo, kdyby se někdo k těmto datům dostal?“ Před rokem objevil Check Point chybu v routerech pro malé a domácí kanceláře, která by mohla umožnit hackerům zneužít router pro útoky na všechna zařízení k němu připojená – a budeme vidět více a více podobných zranitelností u zařízení s připojením k internetu.

Nositelné technologie

Nositelné technologie, jako například chytré hodinky, si nachází cestu do organizací a přináší nová bezpečnostní rizika a výzvy. Existuje celá řada obav o data, ale chytré hodinky a další nositelné technologie by mohly být hackery dokonce zneužity pro zachycení videa a zvuku, takže organizace, které povolují tato zařízení, musí zajistit, že jsou chráněna šifrováním a silným heslem.

Vlaky, letadla a automobily

V roce 2015 jsme viděli vzestup hackování aut a převzetí kontroly nad autem pomocí kyberútoku. V červenci 2015 nechal Fiat Chrysler stáhnout v USA 1,4 milionu vozů Jeep Cherokee, když bezpečnostní experti zjistili, že je auta možná hacknout prostřednictvím zábavního systému s připojením k internetu. Moderní automobily přináší dosud nevídané množství technologií a možností připojení k internetu, takže je nutné do automobilových systémů implementovat od začátku i zabezpečení. A to samé platí i pro komplexní systémy v osobních letadlech, vlacích a jiných dopravních prostředcích.

Skutečné zabezpečení pro virtuální prostředí

Virtualizace se v posledních letech stala v organizacích velmi oblíbenou technologií, ať už se jedná o SDN, NFV nebo cloud computing. Virtualizovaná prostředí jsou složitá a vytváří nové síťové vrstvy, takže při přesunu do virtualizovaného prostředí musí být bezpečnost klíčovým faktorem hned od počátku, aby ochrana byla efektivní.

Nová prostředí, nové hrozby

V roce 2015 byla představena řada nových operačních systémů, jako jsou Windows 10 a iOS 9. Většina útoků na organizace se v posledních letech zaměřovala na systém Windows 7, protože přechod na Windows 8 nebyl tak masivní, ale s bezplatným přechodem na Windows 10 se pozornost kyberzločinců obrátí tímto směrem a pokusí se zneužít slabiny v nových operačních systémech, kde je větší množství aktualizací a uživatelé jsou méně obeznámeni s prostředím.

Konsolidace zabezpečení – důležitá je jednoduchost

Pro ochranu proti sofistikovaným hrozbám se bezpečnostní experti pravděpodobně více spolehnou na centralizovaná řešení pro správu zabezpečení. Velké organizace mají mnoho různých bezpečnostních produktů v síti, takže konsolidace nabízí snížení složitosti i nákladů. Množství specializovaných produktů a řešení se stává nezvladatelným a často takový systém přidělává spíše problémy, než aby ve výsledku zlepšil bezpečnost. Sjednocení zabezpečení je klíčové, aby vše bylo přehledné a pod kontrolou a nové hrozby se neschovaly v mezerách mezi systémy.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek