Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Piráti restartují odkazovací web SledujuSeriály.cz

16. 02. 2014

16. 02. 2014

Česká pirátská strana obnovuje provoz odkazovacího webu SledujuSeriály.cz. Dvouměsíční výpadek byl zapříčiněn problémy s hostingem a potřebou zlepšit technické i právní zabezpečení serveru.

Tlakem České protipirátské unie, která požaduje ukončení provozu webu, se Piráti nenechají zastrašit. Příznačné je, že poté, co Piráti požádali ČPU o předložení důkazů o zastupování autorů seriálů, komunikace z její strany náhle ustala.

„Výklady údajných specialistů (povětšinou lobbistů zájmových organizací a zástupců kopírovacích monopolů) nejsou nad zákonem. O legálnosti služby rozhoduje pouze a jedině soud. Případné soudní pře, na které marně čekáme od spuštění prvního odkazovacího webu Pirátské strany s filmy v roce 2011, se nebojíme – naopak, uvítali bychom je. Chceme celou tuto absurditu dotáhnout až k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) a tam po právu zvítězit. Odkaz prostě není zločin,“ obhajuje provoz webu SledujuSeriály.cz Ivan Bartoš, lídr Pirátů.

Důvodem k optimismu Pirátů je i poslední rozhodnutí ESD v kauze Svensson vs. Retriever Sverige AB, kdy soud konstatuje, že uvedení hypertextových odkazů na díla volně dostupná na jiné internetové stránce nepředstavuje sdělování veřejnosti podle čl. 3 odst. 1 směrnice 2001/29. Soud současně konstatuje, že členský stát EU nesmí poskytnout větší ochranu nositelům autorského práva tím, že v rámci pojmu „sdělování veřejnosti“ zahrne více úkonů, než uvádí toto ustanovení.

Nejznámější domácí kauza mladíka z Liberce, který provozoval podobnou službu, skončila sice vítězstvím žalující strany, ale ani tento fakt neznamená, že by odkazování jako takové bylo nelegální. „Skandální je, že český Nejvyšší soud v kauze „libereckého piráta“ nepožádal ESD o vyjádření,“ konstatuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Pokud by byl web Sledujuseriály nelegální, jak by potom mohl být legální internetový vyhledávač Google? Hypertextový odkaz je základním stavebním prvkem Internetu. Pokud jej kriminalizujeme, rozbijeme celé fungování Internetu. Račte porovnat: <a href=„URL“> (odkaz) a <embed src=„URL“> (embedding),“ uvádí Marcel Kolaja, specialista na svobodnou kulturu a dvojka na kandidátce Pirátů do Evropského parlamentu.

S výkladem Marcela Kolaji souhlasí i stanovisko ESD, které v otázce sdělování veřejnosti u děl, která jsou na zdrojové stránce volně dostupná, staví embedding a odkazování na stejnou úroveň.

„Návštěvníci serveru bohužel ne vždy chápou, že cílem Pirátů není poskytovat zdarma nejnovější epizody seriálů široké veřejnosti. Piráti celý projekt provozují v rámci dlouhodobé kampaně „Odkaz není zločin“, která nemá za cíl nic menšího než zachovat svobodný Internet nejen pro seriálové nadšence. Na druhou stranu nás ale zájem veřejnosti o tuto službu pochopitelně těší,“ dodává závěrem Bartoš.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Oblékněte své vánoční dárky do technologického šarmu! Naše recenze a doporučení pro letošní vánoční sezónu vám přináší špičkové tipy na technologické dárky, které rozjásají oči všech milovníků inovací. Od chytrých zařízení až po high-tech zážitky – darujte svým blízkým něco výjimečného, co nejen potěší, ale také jim přinese radost a moderní pohled na svět v jednom.
Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.
VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek