Čtvrtek , 05. 12. 2024

Jitka

Blu-ray/DVD přehrávač SONY BDP-S350: ostrý jako břitva

06. 03. 2009

06. 03. 2009


K nákupu tohoto přehrávače BD i DVD disků, mě přivedlo to, že jsem se rozhodl pořídit si novou videokameru Sony HDR-SR11E. Ta nahrává, ve formátu AVCHD. Není problém z ní vytvořit, video té nejvyšší kvality na obyčejné DVD R médium a to, až 35minut záznamu. Větší problém je, v čem ho přehrát. Takových přístrojů je na trhu, zatím, jako šafránu. Jedním z mála je poslední řada blu-ray přehrávačů Sony BDP-S350 a BDP-SR550.

O tom prvním z nich, se chci rozepsat trochu více. Už, když jsem viděl jeho první obrázky a potom i v kamenném obchodě, mi připadal překvapivě malý. Vlastním totiž ještě blu-ray Samsung BD-P1400 a ten je o bezmála třetinu vyšší a polovinu delší. V obchodě jsem viděl též starší řadu Sony BD přehrávačů s označením 300 a 500 a ty byly obrovské, jako Samsung.

Sony versus Samsung BD-P1400

Takže je tu první velká výhoda nového přehrávače a to velikost skříně nebo raději skříňky. Přiznám se, že, co se týká designu, líbí se mně, více starší Samsung. Tím to ale téměř končí. Ostatní pozitiva vidím v novém přehrávači, ze stáje Sony. Druhou a poslední pozitivní stránkou Samsungu BD-P1400, je jeho lépe graficky zpracované menu. Je to samozřejmě, jen můj subjektivní pocit. Oba jsou na tom stejně, co se menu týká v tom, že ani jeden nemá českou variantu. Není to tolik na závadu, protože v těchto přístrojích toho zase k nastavení příliš není. U obou, se intuitivně propracujete k nastavení podle vašich představ. Myslím si však, že by u Sony neměl být problém české menu dohrát v podobě nového firmware, kterým se přístroj „upgraduje“, pomocí LAN 100 připojením k internetu. Když můžou mít české menu LCD TV i videokamery, nevidím důvod, proč by to nemohl mít blu-ray přehrávač. Moje LCD TV Sony 40W4000, má menu stejné, ve stylu Playstation 3 a česky.

Myslím si také, že si cizí firmy u nás neochotou či snahou ušetřit sami škodí. Znám mnoho, převážně starších lidí, kterým se některý z elektronických přístrojů líbí, ale nakonec si koupí věc, od méně renomovaného výrobce a to i třeba funkčně ošizeného, hlavně, když má české menu a oni se nemusí bát složitosti jeho ovládání.

Také mě velmi mrzí, že firma Sony, k přehrávači BDP-S350, navíc nedodává ani český návod, a to ani formou elektronickou, v podobě PDF souboru, na stránkách jejich technické podpory. To je pro gigant Sony ostudou!

 

Ovládáme a spojujeme

Přístroj jsem vybalil dychtivě z krabice. Jeho design je víceméně strohý. Přední maska je z tmavomodrého, průsvitného plastu. Uprostřed vévodí přístroji velká dvířka, které kryjí, jak mechaniku, tak i poměrně malý displej, i když dobře čitelný. Vlevo, nad nápisem Sony, je tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje. Na pravé straně, ve stejné úrovni je tlačítko EJECT (vysunout/zasunout disk). Pod ním se nachází zleva: led dioda svítící, při přehrávání BD v True Cinema 24p.Tlačítka: play, pause a stop. Snad není třeba překládat. Po stranách přístroje jsou z obou stran větrací mřížky. Vzadu je velmi tichý větráček.

K TÉMATU  Tým MIT vyvíjí 2D magnetické materiály pro zelené výpočty

Přípojných míst je tu dostatek. Na výběr máte u obrazu, od nejkvalitnějšího HDMI,který mimochodem přenáší, nejen obraz a zvuk, ale také řídící synchronizační signály. Tak může být televize ovládána dálkovým ovladačem, od BD/DVD přehrávače a naopak. Platí to i pro ostatní výrobce podobných zařízení. Musí jen podporovat tzv. HDMI-CEC. Dále potom, komponentní výstupy (cinch) označené zelenou, modrou a červenou barvou, S-VIDEO výstup, kompozitní výstup (žlutý cinch). Ten ale nikomu, kdo chce mít solidní obraz nedoporučuji. Zvuk je vyveden klasickými, červeným -  pravý kanál a bílým – levý kanál, cinchem. Opravdová zvuková pochoutka je ovšem k mání, až z digitálních výstupů, optickým a koaxiálním, ze kterých vychází, až šesti kanálový signál. Nesmíme opomenout ani tentokráte vstupně výstupní internetový LAN 100, prostřednictvím kterého, se dokáže přístroj spojit se světem.

Nakonec tu máme datový USB konektor, kterého je zapotřebí k připojení flash disku, na který se může ukládat stažený multimediální, tzv. BD-Live, verze 2.0 doplňkový obsah k BD diskům.

Ostatní funkce a nastavení jsou přístupné pouze za použití, dle mého názoru, povedeného dálkového ovladače. Zadní strana je vroubkovaná, ve tvaru polokoule, se zářezem pro ukazováček a tím pádem pohodlnější držení. Je ideální ve spojení přehrávače s LCD TV stejného výrobce. Má totiž několik tlačítek určených právě k ovládání Sony televizorů. Za pomocí oranžového tlačítka THEATRE, se kvalita obrazu i zvuku optimálně nastaví, pro optimální sledování filmů.

 

Jako příslušenství v ní bylo mimo přehrávače samotného ještě: elektrická přívodní šňůra, audio/video kabel (3x cinch), dálkové ovládání + 2 AA baterie a čtyři jazykové mutace (BEZ ČEŠTINY!)

Update firmwaru? Přímo z  internetu

První, co jsem po zapojení přístroje udělal, bylo nahrání nového firmwaru, přímo z internetu. Po nastavení několika údajů, IP adresy, podmasky sítě a DNS brány a jejich potvrzení, se přístroj spojil, se vzdáleným serverem, stáhl si a posléze nainstaloval aktuální ovladače. V mém případě to trvalo slabou půlhodinku. U někoho bude připojení, za tímto účelem automatické. Já používám k rozvedení signálu, do několika PC v bytě router. S ním se ručnímu nastavení v menu blu-ray přehrávače nelze vyhnout.

Potom tu máme položku, která bude zajímat ty z vás, kteří trpí netrpělivostí a i cca 15 vteřin dlouhá prodleva mezi zapnutím přístroje a jeho připraveností k použití, se zdá nekonečnem. Výběr rychlý start nedovolí vypnout do Standby, ale přístroj pouze uspí. Potom naběhne přehrávač, po pěti vteřinách. (Toto nastavení ale určitě zvýší odběr elektrické energie, i když přístroj nepoužíváte.

K TÉMATU  Knihy nemusí být jen na papíře

Pozn.: V obou případech na vypnutém přístroji nepoznáte, která varianta je aktivní. Na předním panelu chybí jakákoliv indikace tohoto stavu. Osobně to oceňuji, protože i tak vypadá noční obývací pokoj, díky ostatním přístrojům, kde na každém, v režimu Standby září většinou červené světýlko, jako malé noční město.

Ventilátor je sice velmi tichý, ale v přístrojích tohoto typu jej přesto vidíme jen neradi

 

Menu, fotografie a jiné…

U tohoto přístroje kvituji, že se bez problému zobrazují i fotografie pořízené na výšku. Mnoho jiných přehrávačů, odmítá takové fotografie promítnout na obrazovku. Dále mě velmi potěšila rychlost, s jakou se načítají jednotlivé obrázky, a to i ve vysokém rozlišení. Jiné přístroje, jako např. již výše zmíněný Samsung BD-P1400, načítal obrázky hlemýždí rychlostí!

Hlavní menu přístroje je pro Sony typické, možnosti všemožných nastavení jsou velmi rozsáhlé. Ladit parametry obrazu i zvuku lze samozřejmě při přehrávání videa na pozadí. 

 

Levný Blu-ray k spokojenosti uživatelově

 

Obraz i zvuk jsou, jako břitva. Ovládání intuitivní, nebojím se slova snadné a příjemné. Dálkové ovládaní se dobře drží, tlačítka jsou dostatečně velká a přehledně uspořádaná. Snad chybí, jen jeho podsvícení, které nabízí jeho bratříček, dodávaný společně s vyšším typem BDP-S550. Jsem rád, že jsem vlastníkem tohoto, ve své kategorii prvotřídního přístroje. K úplnému štěstí mi schází, snad jen podpora přehrávání mp3 souborů.  Vřele doporučuji všem, co si chtějí pořídit „levný“ blu-ray/DVD přehrávač a doposud váhali s výběrem. Nemohu zapomenout ani na možnost přehrávání, již na začátku zmíněného AVCHD. Obraz z videokamery Sony, ve full HD1920x1080i převedený na DVD R nebo BD R, je excelentní. Kdo to uvidí, nebude chtít točit, do jiného formátu a výsledek si pouštět v jiném přístroji, než je tento nebo vyšší typ BDP-S550, který podporuje více zvukových kodeků, z nosičů blu-ray.

Nedokázal jsem v tomto článku asi pojmout, vše, co by se dalo o tomto přístroji ještě napsat. I tak doufám, že jsem nezklamal čtenáře, kteří se dostali, až k samotnému závěru a alespoň trochu jsem rozšířil jejich obzory, anebo ještě lépe přesvědčil, že koupě tohoto přehrávače, je dobrou volbou.

Podrobné parametry přístroje najdete na webu výrobce. Cena se aktuálně pohybuje mezi 5 a 6 tisíci s daní.

Související články 

Samsung BD-P1500: Blu ray přehrávač za sedm
Pioneer BDP-LX71: Blu-ray přehrávač za dvacet
Blu ray disk levnější než DVD – jak kde a jak pro koho

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek