Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Univerzální zdroj pro notebooky – pozdě, ale přece?

Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net
Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net

02. 01. 2014

02. 01. 2014

Je to již pár dní, kdy IEC – International Electrotechnical Commission –, oznámila vydání prvních globálně přijatelných specifikací univerzálního externího zdroje pro širokou škálu notebooků. Co ji k tomu vedlo?

Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.netKaždý majitel laptopu to zná – zdroj musí nosit neustále s sebou, protože nebývají zpravidla kompatibilní ani mezi modely stejného výrobce, natožpak napříč značkami a generacemi. Bývá proto velmi nepravděpodobné, že byste v práci našli stejný zdroj ke svému notebooku. Alespoň já jsem to tak zažíval, protože IT manažeři, které jsem poznal, neměli ve zvyku nakupovat do firmy stejnou značku výpočetní techniky, místo toho volili o mnoho promyšlenější strategie: „každá ves jiný pes“, „ber, kde ber“, „všechno se počítá, co procesor má“ apod.

Nebudeme vás napínat. Za iniciativou stojí snaha snížit kvantum elektroodpadu. Dle údajů IEC se každý rok prodají miliardy zdrojů pro notebooky, které v průměru váží 300 až 600 g. A množství takového odpadu, navázaného na elektrické adaptéry, prý ročně činí půl milionu tun ročně! S rozbitým přenosným počítačem nejspíše často v koši mizí zbytečně i nabíječka.

Norma IEC 62700, Technické specifikace: DC napájení pro notebook, zohledňující vstupy odborníků z mnoha zemí, se dočkáme již začátkem letošního roku.

V roce 2011 organizace „spáchala“ to samé s nabíječkami pro mobilní telefony. A, jak zdůraznil Frans Vreeswijk, generální ředitel IEC, standard byl mobilním průmyslem akceptován a již začíná pomáhat s omezováním množství odpadu. Přejme jim úspěch i na poli notebooků.

 

Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC) vznikla v roce 1906. Její působnost je celosvětová s centrem v Ženevě. Cílem práce cca 10 000 odborníků je vytvářet a hlasováním v národních komisích schvalovat mezinárodní normy. Úzce spolupracuje s Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO; viz ISO/IEC 26300:2006, Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0), Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) i s několika významnými standardizačními organizacemi jako IEEE. V současnosti má IEC 82 členských států (mezi které patří i Česká republika) a dalších 82 států má přidružené členství (Affiliate Country Programme).

Zdroje: IEC, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek