Úterý , 19. 11. 2024

Alžběta

Výrobci notebooků na moderní Li-Pol baterie kašlou

15. 11. 2011

15. 11. 2011

Moderních baterií typu Li-Pol určených pro notebooky se prodává jen 5 %. Vyplývá to ze statistik tuzemského internetového obchodu BatteryShop.cz za uplynulý rok. Nízkou míru využívání těchto akumulátorů potvrzují rovněž prodejci elektroniky, kteří ve svém sortimentu registrují pouze jednotky procent notebooků s Li-Pol bateriemi. Jedná se především o kvalitnější a dražší modely.

Výrobci notebooků v drtivé většině případů pro své produkty využívají baterie Li-Ion. Tento typ baterií stejně jako Li-Pol akumulátory netrpí paměťovým efektem a nedochází u nich k samovolnému úbytku kapacity. Li-Pol baterie však oproti svým předchůdcům nabízí vyšší počet nabíjecích cyklů a při stejném množství uchovávané elektřiny disponují nižším objemem i hmotností. V důsledku využití modernější technologie jsou Li-Pol baterie dražší, což podle odborníků zabraňuje jejich masívnímu rozšíření.

„Cena Li-Pol baterií je zhruba o 15 % vyšší než v případě Li-Ion baterií. Právě to je důvodem, proč se u notebooků používají jen zřídka. Výrobci totiž tlačí náklady na výrobu na minimum, přitom baterie tvoří až desetinu ceny notebooků a použití dražší Li-Pol baterie by koncovou cenu zvýšilo,“ sdělil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který se specializuje na prodej baterií do notebooků a mobilních telefonů. „V námi prodávaných noteboocích využívá Li-Pol baterii pouze 1 % produktů. Tuto baterii je možné nalézt spíše u dražších a výkonnějších modelů,“ potvrdil Bohuslav Komín, vedoucí marketingového oddělení sítě elektroprodejen Euronics.

Moderní baterie typu Li-Pol jsou v současné době na trhu dostupné pouze u hi-tech elektroniky. Používají se zejména u přístrojů, u kterých je kladen důraz na jejich mobilitu a nízké rozměry. Přední výrobci Li-Pol akumulátory používají pouze u nejkvalitnějších a nákladnějších modelů notebooků. Rovněž jsou využívány v případě PDA, smartphonů či netbooků.

„Využití Li-pol baterií je aktuální u nové kategorie mobilních počítačů, která bude nést označení Ultrabook. Jde o přístroje, jenž mají odpovídající softwarové a hardwarové vybavení, a jsou na špičkové technologické úrovni,“ uvedla Jana Choroušová z maloobchodního řetězce se spotřební elektronikou Datart. „Ultrabook nabídne například rychlý start z režimu spánku, velmi rychlé připojení k internetu nebo extrémně nízkou hmotnost a kompaktní rozměry,“ doplnila Choroušová.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek