Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

AI není nová technologie, její historie sahá mnohem dále, než si myslíte

25. 03. 2024

25. 03. 2024

Používání umělé inteligence se v posledních zhruba deseti letech zvyšuje ve většině průmyslových odvětví a tato technologie má velký potenciál. Je však AI poměrně nový vývoj, nebo její kořeny začaly v mnohem dřívější době? Zde se dozvíte, jak stará AI skutečně je.

Kdy byla AI konceptualizována?

Myšlenka, že stroje získávají vědomí nebo alespoň napodobují lidské chování, vznikla velmi dávno. Ve své nejzákladnější podobě se myšlenka AI poprvé objevila u starých Řeků, když o myšlence lidí vytvářejících umělé bytosti podobné lidem psal básník Hésiodos v příběhu Talose. V následujících staletích bylo napsáno více příběhů, předpovědí a mýtů o umělých výtvorech podobných člověku, jako je Paracelsova diskuse o stvoření „umělého člověka“ v jeho díle ‚O přirozenosti věcí ‘. Až v polovině 20. století se myšlenka umělé inteligence stala skutečností.

Stvoření AI

První systém, který ke svému fungování využíval umělou inteligenci, vytvořili v roce 1955 Herbert Simon, Clifford Shaw a Allen Newell a byl pojmenován Logic Theorist. Simon, politolog a sociolog, spolu s Hewellem, počítačovým vědcem, vyvinuli Logic Theorist, aby uměle napodobili určité lidské myšlenkové procesy. Samotný program napsal Shaw, počítačový programátor, který v té době pracoval pro RAND. Protože Logic Theorist byl vyvíjen v roce 1955, termín „umělá inteligence“ ještě nebyl vytvořen, to mělo přijít o rok později od Johna McCarthyho.

Logic Theorist byl speciálně navržen tak, aby řešil matematické problémy pomocí dovedností přisuzovaných člověkem, a tím simuloval základní verzi lidské mysli. Jak je uvedeno v akademickém článku z roku 2006 na téma Logic Theorist, program byl „možná prvním pracovním programem, který simuloval některé aspekty schopnosti lidí řešit složité problémy“.

Jak se vyvinula AI

První vytvořený systém AI a systémy AI, které dnes vidíme, se od sebe výrazně liší. Jak rostlo naše chápání technologie, byli jsme schopni průběžně zdokonalovat schopnosti umělé inteligence, což ustoupilo působivým nástrojům založeným na umělé inteligenci, které dnes vidíme. Ale tohle nebyla snadná cesta.

Jak vysvětlil HODS, během 70. a 80. let začalo období známé jako AI Winter (termín, který byl vytvořen v druhé z těchto dvou dekád). V tomto období vývoj a zlepšování systémů umělé inteligence stagnovaly kvůli omezením výpočetního výkonu, která v té době existovala. K této stagnaci přispěl také pokles financování výzkumu umělé inteligence, protože vědci neměli finanční zázemí potřebné k tomu, aby dosáhli nějakého významného pokroku.

Ale jak přišel konec 80. let, toto zamrznutí začalo tát a vývoj umělé inteligence začal znovu nabírat na síle. Backpropagation, trénovací algoritmus strojového učení, byl katalyzátorem tohoto oživení. Backpropagation poprvé představil v roce 1970 Paul Werbos. Ve svém článku „Zobecnění zpětné propagace s aplikací na model trhu s rekurentním plynem“ Werbos rozebral, jak zpětná propagace fungovala, a diskutoval o některých možných aplikacích tohoto algoritmu. Stručně řečeno, zpětné šíření umožňuje neuronové síti upravit a vybrat správné cesty pro nejlepší výstup. Během tohoto procesu může neuronová síť změnit relevanci svých spojení změnou svých vah a zkreslení na základě minulé výkonnosti, známé také jako gradientní sestup.

K TÉMATU  Recenze Pipo U2 – trpaslík na steroidech

V 80. letech umožnila implementace backpropagation výzkumníkům efektivně trénovat umělé neuronové sítě (ANN), což byl obrovský krok vpřed v oblasti AI. Během několika příštích let bylo v systémech umělé inteligence provedeno několik klíčových vylepšení, včetně vylepšení zpracování přirozeného jazyka (NLP), což je technologie, která je klíčová pro mnoho nástrojů umělé inteligence, které dnes vidíme.

Na přelomu století se AI chystala být ještě pokročilejší. Během roku 2000 bylo s pomocí umělé inteligence vytvořeno nebo značně vylepšeno mnoho důležitých technologií, včetně vyhledávacích algoritmů, přizpůsobení sociálních médií a algoritmického obchodování ve finančním průmyslu. Mezi těmito mnoha významnými momenty pro AI v roce 2000 byl IBM Watson.

IBM Watson začal jako výzkumný projekt v roce 2006 a přinesl řadu neuvěřitelných výsledků. Jeden takový výsledek, superpočítač Watson, použil AI k zodpovězení otázek, které většina již existujících počítačů nedokázala. Watson byl superpočítač QA (odpovídání na otázky), který implementoval zpracování přirozeného jazyka, strojové učení a řadu dalších technologií pro provádění svých funkcí. V roce 2011 si získal proslulost hlavního proudu poté, co vyhrál první místo ve hře ‚Jeopardy!‘

Věci se pro AI v roce 2010 nezpomalily, přičemž pokrok v polovině až pozdní období dekády zcela změnil způsob, jakým můžeme přijímat a analyzovat data. Takže, co se tady stalo?

AI dnes

Podle studie Statista má dnes globální trh s umělou inteligencí hodnotu přes 2 biliony dolarů. Očekává se, že do roku 2026 trh přesáhne 5 bilionů dolarů a toto číslo se bude časem pravděpodobně jen zvyšovat. Snad nejpozoruhodnějším příkladem umělé inteligence v našem dnešním světě je ChatGPT, široce populární chatbot poháněný architekturou umělé inteligence známou jako model velkého jazyka (LLM). Během konce roku 2010 stály LLM v popředí pokroku AI. LLM je druh neuronové sítě, která je trénována pomocí obrovského množství dat a učí se zpracovávat lidský jazyk, identifikovat relevanci a jazyková spojení a poskytovat účinnou reakci.

První bona fide LLM byl vyvinut společností Google v roce 2017 a přišel ve formě BERT, algoritmu používaného ke zlepšení výsledků vyhledávání. BERT, neboli Bidirectional Encoder Representations od společnosti Transformers, umožnilo Googlu lépe interpretovat vstupy uživatelů z vyhledávání, což umožnilo získat relevantnější a užitečnější výsledky.

BERT používá Google i dnes, ale již není jediným LLM. Jak již bylo řečeno, ChatGPT je v současné době jedním z nejznámějších LLM, protože má obrovskou škálu schopností a může jej používat téměř každý. ChatGPT dokáže nejen odpovídat na faktické otázky, ale může také analyzovat a překládat text, generovat kreativní obsah, psát kód a další. ChatGPT to dělá pomocí Generative Pre-trained Transformer (GPT), vyvinutého jeho tvůrcem, OpenAI. Transformátory jsou pro LLM životně důležité, protože umožňují neuronové síti určit důležitost každého slova v dané výzvě za účelem odvození kontextu. To zase umožňuje LLM poskytnout užitečnou odpověď.

K TÉMATU  Nový špičkový počítač Corsair má pouzdro ze dřeva

GPT-3.5 a GPT-4 jsou aktuálně dostupné verze technologie OpenAI, přičemž první z nich je zcela zdarma a druhá stojí za měsíční plat 20 USD. Spolu s OpenAI ChatGPT LLM můžete také používat řadu dalších chatbotů založených na LLM, včetně Claude a Google Bard.

Umělá inteligence má ale své využití i ve spoustě dalších technologií, jako jsou virtuální asistenti. Siri, Alexa, Google Assistant a Cortana používají umělou inteligenci k lepšímu porozumění verbálním příkazům uživatelů. Navíc doporučení, která získáte na sociálních sítích, online prodejcích a podobných platformách, jsou také často poháněna umělou inteligencí. Pravděpodobně jste se několikrát dostali do kontaktu s AI, aniž byste si to uvědomovali.

Budoucnost AI

Budoucnost umělé inteligence je téma, které vzbuzuje velké obavy, a to především kvůli skutečnosti, že potenciál umělé inteligence je v podstatě nekonečný. S pokrokem technologie mohou systémy umělé inteligence získat větší výpočetní výkon, dokonalejší neuronové sítě a celkově vyšší schopnosti. Začneme realističtějšími budoucími aplikacemi umělé inteligence a poté se dostaneme k více sci-fi aspektům.

V posledních letech se AI stala středem zájmu automobilových značek, které chtějí zákazníkům představit autonomní řízení. Nejpozoruhodnějším příkladem toho je práce Tesly s AI pro její funkci Autopilot.

Z koncepčnějšího hlediska může mít AI jednoho dne potenciál setkat se nebo překonat lidskou inteligenci. Pravděpodobně jste slyšeli o „singularitě“, což je termín označující bod, kdy se růst a vývoj AI stává nezastavitelným. Pravděpodobně by to byl výsledek toho, že se systémy umělé inteligence mohou samy vyvíjet a překročit bod lidské inteligence, což znamená, že k vývoji již nemusí být trénovány nebo programovány lidmi. Mnozí to považují za bod, kdy lidé ztrácejí kontrolu nad technologií AI.

I dnes umělá inteligence v některých situacích převyšuje lidský výkon. Podle studie Our World In Data byly systémy umělé inteligence od poloviny do konce roku 2010 schopny překonat lidi v řadě úkolů, jako je rozpoznávání obrazu a porozumění jazyku. To ukazuje, že umělá inteligence již skutečně má potenciál překonat lidské schopnosti v určitých oblastech. V příštích několika letech můžeme vidět chatboty založené na umělé inteligenci zlepšit své schopnosti a přesnost a je pravděpodobné, že přítomnost umělé inteligence poroste téměř ve všech odvětvích.

AI nepochybně změnila svět

I když AI má před sebou ještě dlouhou cestu, než dokáže skutečně napodobit lidský mozek, tato technologie již změnila svět. Není známo, jak se bude umělá inteligence vyvíjet v budoucnu, a otázka, zda umělá inteligence překoná lidskou inteligenci, je stále ve vzduchu. Ale není pochyb o tom, že AI již změnila online prostředí a pravděpodobně i budoucnost lidstva jako celku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek