Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

5 způsobů, jak prodloužit životnost přehrávačů optických disků

22. 11. 2024

22. 11. 2024

Pokud je nemáte jak přehrát, vaše fyzická sbírka disků nebude nic jiného než hromada plastových těžítek. S tím, jak se tyto přehrávače stávají vzácnějšími, je vhodné se o ně také správným způsobem starat, aby vám vydržely sloužit co nejdéle. Představíme si několik tipů, jak na to.

Udržujte je zvenčí čisté

Přehrávač je skutečný prachový magnet. Každých pár týdnů je dobré ho otřít prachovým hadříkem. Nejde jen o estetickou záležitost, je zde spousta zákoutí, kde se prach může dostat dovnitř, odkud se výrazně hůře dostává ven. Prach na vnější straně vašeho přehrávače skutečně nijak nezkrátí jeho životnost, ale prach nahromaděný uvnitř může přinejmenším způsobit horká místa, která by mohla vést k případnému selhání komponent. Ať tak či onak, kdo by nechtěl lesklý přehrávač disků?

Vyčistěte laser správným způsobem

Ať už máte CD, DVD nebo Blu-ray přehrávač, vše funguje s laserovou technologií. Uvnitř vašeho přehrávače je alespoň jeden laser s čočkou, která zaostřuje paprsek na disk. Pokud je čočka laseru znečištěná, může svou práci vykonávat správně. Mezi běžné příznaky špinavého laseru patří přeskakování, zamrzání, chyby při čtení disku nebo problémy s kvalitou obrazu a zvuku. Možná jste se dočetli, že byste svůj laser měli čistit ručně pomocí něčeho jako kosmetická tičinka a nějakého isopropylalkoholu, ale to znamenalo otevření přehrávače a opravdu to není nejlepší způsob. Možná jste si také přečetli, že byste neměli používat sady na čištění čoček, ale to je ve skutečnosti to, co bychom vám doporučili. Například i hlavní výrobci jako Panasonic oficiálně doporučují používat sadu na čištění laseru.

Nevkládejte znečištěné disky

Pokud s disky zacházíte správně, nikdy by s nimi neměly být žádné problémy, ale pokud necháte své děti používat zapatlané ruce, aby do přehrávače cpaly více kopií Shreka znovu a znovu, budete potřebovat víc než jen soupravu na čištění čoček. Jakýkoli významný odpad, který se dostane na disk, jej nejen učiní nečitelným, ale když se disk otáčí stovkami nebo tisíci otáček za minutu, je pravděpodobné, že se cokoli na něm rozmrští po vnitřku přehrávače. Pokud se neuvolní, může to způsobit nerovnováhu disku a způsobit jeho kolísání.

K TÉMATU  Patriot Box Office a Iomega ScreenPlay TV Link aneb Xtreamer cenově překonán

Přepěťová ochrana

Jedna malá bouřka nebo přepětí a můžete mít po přehrávači. Vždy se vyplatí používat přepěťovou ochranu. Upřímně řečeno, totéž platí pro televizní a videoherní konzole, takže je všechny připojte pomocí stejné přepěťové ochrany. Přepěťová ochrana je levná a snadno se vyměňuje.

Větrání, teplota a vlhkost jsou zásadní

Lidé žijí v různých klimatických podmínkách a čím vlhčí a vlhčí, tím rychleji se zdá, že elektronika umírá. Někde postačí prosklená vitrína, jinde je vhodné, dobře odvětrávaná skříňka, kde budete mít vlhkost pod palcem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek