Sobota , 16. 11. 2024

Otmar

Další hráč mezi vysokokapacitními optickými médii

16. 03. 2007


Nové vysokokapacitní disky Blu-Ray a HD DVD se na trhu se spotřební elektronikou ještě ani nerozkoukaly a aniž by teď bylo jasné, který formát nakonec bude slavit komerční úspěch (dost možná oba), přichází do hry hráč třetí. Společnost New Medium Enterprises vyvinula disk VMD (Versatile Multilayer Disc) schopný uchovat na jedné straně až 20GB dat.

Technologie vlastně navazuje na klasické DVD a používá také červený laser. Na rozdíl od DVD, kde lze zapisovat do dvou vrstev, umožňuje VMD zápis mnohavrstvý, kdy jedna vrstva pojme zhruba 5GB informací.

New Medium Enterprises si údajně nechala patentovat technologii umožňující uložení až devíti vrstev na jednu stranu disku. Patenty taktéž postihují techniku přechodu výroby dvouvrstvých disků na vícevrstvé při zachování výrobních nákladů srovnatelných s výrobou DVD, což by mohlo sehrát významnou roli při prosazování tohoto formátu.
Je však jasné, že současné DVD přehrávače tento formát nebudou schopny přehrávat, ale vzhledem k použití lacinějšího červeného laseru by budoucí přístroje mohly být cenově mnohem dostupnější.

Momentálně mají VMD média čtyři vrstvy, což odpovídá 20GB, ale už jsou hotové technické specifikace i pro velikosti 24GB, 30GB, 40GB a 48GB. Do budoucna se počítá s aplikací této firemní technologie, nazývané 2P, i u disků s modrým laserem, díky čemuž by vznikly disky s kapacitou přes 200GB. Na světě jsou již první prototypy třívrstvých HD DVD s kapacitou 51GB (Toshiba) a Blu-Ray médium s deseti vrstvami a kapacitou 250GB.

VMD si určitě bude chtít ukrojit kus s budoucího trhu s nosiči videa ve vysokém rozlišení a hlavně díky ceně k tomu má i předpoklady. Záleží ovšem na tom, zda získají na svou stranu i nějaká ta filmová studia.

Technicky jsou tyto disky připraveny na full HD video 1980i/p s datovým tokem 40Mbs. A že to s touto technologií myslí vážně dokládá i fakt, že již v druhém kvartále tohoto roku budou na americkém trhu k dostání odpovídající přehrávače s cenami od 199$ (cca 4250Kč) do 249$ (cca 5300Kč), což je ve srovnání s Blu-ray o dost méně.
Koncového uživatele další zmatení nových formátů asi moc nepotěší. V budoucnu nebudou mít výrobci elektroniky zřejmě jinou cestu, než podporovat v jednom přístroji všechny dominantní formáty. Stejně jako tomu bylo při zavádění různých formátů DVD.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek