Středa , 08. 01. 2025

Čestmír

2 způsoby, jak kvantové výpočty změní náš svět

06. 01. 2025

06. 01. 2025

Jakmile bude kvantové počítání konečně připraveno, vezme svět útokem. Ačkoli se zdá, že se toto datum každým týdnem mění, faktem je, že se blíží a tyto počítače nové generace, které dokážou pracovat jako klasické stroje mnohonásobně rychleji, změní některé aspekty našeho světa k nepoznání.

Šifrování

Kvantové výpočty budou mít pravděpodobně největší bezprostřední dopad na šifrování a vše, co je šifrováno – což jsou v podstatě všechna data. Věc je, že bez ohledu na to, jak dobré je šifrování, nakonec, pokud budete mít dostatek času, budete jej schopni dešifrovat pomocí metod hrubé síly. Ty se scvrkají na útok na šifru znovu a znovu, dokud nezjistíte kód. Vzhledem k tomu, že kvantové počítače mají mnohonásobný výpočetní výkon i těch nejpokročilejších běžných strojů, můžete tento proces značně urychlit. Tam, kde by běžný superpočítač potřeboval miliardy let na prolomení většiny komerčních šifer, kvantový počítač by to dokázal během několika sekund.

Jakmile se kvantové počítače připojí k internetu, znamená to fakticky konec soukromí, jak ho známe nyní, nebo alespoň zajištěného našimi současnými technologiemi. Vaše historie zpráv, vaše e-maily, všechny soubory, které máte v úložišti, to vše bude čitelné, stejně jako jakékoli záznamy o vás vedené ostatními, jako jsou pojišťovny nebo dokonce vláda. Mnoho institucí začalo kvantově ověřovat své šifrování (proces, který zahrnuje přidání ještě komplikovanější matematiky k již tak složitým výpočtům), ale otázkou zůstává, zda to dělá dostatek z nich. Existují také otázky, jak efektivní to bude. I v tom nejlepším případě se však způsob uchovávání dat a naše předpoklady o soukromí změní.

Umělá inteligence

Další oblastí, ve které větší výpočetní výkon udělá obrovský rozdíl, je umělá inteligence. Tam, kde nyní bojují velkojazyčné modely, jako je ChatGPT, je výpočetní výkon: vašemu standardnímu LLM je poskytnuta zásoba informací a poté ji prohledá a najde informace, které potřebuje ke splnění dotazu uživatele. S kvantovým počítáním by se tento proces nesmírně zrychlil, což by LLM umožnilo rychleji vytvářet spojení, stejně jako více z nich. I když by byl stále omezen velikostí souboru dat, který má k dispozici, to, co by s ním mohl dělat, by se masivně rozšířil a přivedl nás na neprobádané území.

K TÉMATU  Noontec V9-T: Dobrý přehrávač a rekordér k tomu

Další neprobádané území lze nalézt v další části výzkumu AI, ve vývoji AGI – umělé obecné inteligence. To je počítač, který by mohl myslet na úrovni člověka, nebo ještě lépe. Kvantové počítače jsou tak výkonné, že se to může stát něčím, co je skutečně možné a umožní nám žít ve sci-fi budoucnosti i v tomto století.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek