Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

AB CryptoBox 550 HD: Satelitní přijímač, který zvládne i základní multimédia

19. 09. 2012

Zvažujete satelitní příjem televize, nebo pokukujete po náhradě satelitního přijímače? A co takhle, kdyby ještě navíc podporoval přehrávání médií z USB a disponoval různými síťovými a internetovými funkcemi? Něco podobného jsme zkusili hledat ve vodách nejlevnějších. CryptoBox 550 HD je sice slušný DVB-S/S2 přijímač, leccos i přehraje, ale k MMC má ještě daleko.

 

 
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

AB CryptoBox 550 HD dodává na trh slovenská firma AB-COM. Na první pohled nejde o úplně základní satelitní přijímač. Naopak, nabízí do začátku velmi mnoho užitečných funkcí. V prvé řadě je to univerzální čtečka karet, včetně podpory u nás rozšířeného IRDETO standardu. Čtečku doplňuje CI+ slot, do nějž lze případně vložit libovolnou jinou čtečku (modul). Pokud byste oželeli CI+ slot a VFD displej, můžete sáhnou i po jinak totožném modelu AB CryptoBox 500 HD. 

Přijímač dále disponuje HDMI výstupem s podporou rozlišení až 1080p a optickým audio výstupem. Dále zmiňme Ethernet LAN port, díky kterému můžeme CryptoBox 550 HD připojit k internetu. USB 2.0 port najdeme jak vzadu, tak i vepředu. Zajímavý je velký VFD displej, který umí zobrazit mnoho užitečných informací.

Kromě slušného vybavení souvisejícího s DVB-S/S2 jsme CryptoBox 550 HD vybrali do testu zejména proto, že se chlubí přívlastkem Media Player. Tedy v překladu přehrávač médií. Ve specifikacích je uvedena podpora formátů: audio (MP3, OGG), video (FLAC, AVI, MKV, TS, TP, TRP, MPG, MP4) a obrázky (JPEG, BMP). Jak si s tím vším přístroj poradil, se dozvíme detailněji dále…

 

AB CryptoBox 550 HD – na zadním panelu najdeme USB vstup, který dokáže napájet i výkonnější externí disk

Jaký je?

CryptoBox 550 HD startuje 40 sekund včetně inicializace USB disku a ověření vložené IRDETO karty. Ve stand-by si řekne o méně, než 1 W, a v provozu pak 12 W, což je také příjemná hodnota. Přístroj je chlazen pasivně a nijak extrémně se nezahřívá. Při první ohledávání nás překvapila plastová dvířka, pod kterými jsme hledali USB vstup. Ten jsme tam sice našli, ale dvířka se neotvírají právě příjemně ani lehce. Milé shledání ale nastalo s VFD displejem, který toho umí říct opravdu hodně. Navíc při jeho implementaci někdo přemýšlel, což dnes nebývá vždy zvykem. Můžeme si například řídit intenzitu svítivosti displeje, co se na něm bude zobrazovat, zda bude informace rotovat, nebo zda budou třeba zobrazené hodiny i ve stand-by, nebo nikoli. Takto bychom si používání displeje představovali i u jiných přístrojů…

Pro každé zařízení v našem obýváku je velmi důležité dálkové ovládání. Především jeho ergonomie. Dálka CryptoBoxu 550 HD je na první pohled problematická. Tlačítka jsou nasypaná na hranaté cihle a už první sžívání s ní bolí. Směrovost je sice skvělá, reakce na stisk také dobré, ale ergonomie je bohužel zlá. Ani po několika týdnech jsme si na ovladač nezvykli, do paměti se nám jednotlivá tlačítka dostávala jen velmi, velmi ztuha a často jsme potmě mžourali, kde se vlastně kýžené tlačítko nachází. Už nyní můžeme prozradit, že jde o jednu z největších slabin přístroje. Také ergonomie ovládání v menu není dokonalá, i když jak ve které oblasti. Ale kvitujeme zde široké možnosti nastavení a svižné reakce.

K TÉMATU  DVD přehrávač Philips DVP5990: nejlepší z aristokratů

 

Dálkové ovládání se prostě nepovedlo. Nejspíše je budete chtít po chvíli prohodit oknem, nebo nahradit. 

Aktualizace: Dodavatel nyní na trh postupně zavádí k tomuto přístroji nové dálkové ovládání, nebo je možné si je koupit zvláště

 

DVB-S/S2 přijímač s podporou HD

Jako satelitní přijímač splní svůj účel CryptoBox 550 HD velmi dobře. Do čtečky jsme vložili kartu Skylink HDTV v systému IRDETO, přičemž spolupráce s ní byla zcela bezproblémová. Kdyby bylo někdy v budoucnu potřeba příjem kódovaných kanálů rozšířit, pořád tu ještě bude možnost využít volného CI+ slotu. Kromě klasického ladění programů lze využít i rychlého skenování, které je připraveno právě na u nás nejpoužívanější poskytovatele (Skylink, freSAT aj.) a naladí jejich nabídku jednak bleskově, a dále ji i rozumě poskládá.

 

 

Ladění programů je rychlé a pamatuje na českého a slovenského diváka. Najdeme zde i dostatečné možnosti třídění a řazení programů

 

S programy se pracuje dobře. Rychlost přepínání je na únosné mezi, několika málo sekund, i když na zběsilé surfování po programech to není. Ale většinou se zde stejně využívá volby kanálu přes jejich seznam v menu (dostupný pod tlačítkem OK – stisknete OK, vyberete v seznamu kanál, opět stisknete OK a jste tam). Pouze zde narazíte na již zmiňovanou horší ergonomii dálkového ovladače. Využívali jsme programy uložené do Oblíbených (FAV), v běžném seznamu pak lze programy celkem pohodlně třídit. Základní informace o vysílaném programu jsou po ruce, horší je to s rozšířenými informacemi (děj, herci, režie, rok atp.). Nejsou ani pohodlně dostupné, a už vůbec ne vhodně zobrazené. Malé okno s textem a nutností listovat nám připomíná dřevní doby textových rozhraní MS DOS, nebo linuxového terminálu… EPG se potom nese v podobném duchu. Tedy celkově, informace zde najdeme, někdy snáze a přehledně, jindy méně snadno a „utopeně“.

 

Seznam, který bude často využíván pro přepínání programů. Základní info o programu.

 

Spartánské rozšířené info o vysílaném pořadu. EPG je strohé, ale svou funkci splní.

 

DVB-S/S2 rekordér

CryptoBox 550 HD je PVR ready, tedy zvládá i záznam, když mu podsunete nějaké médium přes USB. Pořady k záznamu lze označovat přímo v EPG, přístroj se ze stand-by k záznamu umí probudit. Ale již se sám neuspí. Leda byste mu to načasovali manuálně. V HD dokáže nahrávat pouze jeden pořad, v SD potom dva, ale pouze ze stejného transpondéru. Pokud nahráváte v HD, již nelze s přístrojem nic jiného dělat. Nahráváte-li v SD jeden pořad, lze ze stejného transpondéru případně jiný program sledovat. Pořady z placených (šifrovaných) kanálů se ukládají na disk také šifrovaně, přehrajete je tedy opět jen ve svém přístroji. I když dekódovací klíč se údajně ukládá do složky k videu, takže na počítači by se s tím asi dalo něco dělat. Ale tím se dostáváme do mírně šedivé zóny. Ostatně stejně jako jsou možnosti sdílení karty, které CryptoBox 550 HD taktéž podporuje.

Zaznamenaný pořad je ukládán do kontejneru TS, dostane název z EPG, který ale při využití časovače ne vždy odpovídá realitě (vezme se název z předchozího pořadu). Ojediněle se též stalo, že nahraný pořad měl špatně synchronizovaný zvuk s obrazem. Přehled chystaného nahrávání lze najít hlouběji v menu a editovat. Dále můžeme využívat TimeShift, který plní vše, co bychom od něj čekali. 

K TÉMATU  ČRa testují DVB-T2, budoucnost pozemního TV vysílání

 

 

Pořad zaznamenaný na pevný disk si přehrajete jen na CryptoBoxu. Přehrávání hudby je vymyšleno dobře a podporovány jsou všechny užitečné formáty hudby

 

CryptoBox 550 HD jako MMC

CryptoBox 550 HD si dal do podtitulu přezdívku Media Player. Dovolujeme si hned na začátek poznamenat, že to je trochu smělé tvrzení. Jistě, jsme poněkud rozmlsaní MMC přístroji a také nemůžeme chtít za jednu cenu 2 plnohodnotná zařízení. Co tedy CryptoBox 550 HD zvládne v oblasti přehrávání?

Je to dobrý hudební přehrávač, umí FLAC, MP3, OGG i WAV formát, umí zobrazit název souboru na VFD displeji, poskytuje i informace o souborech. Také zobrazuje fotky, ale to už dnes umí málem i ledničky… A co video?

V oblasti SD je to docela rozporuplné. Sice si neporadí se starými DivX 3 videi, ale zato umí všechny nové DivX a xvid soubory z naší sbírky, včetně dost velkých specialit. Zobrazí i titulky z externího SRT souboru. Ale mohly by být větší a čitelnější, nebo ještě lépe, mohlo by být možné jejich nastavení k přání každého diváka.

 

Externí titulky SRT by mohly být větší a čitelnější (z obrázku to není až tak patrné)

 

Platí to i pro titulky obsažené v MKV kontejneru. Na druhou stranu titulky vysílané v DVB-S2 jsou ukázkové

 

V HD videu pak selhává CryptoBox 550 HD docela masivně. Vystačíte-li si jen se základem a dáte-li si pozor na to, abyste mu předložili jen hodně rozšířené formáty, jako základní přehrávač vám postačí. Náročnější videa ale nezvládne. U přehrávání těchto SD i HD videí stažených z internetu nakonec nepotěší ani to, že je zobrazuje přes celou obrazovku a nerespektuje poměr stran a ani jej nelze změnit. Pokud je video v režimu 24p, je potřeba ručně přepnout režim video-výstupu. Ale potom je zobrazeno správně bez trhání.

Připojení k internetu nás původně navnadilo, ale nakonec je jeho využití spíše vlažné. Najdete tu jen pár spartánsky vypadajících aplikací, které se nedobře používají. Ze sítě pak nelze přehrávat multimédia, což je škoda největší. Je tu sice FTP klient, ale s tím si můžeme jen stáhnout případná multimedia na připojený USB disk a odtud spustit. To by nebylo tak špatné, kdyby přenosová rychlost nebyla tak nízká. Přes internet potom lze přístroj i aktualizovat, což funguje bez potíží. V případě zájmu lze využít i možnost dokoupit si bezdrátový Wi-Fi adaptér do USB. Mimochodem – zadní USB port uživí přenosný 2,5“ disk i bez přídavného napájení, přední USB port je slabší.

 

 

Internetové funkce jsou zde jen na parádu. Vlastně ne, ani moc pěkné nejsou. FTP klient je z nich určitě nejlepší a nejužitečnější. Jen ta rychlost je taktak dostatečná

 

 

 

 

Dostatek funkcí za dobrou cenu, ale pár chyb opravdu zamrzí

CryptoBox 550 HD je slušný satelitní přijímač, který bude dobrým vstupem do světa DVB-S/S2. Uspokojí nenáročné, ale i technicky náročnější diváky satelitních programů. Má totiž dostatek rezerv pro rozšiřování a stejně tak i dostatek funkcí pro pokročilejší práci se satelitním příjmem. Vzhledem k příznivé ceně bychom si jej beze všeho pořídili. Tedy za předpokladu doplnění domácnosti o univerzální ergonomický dálkový ovladač. Ten dodávaný ke CryptoBoxu je totiž strašný…

Oceňujeme také funkce vycházející vstříc českému a slovenskému satelitnímu divákovi a celkově snadné ladění programů. I v této nižší cenové kategorii pak CryptoBox 550 HD překvapil velmi slušnou kvalitou obrazu. 

Samostatná multimediální centra potom CryptoBox 550 HD bohužel nahradit nedokáže. Ale to za danou cenu nevadí. Možnosti přehrávat hudbu a základní SD i HD formáty videa z připojeného USB jsou příjemným bonusem. 

 

 
AB CryptoBox 550 HD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

zápory klady
– neergonomický dálkový ovladač (peklo používat) + dobrá výbava a dostatek i pokročilých DVB-S/S2 funkcí
– občas horší ergonomie GUI menu + příznivá cena
– nahrané šifrované pořady přehrajete jen na tomto přístroji + výborný VFD displej
– slabší využití sítě a internetu pro multimedia + svižné menu a dobrá lokalizace vůči CZ/SK trhu
– MMC přehrávač si poradí jen s některými formáty + základní přehrávač multimédií přes USB

Výsledky testů přehrávání multimédií najdete na další straně recenze…

 

 

Výsledky přehrávání HD videa

Kontejner/přípona Komprese Level/ref Zvuk Rozlišení Bitrate Výsledek
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 AC3 1280×544 5 Mbps Ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1280×720 2 Mbps Ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1920×1080 40 Mbps Ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 DTS 1920×1040 5 Mbps Ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/9 AC3/AC3 1280×720 6 Mbps Ano
DivX HD/MKV MPEG-4 AVC h264 4.0/3 AAC LC/AAC LC 1920×1080 7 Mbps Ano
MPEG-TS/MPEG MPEG-2 x AC3 1920×1080 11 Mbps Ne
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 9 Mbps Ano
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 10 Mbps Ano
MPEG-TS/TS MPEG-2 x AC3 1920×1080 37 Mbps Ne
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1440×1080 8 Mbps Ne
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1280×720 7 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/MTS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 15 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 12 Mbps Ano
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.1/3 AC3 1920×1080 8 Mbps Ano

 

Výsledky přehrávání SD videa

Formát videa Výsledek
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ne
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ne
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ne
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DVRMS ne
WTV ne
Soubory z DVD-Videa ano*
 

* přehrává jednotlivé VOB soubory

 

 

Výsledky přehrávání audia

formát audia výsledek
FLAC ano
MP3 ano
WAV ano
WMA ne
OGG ano

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek