Pátek , 04. 07. 2025

Prokop

Vysokorychlostní signálový procesor dokáže analyzovat 400 000 snímků současně

12. 01. 2024

12. 01. 2024

Tým globálních vědců, vedený profesorem Davidem Mossem z Swinburne University of Technology, představil ultra-vysokorychlostní signálový procesor, který dokáže analyzovat ohromujících 400 000 obrazů v reálném čase současně. Může také provádět 34 různých činností současně, jako je hledání hran objektů, zjasňování hran a opravování rozmazání v pohybu.

Současné zpracování 400 000 videí

Splnění požadavků na zpracování velkého množství informací v reálném čase představuje výzvy, pokud jde o rychlost zpracování a spotřebu energie, zejména s tradičními technologiemi zpracování elektrických signálů, které čelí omezením. Vysokorychlostní signálový procesor, jehož princip je vyobrazen níže, analyzuje 400 000 snímků současně.

Tato technologie poskytuje řešení, protože její uplatnění je široké v oblasti strojového učení a robotického vidění. Nachází uplatnění v různých oblastech, včetně samořídících aut, dronů, sledování růstu buněk pro analýzu virů a rakoviny, optických neuronových sítí, vysokorychlostního zobrazování, 3D holografických displejů a dalších.

Tato převratná inovace překonává konvenční elektronické procesory pracující v gigabajtech/s a pracuje s ohromující rychlostí 17 terabitů/s – více než 10 000krát rychleji. Na rozdíl od tradičních metod je tento nový systém nejen super rychlý, ale také velmi flexibilní, což znamená, že může dělat spoustu různých úkolů, aniž by měnil své fyzické části. K rychlému rozhodování v reálném čase, zejména v aplikacích, jako je autonomní řízení a umělá inteligence, je potřeba superrychlá analýza videoobrazu.

Klíčem k dosažení této pozoruhodné rychlosti je integrovaný optický mikrokomb, speciální technologie, která podle Mosse překonává omezení šířky pásma a energie v elektronických systémech. Vědci k tomu použili něco, čemu se říká integrovaný krystalový mikrohřeben Kerr soliton.

„Toto mění hru,“ řekl Moss pro Techxplore. „Jedná se o přenosná, ultra-přesná optická pravítka, která by mohla být použita pro vše od ručních skenerů dechu po detekci malých pohybů objektů ve vesmíru nebo hledání exoplanet podobných Zemi.“

K TÉMATU  Připravujeme (nejen) recenzi Umax 10Wi-S + fotky z výroby a testování v Číně

Integrovaný krystalový mikrohřeben Kerr soliton je kompaktní zařízení, které kombinuje komponenty pro generování specifického typu vln pomocí krystalového materiálu. Toto zařízení se používá v aplikacích souvisejících s optikou, fotonikou a případně vysokorychlostním zpracováním signálu, jak je navrženo ve studii. Studie byla publikována v časopise Communications Engineering.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…
Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Šest měsíců poté, co BMW podepsalo smlouvu s robotickým startupem Figure AI, se bipedální humanoidní roboti Figure 01 testují ve výrobním závodě BMW Spartanburg v Jižní Karolíně. Nejnovější zpráva o pokroku ukazuje, jak by roboti mohli pomoci při výrobě.
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek