Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Xtreamer: výkonný univerzál, ale jen pro někoho

12. 10. 2009

Multimediální HD síťové přehrávače, ať už s pevným diskem, nebo bez, jsou skvělá zařízení. Mají malou spotřebu, přitom téměř nahradí počítač v roli přehrávače čehokoli. Donedávna byly poměrně drahé a ne vždy byly uživatelsky přívětivé. Xtreamer vtrhnul na trh s nadšením pro věc, silou pro zvládnutí maxima formátů i funkcí a s cenou pro každého. Škoda, že sám o sobě pro každého není. Zatím.

Xtreamer si zaslouží označení multimediální tank, kam patří i Popcorn Hour nebo eGreat a další. Tato kategorie přehrávačů zvládne velké množství formátů, které přehrává z interního pevného disku, z USB, z počítačové sítě, z Internetu. Vysoké rozlišení je zde samozřejmostí. Zatímco Popcorn Hour a eGreat využívají stejnou platformu a jsou si dost podobní, Xtreamer se liší. Využívá jiný procesor (Realtek 128X Special Edition)  a tvrdí o sobě, že je výkonnější. Systém je založen na Linuxu a výrobce slibuje, že časem uvolní zdrojové kódy pro ty, kteří si budou chtít systém upravit k obrazu svému. (není to náhodou u Linuxu povinnost?).
  

 

Kde se bere to nadšení?
 

Okolo projektu Xtreamer je cítit velké nadšení (viz dřívější článek). Výrobce má i obsáhlé diskusní fórum, kde komunikuje s uživateli z celého světa i velkým množstvím testerů. Četnost nedostatků a nedodělků ale současně nemile souzní s oním označením „nadšenecký projekt“. Je to něco jako „od nadšenců nadšencům“ a výrobce se tím netají (prodejci již méně). Xtreamer umí nebo bude umět vše, co jen jeho limity dovolí. A to je základní problém – Xtreamer umí vše a nic pořádně. Je to trochu nadsazené, ale je to tak. Xtreamer se snaží obsáhnout tak velké množství funkcí, že se ani nelze divit, že ani ty základní zatím nejsou vyladěné k dokonalosti. A to by být měly…

Některá z mhoha úprav chlazení. Originální ventilátor je totiž nepoužitelný. Jedna z mála konstrukčních chyb tohoto zařízení. Nicméně již lze koupit verzi Xtreamer Sidewinder, která je pasivně chlazená.

Zatímco tedy už zaběhnutý Popcorn Hour lze bez obav doporučit k využití i širšímu publiku, s Xtreamerem se budete těšit na každý nový firmware, který sice opraví spoustu chyb, přidá nové funkce, ale trvá mu děsně dlouho, než přijde na svět. A ne každý si chce koupit produkt a následně čekat, hledat řešení problémů na internetu nebo hlásit výrobci, co by se mu ještě v té malé krabičce zamlouvalo navíc (na druhou stranu, není mnoho výrobců, kteří poslouchají přání zákazníků a plní je).


Úvodní obrazovka Xtreameru.

Tolik pro tentokrát poněkud neobvyklý úvod. Ale přece jenom nějaké recenze už na internetu jsou a bylo nutné se od nich distancovat jiným pohledem na věc. Shrnout, co je Xtreamer momentálně vlastně zač. Dále se podíváme na konkrétní radosti i strasti tohoto zajímavého výrobku.
 

Připojíte skoro vše

Xtreamer je malá krabička z bytelného plechu, do které se vejde 2,5“ palcový pevný disk. Xtreamer umí fungovat i jako NAS (Samba) či FTP server se zápisem/čtením okolo slušných 5 MB/s. Podporuje NTFS i na USB, takže nejste omezeni maximální velikostí oddílu, jako u mnohých DVD přehrávačů.

Krabička může být orientována horizontálně nebo vertikálně s dodaným stojanem. Na přední straně je pouze decentně svítící dioda. Bohužel zde postrádáme alespoň jeden USB vstup. Ty najdeme vzadu v počtu dvou kusů a navíc jednoho dalšího USB pro připojení k počítači nebo jinému zařízení v režimu přístupu k obsahu pevného disku. Dále tu mámě HDMI 1.3a konektor, optický audio výstup, analogové audio (na kterém najdete i DTS, takže není nutné vlastnit receiver), kompozitní video výstup a konektor RJ-45 pro připojení k počítačové síti (100 Mb).


S kopírováním odkudkoli kamkoli nejsou potíže.

V balení najdete navíc USB Wi-Fi adaptér moderního standardu 802.11n. Jeho využití ale nelze doporučit pro HD video. Obecně platí, že pokud můžete, vždy dejte přednost kabelu. Ušetříte si starosti.

 

Hlučný ventilátor – špatný začátek

Naneštěstí je přítomen i miniaturní ventilátor. Ten je jednou z největších chyb Xtreameru. Je neskutečně nepříjemně hlasitý. Je prostě otřesný a nechcete jej mít doma ani náhodou v provozu (a to ani na nejnižší otáčky)! Naštěstí jej lze regulovat a dokonce i zcela vypnout. Bez pevného disku, který dodává krabičce další teplo, lze fungovat i s ventilátorem vypnutým. Minimálně u přehrávání hudby, fotek a SD videa. Byl jsem ale úspěšný i u HD videa. Krabička se sice dost zahřívá, ale fungovala. Určitě to přístroji ale neprospívá a může docházet k zatuhnutí, restartům a podobně. Na Internetu lze najít několik návodů na to, jak problém vyřešit. Všechny ale většinou znamenají ztrátu záruky. Na fóru výrobce se objevilo i jedno oficiálně podporované řešení bez ventilátoru.

Dálkový ovladač je sice drobný, ale do ruky padne dobře. Přístroj se ovládá příjemně a na povely reaguje svižně, byť to chce trochu mířit na přístroj. Potěší například tlačítka pro synchronizaci titulků s videem, což je rarita. Chybí ale třeba alfanumerická klávesnice. Ještě u druhého firmwaru jste se museli spokojit s velmi nepohodlným posuvem po videu. Až třetí verze přinesla možnost využít kurzorové šipky ke skokům vpřed a vzad (šipka nahoru a dolů o větší úsek, šipka vpřed a vzad o menší). I to deklaruje rozpačitost z úvodu článku. Nyní je posun po videu procházka višňovým sadem, ale dříve to bylo utrpení. A muselo se čekat a čekat a čekat… na vývojáře… Grrrr.

K TÉMATU  LG to vidí černě: nové přehrávače a domácí kina

Ovládáme a browsíme

Když se dostaneme ke spuštění, zjistíme, že ten Linux startuje opravdu rychle (přístroj má 256 MB RAM). Grafické prostředí působí stroze, ale to není na překážku. Horší je to někdy se zdlouhavostí, než se prokoušete tam, kam chcete (třeba k souborům sdíleným na síti).
 


Napojení na internet skýtá bohaté funkce.

V hlavním menu najdete i vstup na internetový portál upravený na míru Xtreameru (jinam se skoro nedostanete), který nabízí opravdu velké množství různých multimediálních zdrojů typu YouTube, Picasa apod. Chybí ovšem mnohem užitečnější věc, jakou jsou internetová rádia. Jak už to tak ale chodí, jsou příslibem budoucích aktualizací systému. Pracuje se údajně i na Bittorent klientovi a dalších rozšířeních. Přidat snad lze i vlastní RSS, ale to už snad ani není úkol pro geeky, ale rovnou pro programátory…


Přehrávání hudby je v Xtreameru řešeno příjemně. Možná by přišla vhod nějaká vizualizace…

Video a titulky – ano i ne

Soustředíme-li se na hlavní poslání tohoto typu zařízení, je jím přehrávání. Spektrum formátů je obrovské a výkon postačuje i na hodně náročně záležitosti. Například lze přehrávat i obrazy Blu-ray disků. A to už jde o obrovské objemy dat!

K hudbě a fotografiím nemáme výhrady. U videa je to jako vždy složitější. Byť přehraje skoro vše, rozhodně to není 100 %. Ale to je pochopitelné, dekódování řeší speciální hardwarový čip, který je sice mimořádně efektivní, ale jen pro dané formáty videa a audia. Starý známý GMC v XviDu (který sice není uznán standardem, ale občas jej nějaký amatér použije) například nepřehrajete. I u HD videa můžete narazit na takové, které nepůjdou (Level High 5.1 s více frames). Kupodivu jsme ale s tímto měli méně potíží, než s videi typu divx.

Nešťastné také je, že si systém moc dobře neporadí s tím, když mu předložíte právě to nevhodné video. Občas se stane, že zatuhne. A nic nenaštve člověk více, než vstávání z gauče kvůli restartu… Děs! Velmi nepříjemný je také známý (doufejme) bug, kdy spustíte video, a na černé obrazovce se nic neděje. Skočíte zpět, pustíte jiné video, to běží, tak se vrátíte a teprve sledujete úspěšně to, které jste chtěli pustit prvně.

 
Titulky a jejich možnosti nastavení.

Pro našince jsou také mimořádně důležité titulky. I zde Xtreamer zpočátku zaspal. Ještě ve druhém firmwaru byly takřka nečitelné. Sice máte možnost je skoro neomezeně zvětšovat a posunovat po obrazovce, ale to je k ničemu, když je použitý zcela nevhodný font bez orámování. Ve třetí verzi firmwaru naštěstí přibyla možnost nastavení libovolné barvy titulků i orámování. Nevhodný font ale zůstal a orámování je slabé. Takže stále máme potíže i na 42“ plazmě v některých situacích titulky pohodlně přečíst. Ale to už je spíše sporadická záležitost.


Font titulků je jednoduše špatně zvolený a nezachrání jej ani možnost volby barvy, umístění a velikosti (vyřešeno ve firmwaru 2.1).

V některém z dalších systémů by snad mělo být možné si font titulků vybrat. Jak už bylo zmíněno, lze i upravovat synchronizaci titulků s videem, což se hodí. Titulky musí mít stejný název jako video. Podporovány jsou i titulky obsažené přímo v kontejneru s videem (nicméně u DivX Ultra nelze mezi nimi vybírat, u Matrošky naštěstí ano). 

Jen pro někoho, zatím…

Částečné zhodnocení tohoto produktu najdete už na začátku. Zde jen shrneme, že Xtreamer není pro každého. Běžnému uživateli jej zatím rozhodně nedoporučujeme. Zvolte raději osvědčený eGreat nebo Popcorn Hour. Pokud na koupi nespěcháte a počkáte si, až projde Xtreamer kompletním doladěním, bude to zřejmě velmi zajímavý přístroj. Možná i bezkonkurenční. Ale to předbíháme minimálně o dva měsíce. Nadšencům, kteří nemají problém překousnout občasné vytuhnutí přístroje, hledání řešení problému na internetu, úpravu chlazení a podobně, snad může Xtreamer přijít vhod už dnes. Přece jenom, přehraje toho opravdu hodně a nabízí mnoho funkcí navíc.


UMAX Xtreamer SW lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 


 

Plusy Mínusy
+ přehraje skoro vše – extrémně hlučný větrák (lze ale koupit pasivní chladič)
+ slušné dílenské zpracování (až na větrák) mnoho chyb, které se teprve odstraňují
+ přehršel funkcí zatím nehezký font titulků
+ velký výkon v malém balení občas nestabilní
+ internetové a síťové služby – s novými firmwary už to není takový rychlík, jako dříve (pomalejší odezva systému)
+ nízká cena  

 

 

Na další straně najdete podrobnou specifikaci přístroje a testy přehrávání videa. 
Na třetí straně je aktualizace recenze s firmwarem 2.0. 
 

 

Jak jsme testovali

Všechny testy probíhaly při přehrávání ze sítě připojené kabelem. Soubory byly sdílené na počítači s Windows 7. Přístroj si poradil s HD videem výborně, až na soubor, který má Level 5.1 a 16 frames. V tomto případě přístroj vytuhnul, po nějaké době se sám restartoval a zapomněl přitom některá ze svých původních nastavení. U SD videa je problém pouze u nestandardního GMC v Xvidu, kdy video kostičkuje a trhá se. U jednoho souboru potom nebylo video zobrazeno na celou šířku obrazovky.

Test přehrávání HD videa
 

Kontejner formát bitrate rozlišení výsledek
TS MPEG 2 + AC3 37 Mbps 1920×1080 ok
WMV VC-1 6,5 Mbps 1280×720 ok
MPEG MPEG 2 + AC3 9,8 Mbps 1920×1080 ok
MOV MPEG-4 AVC L4.0 + AAC 10,3 Mbps 1920×816 ok
MKV MPEG-4 AVC L4.1 + DTS 11,2 Mbps 1920×1040 ok
MKV MPEG-4 AVC L5.1 8frames + AC3 5.1 + AC3 2.0 5,6 Mbps 1280×720 ok
MKV MPEG-4 AVC L5.1 16frames + AC3 1,9 Mbps 1280×720 vytuhne
MKV MPEG-4 AVC L5.1 8frames + AC3 5.1 8,9 Mbps 1920×800 ok
MKV MPEG-4 AVC L4.1 + DTS 8,1 Mbps 1920×800 ok
K TÉMATU  AVer3D CaptureHD: Moderní TV karta s HDMI vstupem

 

Test přehrávání SD videa (AVI – DivX, XviD)

Formát výsledek
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 špatně nazoomováno
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ok
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ok
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
xvid_ac3_23976fps_640x272 ok
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ok
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ok
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ok
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 trhá se
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 trhá se
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 trhá se
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 trhá se
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ok
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 trhá se
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ok
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok

 

Podporované formáty 

Podpora videa – kontejnery
MPEG1/2/4 Elementary (M1V, M2V, M4V) * MPEG1/2 PS (M2P, MPG) * MPEG2 Transport Stream (TS, TP, TRP, M2T, M2TS, MTS) * VOB * AVI * ASF * WMV Matroska (MKV) * MOV (H.264) * MP4 * RMP4 * FLV – Flash Video
Podpora videa – kodeky
XVID SD/HD * MPEG-1 * MPEG-2 (MP@HL) * MPEG-4.2 (ASP@L5, 720p, 1-point GMC) * WMV9 (MP@HL) * H.264 (BP@L3, MP@L4.0, HP@L4.0, HP@L4.1) * VC-1 (MP@HL, AP@L3)
Podpora dalších formátů
RTSP * FLV * ISO * IFO * RM * RA * RAM
Podpora titulků
SRT * SMI * SUB * SSA * IDX * kódování Win1250
Podpora audia – kontejnery
AAC, M4A * MPEG audio (MP1, MP2, MP3, MPA) * WAV * WMA * FLAC * OGG * AVC HD
Podpora audia – kodeky
Dolby Digital * DTS * WMA, WMA Pro *AAC * MP1, MP2, MP3 * LPCM * FLAC * Vorbis * Audio pass through : DTS, Dolby Digital, DTS-HD MA, DTS-HD HR, Dolby True HD, Dolby Digital Plus
Podpora obrázků
JPEG * BMP * PNG * GIF * HD JPEG

 

Specifikace přístroje

Rozměry 180mm x 32mm x 82mm
Napájení 12V DC, 3A
Čipset Realtek 128X (Special Edition)
Paměť 256MB DDR SDRAM, 32MB Flash
Síť 100 Mb Ethernet; Wi-Fi 802.11 b/g/n
Vstupy a výstupy 2x USB 2.0 host; 1x USB 2.0 slave; HDMI 1.3a; stereo analog audio out; kompositní video; optické digitální audio
Cena 99 euro, 3 300 korun
Web www.xtreamer.net

 

Xtreamer – s odstupem a s novým firmwarem 2.0

Přehrávač mám již delší dobu a současně pokročil jeho vývoj a tak můžu aktualizovat původní recenzi.

Především z hodnocení mažu zápor v podobě nestability. S novým firmwarem nezaznamenávám v podstatě žádné situace, které by mne nutily přístroj natvrdo restartovat. Extrémně negativní problém v podobě hlučného ventilátoru smazat nelze. Nicméně výrobce nabídl pasivní chladič, který problém vyřeší bez ztráty záruky. Ovšem za cenu 500 korun. Prozatím mám ale ventilátor vypnutý a problém s tím není (byť se přístroj hřeje více, než dost).

Font titulků pořád není ideální, ale k určitému vyladění přece jen došlo a je to zase o kousek lepší. Přibyla též funkce internetových rádií s možností přehrávat si jakékoli rádio dle svého výběru. Zajímavá je také možnost ovládat Xtreamer po síti. K dispozici je i rozhraní speciálně upravené pro mobilní telefony, takže nemusíte zapínat televizi, ale ovládat přístroj třeba iPhonem pomocí webového prohlížeče.
 

Firmware 2.0 přidal především

  • BD ISO přehrávání (bez menu)
  • HD grafické rozhraní
  • Připojení na Windows 7
  • Internetová rádia
  • Vylepšené rozhraní internetových služeb
  • Folder JPG – lze přiřadit ikonu každé složce
  • Lze zamknout přístup ke složkám pomocí hesla
  • FLAC s ID3 tagy
  • DTS HD a Dolby HD downmix
  • Ovládání po síti (např. iPhonem)

Mnoho lidí přesto hlásí další a další potíže, především s Wi-Fi, ale již jde o minoritní problémy, které nečekají na každého. V betaverzích nového firmwaru jsem zaznamenal pomalejší start přístroje, ale to bylo naštěstí do finální verze 2.0 opraveno a je to nyní snesitelné.

Z dlouhodobého hlediska mi vadí snad už jen struktura menu, kdy trvá déle, než se proklikám, kam chci. Přesto, že zápis a čtení po síti umí Xtreamer rychle, procházení síťového disku sdíleného na Windows 7 (SMB) je pomalejší, než by bylo příjemné. Ale dá se s tím žít. Stále ale trvám na svém verdiktu, že úplně neznalým, nebo těm, kteří očekávají okamžitý a bezproblémový provoz na všech frontách, bych Xtreamer s čistým svědomým nedoporučil. Uvidíme, jak si povede dále… 

 

Xtreamer – slova chvály zcela konečná

Tuto recenzi si přečetlo mnoho lidí. Bohužel i přes její aktualizace již dnes (k březnu 2011) není úplně platná. Některé novinky jsme zde uváděli samostatně. Zde bych rád doplnil několik finálních slov k tomuto produktu. 

První Xtreamer se vyvinul do výborného přístroje. Např. titulkům lze nakonec jen stěží něco vytknout. Lze si je nastavit naprosto libovolně. Zásadní je potom i to, že se přístroje chytla komunita a vytvořila pro něj spoustu doplňků, včetně možnosti sledovat na něm internetové televize či archivy českých TV stanic. Příkladná je i podpora výrobce, který jej i po tak dlouhé době stále inovuje po stránce fimrwaru. 

Xtreamer, případně Xtreamer SW ve verzi s pasivním chlazení, je i dnes doporučeníhodným přístrojem. 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Nepřehlédněte

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek