Neděle , 22. 12. 2024

Šimon

Účinná sluneční clona pro kameru Sony FDR-AX53 svépomocí

30. 05. 2016

30. 05. 2016

Pro všechny ty, co nechtějí nechat objektiv kamery AX53 na pospas parazitujícímu bočnímu světlu, které dělá obraz méně kontrastním nebo touží po dokonalejší ochraně před jemným prachem (na jaře zejména pylem) nebo drobnými kapkami vodní tříště, tu máme návod, jak si jí svépomocí vyrobit.

TIP: Larmor ochrání displeje digitálních fotoaparátů – domácí úpravy nedoporučuji

Proč vyrobit (přesněji dodělat) a ne jen v poklidu zakoupit a nasadit? Jednoduše proto, že s upínacím závitem 55 mm na trhu žádná vhodná není. (Alespoň ne v době psaní tohoto článku.) Proto musí zase jednou nastoupit zlaté české ručičky a z toho, co je k mání, udělat funkční specifickou sluneční clonu pro daný typ videokamery.

 

Proč tak složitě?

Na loňskou verzi kamery Sony FRD-AX33 jsem pořídil zkrátka širokoúhlou sluneční clonu s vhodným závitem 52 mm, našrouboval a hurá do terénu. Pro úplnost. Kroužek, který má clonu udržet ve správné poloze, jsem vyměnil za gumové těsnění k sifonu dřezu vhodných rozměrů, které na rozdíl od kroužku dodávaného s clonou nepřekáží při manipulaci s multifunkčním kroužkem kolem objektivu. Viz obrázek níže.

TIP: Sony Handycam FDR-AX33 – nová 4K videokamera je na světě

Pořízení stejné clony (Mennon DV-SW) pro AX53 nebude problém. Ten bude v tom, že se se závitem 55 mm taková nevyrábí. Bude tedy nutné improvizovat a pořídit tu se závitem 58 mm a ještě dokoupit redukční kroužek 55 mm – 58 mm. Ne, tím ještě nejsme u konce. Bylo by hezké, kdyby to šlo tak jednoduše. Jsme v 21. století, přesto jsme stále nuceni být kreativní, protože nakoupit zmíněné atributy nestačí. To bylo i pro mne nemilé zjištění.

Když jsem clonu na objektiv uchytil pomocí mezikroužku, zjistil jsem, že je clona moc předsunutá a vinětuje. Tedy, že částečně brání objektivu ve výhledu a zejména v rozích obrazu překáží. Jal jsem se tedy zkrátit sedm milimetrů dlouhý tubus se závitem zkrátit tak, aby se clona více přiblížila k tělu kamery. Zajišťovací kroužek jsem našrouboval pevně nadoraz a zkrátil tubus lámacím nožem až k hraně kroužku. Ten je ale široký 4 mm a závit se je třeba zkrátit natolik, aby se vešel bezezbytku do obruby mezikroužku. V mém případě na cca 2,5 mm. To jsem učinil vibrační stolovou bruskou, na kterou jsem si vzpomněl, že mám léta nevyužitou doma. Sluneční clonu jsem řádně omyl vodním proudem a nechal oschnout, protože při pokusu jí utřít nevhodnou osuškou, mohou na cloně ulpět chloupky, které v blízkosti objektivu vidí každý velmi nerad.

K TÉMATU  Recenze MP3 přehrávače Doonio Entra 1GB

Clonu jsem našrouboval do mezikroužku na kameře, který radím pevně dotáhnout až na doraz, vystředil jí do vodorovné polohy a opět natočil klip proti obloze, abych se ujistil, že v rozích již žádné stíny neuvidím. Jelikož má kamera plovoucí stabilizátor a jeho rozsah je dost veliký, společně s širokým záběrem při stabilizátoru nastaveném v menu na standardní (nejširší ohnisko u XAVC S a 4K), jsem učinil patřičný test.

Zjistil k vlastní nelibosti, že vinětace, (i když v menším) stále přetrvává. Co teď? Co dál? Po delším přemýšlení jsem došel k závěru, že je třeba korpus clony dostat ještě blíže k přední stěně kamery.

 

Druhý krok k vyřešení problému…

Našrouboval jsem mezikroužek pevně na clonu a větší ostrou jehlou si označil na plastu clony její obvod. Znovu jsem použil velký lámací nůž na hrubé odstranění materiálu, který musel být odstraněn, aby mohla obruba nově obejmout vnější průměr redukčního kroužku. Dobrousil jsem pomalu a jemně smirkovým papírem a neustále kontroloval, aby se dala obruba kroužku napevno zasadit do clony. To se mi povedlo, ale dokonalý kruh jsem rukou nezvládl. Byly místa, kde světlo prosvítalo v mezerách. Kroužek jsem v cloně přesně vymezil tak, aby jeho přední strana lícovala s hranou otvoru ve cloně. Pak jsem vzal Epoxidový tmel a jehlou nepřesnosti v broušení vyplnil.

Sluneční clona po zdařilé úpravě v domácích podmínkách.

Nezapomeňte si, když již máte díru v zadní části clony hotovou, ji nasadit na mezikroužek pevně dotažený v obrubě objektivu kamery, vystředit do vodorovné polohy a nejlépe na spodní straně si udělat znamení, buď ostrou jehlou anebo permanentním fixem s úzkým hrotem. Když kroužek do clony nakonec napevno vlepíte, budete mít jistotu, že když kroužek na cloně pevně dotáhnete, budete mít clonu již vždy správně ve vodorovné poloze. Nepřesné usazení může mít za následek opět vinětaci. Tomu se přeci chceme celou dobu vyhnout. Proto s držme přísloví: „Dvakrát měř, jednou lep…“

Sluneční clona je z polyamidu (nylon) a epoxidový tmel ji spolehlivě s hliníkovým kroužkem spojí. Mělo by to jít i se sekundovým lepidlem, ale to zasychá moc rychle a tak je ve výsledku nevhodné.

K TÉMATU  Recenze sluneční clony Mennon DV-SW pro širokoúhlé objektivy

Takto podomácku předělaná širokoúhlá sluneční clona Mennon DV-SW již ve výhledu objektivu nestíní ani při prudkém pohybu kamerou do všech možných směrů.

TIP: XAVC S – metoda ukládání těchto video souborů do počítače specifickým způsobem

Máme tedy hotovo. Objektiv na Sony FDR-AX53 je chráněný a kamera s tímto stínítkem dostane navíc profesionální vzhled, který dle mých osobních zkušeností upoutá na veřejnosti zaslouženou pozornost. Tomu kdo se do toho pustí jako já, přeji trpělivost, pevnou ruku mnoho zdaru.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Celosvětový výpadek počítačů s Windows byl způsoben požadavky Evropské komise, říká Microsoft, a měli bychom si na to zvyknout. Výpadek, který zavíral letiště, nemocnice a televizní stanice, byl ve skutečnosti způsoben jedinou aktualizací systému Windows. Bezpečnostní firma CrowdStrike vydala chybnou aktualizaci, která, jak připouští, způsobila problém.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek