Středa , 20. 11. 2024

Nikola

Výrobci notebooků na moderní Li-Pol baterie kašlou

15. 11. 2011

15. 11. 2011

Moderních baterií typu Li-Pol určených pro notebooky se prodává jen 5 %. Vyplývá to ze statistik tuzemského internetového obchodu BatteryShop.cz za uplynulý rok. Nízkou míru využívání těchto akumulátorů potvrzují rovněž prodejci elektroniky, kteří ve svém sortimentu registrují pouze jednotky procent notebooků s Li-Pol bateriemi. Jedná se především o kvalitnější a dražší modely.

Výrobci notebooků v drtivé většině případů pro své produkty využívají baterie Li-Ion. Tento typ baterií stejně jako Li-Pol akumulátory netrpí paměťovým efektem a nedochází u nich k samovolnému úbytku kapacity. Li-Pol baterie však oproti svým předchůdcům nabízí vyšší počet nabíjecích cyklů a při stejném množství uchovávané elektřiny disponují nižším objemem i hmotností. V důsledku využití modernější technologie jsou Li-Pol baterie dražší, což podle odborníků zabraňuje jejich masívnímu rozšíření.

„Cena Li-Pol baterií je zhruba o 15 % vyšší než v případě Li-Ion baterií. Právě to je důvodem, proč se u notebooků používají jen zřídka. Výrobci totiž tlačí náklady na výrobu na minimum, přitom baterie tvoří až desetinu ceny notebooků a použití dražší Li-Pol baterie by koncovou cenu zvýšilo,“ sdělil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který se specializuje na prodej baterií do notebooků a mobilních telefonů. „V námi prodávaných noteboocích využívá Li-Pol baterii pouze 1 % produktů. Tuto baterii je možné nalézt spíše u dražších a výkonnějších modelů,“ potvrdil Bohuslav Komín, vedoucí marketingového oddělení sítě elektroprodejen Euronics.

Moderní baterie typu Li-Pol jsou v současné době na trhu dostupné pouze u hi-tech elektroniky. Používají se zejména u přístrojů, u kterých je kladen důraz na jejich mobilitu a nízké rozměry. Přední výrobci Li-Pol akumulátory používají pouze u nejkvalitnějších a nákladnějších modelů notebooků. Rovněž jsou využívány v případě PDA, smartphonů či netbooků.

„Využití Li-pol baterií je aktuální u nové kategorie mobilních počítačů, která bude nést označení Ultrabook. Jde o přístroje, jenž mají odpovídající softwarové a hardwarové vybavení, a jsou na špičkové technologické úrovni,“ uvedla Jana Choroušová z maloobchodního řetězce se spotřební elektronikou Datart. „Ultrabook nabídne například rychlý start z režimu spánku, velmi rychlé připojení k internetu nebo extrémně nízkou hmotnost a kompaktní rozměry,“ doplnila Choroušová.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek