Úterý , 07. 01. 2025

Vilma

Recenze videokamery Canon Legria HF M41: Dostala cenu EISA právem?

15. 11. 2011

15. 11. 2011

Hledáte videokameru pro zábavu i vážnější práci, která v sobě zahrnuje mnoho dobrých vlastností a prvků? Zbystřete pozornost! Canon Legria HF M41 by mohla být tím, co hledáte. Velmi dobře vybavená, s možností ručně ovládat clonu, čas, vyvážení bílé i citlivost mikrofonu. Skvělý obraz a velmi dobrý zvuk je pevným základem tohoto přístroje. Navíc velmi dobrý stabilizátor obrazu a záběry prosté šumu i za horších světelných podmínek, to je veliká deviza, kterou obstará objektiv a snímací čip CMOS HD. Bonusem je hledáček, který nemá chybět na žádné kameře pro toho, kdo to myslí s natáčením jen trochu vážně.

 

Tento přístroj je oceněn jako „Evropská videokamera 2011 – 2012“ Není ovšem všechno zlato, co se třpytí a jestli si toto ocenění kamera opravdu zaslouží, se pokusíme odhalit a popsat v dalším textu

 

 
Canon HF M41 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Canon Legria HF M41 – důvěra na první pohmat

Nevím jak ostatní, ale já dám co do designu většinou na první pohled a u kamer i na první uchopení do ruky, která ihned vycítí, je-li produkt dobře navržen, co se ergonomie týká. Už obal samotný dával tušit, že výrobek je dílem jedné z nejrenomovanějších firem v tomto segmentu spotřební elektroniky. Kamera samotná i její poměrně bohaté příslušenství v základní výbavě mě přesvědčilo, že se mi do rukou dostal velmi zajímavý produkt. Ve své kvalitě domnívám se i za slušnou cenu.


Bohatá výbava příslušenství, chybí snad jen řemen na krk

V dlani jsem okamžitě ucítil bytelné, pevné tělo kamery, které sedlo do mé středně velké ruky jako ulité a hlavní ovládací prvky jsem nahmatal přesně na místech, kde je prsty hledaly. Přístroj leží pohodlně v dlani, kterou obepíná široký, nastavitelný, hřbetní kožený pásek. Palec je na spoušti, ukazováček na výkyvné páčce zoomu a ostatní prsty příjemně obepínají vrchní část kamery. Ta je udělána z matného plastu s protiskluznou úpravou. Zde dávám pomyslný, plný počet bodů.

Akumulátor před prvním použitím nejprve zasuneme do kamery a nabíjíme skrze ni připojeným adaptérem. Začne blikat červená kontrolka. Po jejím zhasnutí, je akumulátor plně dobitý. Délka dobíjení je závislá na typu baterie do kamery vložené. Dodávaným adaptérem můžete kameru napájet přímo, např. při přenosu dat z karty na kartu nebo do počítače.

Práce s kamerou

Zapnutí kamery se provádí výrazným stříbrným tlačítkem s nápisem POWER (Za naprosto nepraktické považuji zapínání kamery otevřením LCD obrazovky nebo vysunutím hledáčku! To u této kamery naštěstí neplatí) Připravenost hlásí výrazná led dioda svítící zeleně. Může změnit barvu na oranžovou, když je navolena v kameře některá z funkcí pohotovostního režimu nebo červenou při nabíjení baterie v těle kamery. Kamera má bleskový start a k natáčení je připravena do třech vteřin. Nad spouští je ještě jedna malá, červená led dioda, která dává vědět o tom, že kamera uvnitř vykonává nějakou práci. V té chvíli ji není radno odpojit od zdroje napájení, bez nebezpečí ztráty dat. V menu si vybereme cíl nahrávky. Buďto vestavěnou paměť nebo SD kartu. Pro video i fotky můžeme cíle naší tvorby kombinovat. Záznamy se dají mezi jednotlivými médii v kameře přesouvat z jedné paměti na druhou.

Provozní režimy

Máme na výběr ze třech hlavních provozních režimů, které lze volit mechanickým přepínačem nad hlavní spouští kamery a to:

  • AUTO – plně automatický režim,
  • M – plně manuální (ruční) režim, přístupná jsou všechna nastavení a funkce,
  • CINEMA – možnost nastavení devíti předdefinovaných filtrů atmosféry obrazu.
  • Film standard (základní), Živý, Sen, Studený, Nostalgický, Sépie, Staré filmy, Vzpomínky a Dramaticky ČB.

 

Mimo vestavěné flash paměti 32 GB můžete použít ještě dvě SD karty. Stativový závit je umístěn správně, ve středu kamery

Ukázka možností předdefinovaných filtrů

Způsob záznamu

Záznam obrazu se realizuje na vnitřní paměť kamery velikosti typu flash 32 GB a nebo dvě paměťové karty typu SD/SDHC/SDXC, které se zasunují do kamery dole u hřbetního řemínku. Je tu i možnost používat nejmodernější tzv. SDXC Eye-Fi karty, které umožňují bezdrátový přenos dat na nich uložených mezi kamerou a počítačem.

Kamera zaznamenává full HD obraz ve formátu AVCHD – MPEG-4 AVC/H264. V režimu 1920×1080 50i (prokládaných snímků) nebo 1920×1080/25p (progresivně – po celých snímcích). Je osazen CCD typ HD CMOS Pro s uhlopříčkou 1/3 palce (8,4 mm) s 237 miliony pixelů (207000 efektivních při 16:9), na který dopadá světlo objektivem s 10 násobným optickým přiblížením. Ohnisková vzdálenost, ekvivalent k 35mm filmu 43,6 až 436 mm. Pro širokoúhlé záběry je tedy třeba dokoupit předsádku WD-H43. Světelnost f 1,8 (širokoúhlý záběr) až 3,0 (max. optické přiblížení). Rychlost závěrky od nejdelší ½ s do nejkratší 1/2000 s.

  
Přední a zadní část kamery

Energie zabalená na cesty

Výdrž baterie dodávané s kamerou, není nejlepší. Avizovaných 80 minut v návodu k použití se mi nepovedlo nikdy dosáhnout. Mnou naměřená výdrž v testu byla v průměru něco kolem 30 minut.  Používal jsem střídavě LCD panel a hledáček, přibližoval a oddaloval (zoomoval) a nastavoval průběžně různé funkce kamery. Kameru jsem používal výhradně v pohotovostním, šetřícím režimu.

Proto je pro vážnější práci nutností dokoupit náhradní akumulátor, pokud možno s nejvyšší možnou kapacitou, tedy i výdrží, která je k mání. Jen ta Vám zaručí, že nebudete mít potřebu se strachovat o dostatek energie potřebné k provozu kamery.

Poznámka: Nedávejme v tomto vinu jen firmě Canon. I všechny ostatní firmy přibalují ke kamerám baterii se slabým výkonem a i jejich údaje o výdrži základního akumulátoru, jsou povětšinou nadnesené.

Sledování obrazu a hledáček

Sledování obrazu můžete provádět buď na dotykovém LCD panelu s uhlopříčkou 3 palce (7,5 cm) s 230 000 body nebo v hledáčku velkém 0,24 palce (0,61 cm) s 260 000 body. Obojí pokrývá 100 % snímaného obrazu.

Je chvályhodné, že na těle kamery vůbec hledáček je (zřejmě jde o nejlevnější kameru, která jej vůbec má). Ovšem nelíbí se mi, že vzadu z kamery vystupuje jen velmi málo. Čočka je zapuštěna v hledáčku velmi mělce. Z tohoto důvodu je pohled do něj ztížen šikmo dopadajícím slunečním světlem. Toto je nešvarem snad všech kamer spotřebního segmentu. Zde by pomohla hlubší očnice. Navíc je vylisován z tvrdého plastu a to je strašák pro všechny lidi s plastovými skly v brýlích, protože si je s velkou pravděpodobností brzo odřou. Ani zdravému oku nebude pohodlný. Doporučuji ho polepit nějakou měkčí hmotou. Lidé s velkým nosem nebo brýlemi do něho mohou plnohodnotně nahlížet jen velkými obtížemi. Stejný problém nastane při použití akumulátoru s vyšší kapacitou, který je logicky větší. Na boční straně okuláru je posuvník dioptrické korekce.

Připadá mi, že výrobce chtěl na tomto modelu kamery hledáčkem upozornit, že patří tím pádem do vyšší kategorie, ale jeho praktická funkce je omezena jeho ergonomií. Takto vypadající hledáček samozřejmě dodává kameře větší kompaktnost, jeho praktická funkce je tím ale omezena. Až kamery řady S mají alespoň hledáček vysouvací směrem dozadu. To je ovšem i tak mnohdy nedostatečné řešení. Chybí možnost vyklonění hledáčku směrem vzhůru, alespoň o 45°. V ideálním případě o 90°.

Ještě jedna nemilá skutečnost v souvislosti s hledáčkem. V testované kameře se v něm obraz nepříjemně přelévá, stroboskopuje při panorámovaní do stran. Je to nepříjemné a při delším natáčení pro oko značně unavující.

LCD displej

Mimo zapnutí kamery a spuštění natáčení se na něm ovládají všechny funkce této videokamery. Ovládání je jisté, ikony na něm přehledně uspořádané. Při natáčení má studenější barvy, než je skutečnost. V menu je možnost výrazného zvýšení jasu obrazovky. Když se to ovšem přežene, je obraz na panelu mdlý a ztrácí kontrast. V běžných podmínkách plní svou funkci bez problémů. I tak zde bude na prudkém slunci výhodou vestavěný hledáček.

V menu je nastavitelná možnost ztlumení svitu panelu pro chvíle natáčení např. v setmělých hledištích, kde by jeho standardní jas mohl obtěžovat okolí.

Na těle panelu je jedno tlačítko pro zapnutí práce stabilizátoru, např. při velkém přiblížení objektu natáčeném z ruky. Jeho funkci jde nastavit v menu tak, že tuto funkci zapíná/vypíná opětovným zmáčknutím nebo pouhým držením. Nad ním je infra čidlo pro přibalený dálkový ovladač. Tato funkce je ztížena v případě, že chceme pozorovat snímanou scénu v hledáčku kamery.

Nechybí něco?

Osobně bych na panelu uvítal ještě jedno tlačítko. Tím by byla druhá spoušť nahrávání. Představte si situaci, kdy snímáte např. malé hrající si děti. V tu chvíli je dobré točit s objektivem ve výšce očí dítěte. Držíte tedy kameru pravou rukou v dlani s palcem na horní části těla kamery a levou rukou za otevřený LCD panel obrazem vzhůru k vašim očím. V takovém případě je téměř nemožné pohodlně nahrávání opětovně zapínat a vypínat, protože je pravděpodobné vykloubení palce nebo pokažený konec /začátek záběru. Byla-li by tam zmiňovaná druhá spoušť, tento problém by nenastal.

K TÉMATU  Recenze Umax VisionBook 14Wi – atomový notebook za „bůra“

Do tohoto přehledu vstoupíme přes ikonu FUNC na levé horní straně LCD panelu. Vybráním některé z funkcí se potom zobrazí jeho ikona na pravé spodní straně, pro rychlý přístup a práci s ní. Když vybereme položku MENU, otevře se nám přehledně uspořádané do třech hlavních kategorií a nastavíte v něm všechny základní funkce kamery. Těch je tolik, že není možno se tu všemi zaobírat

Ovládání dotekem

Ovládání a nastavení kamery dotekem je pro mne osobně krokem zpátky, i když bohužel dnes velmi módním. Minulá generace kamer Canon měla ovladače na těle kamery „mechanické“.

Posouvání nahoru a dolů je dobré realizovat na krajní levé nebo pravé straně obrazovky. Jinak hrozí nechtěná aktivace některé z položek pod danou ikonou. Celkově je ovládání kamery a jejích funkcí pohodlné a poměrně přesné. Přesnost se zvyšuje s používáním dotekového mini pera (spony) dodávané s kamerou.

Automatický režim snímání

Je vhodný pro začínající filmaře, kteří se v nastavování parametrů kamery nevyznají nebo okolnosti ani zkušenějším nedovolí toto provádět, ale chtějí mít jistotu dobře natočených záběrů. O to se postará právě automatický režim, který hlídá veškeré důležité parametry a nastaví je tak, aby byla scéna optimálně snímána. Jediné přístupné funkce na LCD displeji jsou Dekorace a Zoomování s proměnou rychlostí. Ještě můžete zachytit fotografii ikonou PHOTO (i při zapnutém filmování).

Dotknout se a sledovat

Je tu ještě jedna šikovná vychytávka. Funguje při nastavení kamery na AUTO. Dotknete-li se obrazovky, objeví se terčík v podobě čtverce, který se drží daného místa a udržuje zaostření na takto specifikovaném místě, až do chvíle, kdy tento bod zmizí tak, že se ze snímané scény pohybem kamery ztratí nebo ho sami vypnete ikonou na dotekovém panelu.

Manuální nastavení

Toto nastavení je velice bohaté a uspokojí i náročného uživatele, který touží po kameře s opravdu rozsáhlými možnostmi nastavení. Vše se bohužel nastavuje prostřednictvím LCD panelu. Prostor pro práci se samotným, víceméně kvalitně zobrazujícím hledáčkem je tak silně omezen. Nezbyde tedy jiná možnost, než snímat většinou „po amatérsku“, s otevřeným LCD panelem. Je tu i možnost mít zapnutý zároveň s hledáčkem i LCD obrazovku, kde lze v konkrétním případě nastavit nějakou funkci a pokračovat snímáním scény skrze hledáček, nenaruší-li to však plynulost samotného natáčení. Při natáčení hledáčkem může být aktivovaný LCD panel otočený o 180° a může se v něm sledovat i samotná natáčená osoba.

Zmíním tu pouze několik možností z nepřeberného množství ručního nastavení kamery.

VYVÁŽENÍ BÍLÉ – Zvládá automatika velmi dobře a docela svižně, takže potřeba manuálního nastavení bude zapotřebí, opravdu jen ve velmi zvláštních případech. Obraz má příjemný teplejší tón.

ZAOSTŘOVÁNÍ (AUTOMATICKÉ) – Je automatické nebo ruční. Nejen zaostřování kamery přes LCD panel považuji za nešikovné řešení a degraduje to snahu využívat plnohodnotně samotný hledáček na kameře. Jedním z pozitivních rysů je naopak to, že vybraná část obrazu, na kterou chceme zaostřit, se zvětší a tím stoupne procento úspěchu této akce.

ZAOSTŘOVÁNÍ (RUČNÍ) – Je možné jen z LCD panelu, proto na něj můžete při natáčení s pomocí hledáčku téměř zapomenout. Téměř proto, že je tu možnost mít otevřený panel společně s aktivovaným hledáčkem. Do hledáčku se dívat a na LCD dotekem zaostřovat. Kdo by to ale dělal. Mít aktivovány oba zobrazovače znamená plýtváním drahocenné energie, které ve standardních bateriích není nikdy nazbyt. Při manuálním ostření se pole asi o třetinu zvětší pro přesnější zaostření. Tzv. asistent zaostření. Ruční ostření je možné jen u statických záběrů. Zaostřit přesně dotekem není vůbec snadné. Musíte mačkat kolikrát tam a zpět, než se trefíte na zamýšlený cíl ostření. Tam je mnohem účinnější metoda jednorázového ručního zaostření, kdy se na panelu dotknete místa, kam má být zaostřeno a kamera to během chvíle provede.

Poznámka: Ideálním pro zaostřování obrazu by byl bezesporu prstenec kolem objektivu nebo alespoň menší točítko poblíž. Absence tohoto zbytečně ubírá, jinak velmi povedené kameře body za snadnou obsluhu.

Zoom

Máme tu (W) wide – široký záběr a (T) tele – přiblížení scény. Páčka zoomu se ovládá plynule, bez zádrhů i při proměnlivé rychlosti. Při sejmutí prstu je bohužel v záznamu slyšitelné cvaknutí. To se ale objevuje téměř u všech kamer, všech výrobců. Zoom samotný není nejrychlejší. Dojem z jeho hladkého pohybu při sledování takto natočeného záběru, je bez nadsázky profesionální. 10 násobný optický zoom je pro přiblížení obrazu dostatečný.

Je tu ještě možnost v menu nastavit digitální 40 až 200 násobné přiblížení. To ovšem důrazně nedoporučuji! Degradace kvality záběru je potom veliká. Navíc stabilizace zde již není mnoho platná.

V pohotovostním režimu i po vypnutí kamery a její opětovné aktivaci zůstává nastavení přiblížení zachováno tak, jak jsme je při posledním záběru ponechali. To se může někdy opravdu hodit.

Optický stabilizátor obrazu

Velmi důležitá – a zde i velmi účinná – součást dobré videokamery. Po kvalitním obrazu a zvuku, asi nejdůležitější součást výbavy. Zabraňuje totiž rozmazání záběrů a redukuje roztřesení záznamu např. chvěním ruky. V tomto přístroji naleznete dvě možná nastavení. Standardní a Dynamický. Je možné jej i vypnout pro případ, že se kamera bude nalézat na stativu. Veliká pochvala. Tlačítkem na LCD panelu docílíte při velikém přiblížení ještě výraznější stabilizace. V menu je možné nastavit buď, Dynamický nebo Standardní stabilizaci. Je ji možné též vypnout, když natáčíme ze stativu.

Pohotovostní stav

Je vyřešen velmi dobře. Dá se v menu nastavit na 10, 20 a 30 minut. Kamera usne hned, jak se zavře LCD panel nebo vypne hledáček tlačítkem na zadní straně kamery. Led dioda změní barvu ze zelené na oranžovou. Po bleskovém probuzení přístroje ze spánku je kamera ihned schopna začít natáčet. Nelze, než jen chválit.

Je zde také zajištěno natáčení tři vteřiny před započetím samotného záznamu stiskem spouště kamery. Aktivuje se v menu a vydrží, dokud je kamera aktivní.

Tlačítko nahrávání (spoušť) má hluboký stisk, což je potěšitelné. Zabrání to častému nechtěnému spuštění nebo naopak vypnutí natáčení při lehkém otření se omylem o tlačítko. Prodleva mezi zmáčknutím a začátkem nebo koncem nahráváním, je dosti velká. Díky tomu je kolikrát na konci záznamu slyšitelné lupnutí při uvolnění tlačítka palcem.

Ruční nastavení času nebo clony (Přibližme se profesionálům)

Velmi kreativní možností této kamery je ruční nastavení rychlosti závěrky a clonového čísla. Můžete tak pracovat s řízenou hloubkou ostrosti, která je velmi efektní a dojem z natočených scén profesionální. Odděluje se tím a zdůrazňuje hlavní předmět zájmu ve snímané scéně od méně důležitého pozadí či popředí v obrazu.

V menu se dá nastavit Tv priorita času AE, kdy kamera nastaví clonu nebo Av priorita clony AE, kamera nastaví sama čas závěrky. Standardně je nastaveno P Naprogramovaný AE, kdy kamera automaticky nastavuje obě položky. (AE je zkratka Automatické Expozice)

  • Čas je nastavitelný od 1/6 do 1/2000s
  • Clona je nastavitelná od F 1,8 do F 8,0

Je tu ještě jeden pomocník. Při některých tmavých či kontrastních scénách, kdy kamera sama nerozezná objekt, kterému má optimalizovat světlost daného objektu. Toto najdeme pod FUNC., Expozice. Objeví se rámeček a my v něm dotykem určíme dané místo, na které se má kamera zaměřit a upravit expozici. Není-li ani toto dostatečné řešení, jetu ještě možnost ručního do nastavení od -3, až +3 stupně expozice, nastavitelných po čtvrtinách. Tímto způsobem se dá opravit expozice snad v každém myslitelném případě.

Režim nahrávání (formát videa)

Má pět stupňů kvality nahrávání:

  • 1920×1080 –  MXP 24 Mbps, FXP 17 Mbps a
  • 1440×1080 – XP+ 12 Mbps, SP 7 Mbps a LP 5 Mbps

Záznam se realizuje do předpřipravené složky strukturovaných souborů pro AVCHD DVD či Blu-ray. Je jí tedy možno v této podobě rovnou vypálit na DVD nebo BD médium a to podle velikosti dat v ní uložených.

Natáčet můžeme v prokládaném režimu 50i – padesát prokládaných snímků za vteřinu nebo 25p – progresivní neboli dvacet pět celých snímků za vteřinu. Progresivní záznam by měl přinést hladší obraz v dynamických scénách. V aplikaci MediaInfo v PC se ovšem objeví i takto natočený soubor ve výpisu vlastností video souboru, jako 50i. Je na to upozorněno v návodu k použití. Proč tomu tak je, netuším. Zajímavé je, že střihová aplikace Pinnacle Studio správně identifikuje soubor, jako 25p.

K TÉMATU  Ideální základ levných HTPC

Natočený obraz touto kamerou je jedním slovem VYNIKAJÍCÍ. Nízký šum v tmavých nebo dobře osvětlených nočních scénách připisuji CMOS HD Pro čipu, který svůj díl práce odvádí na jedničku

Kameře při horších světelných podmínkách – šero, mlhavo – delší dobu trvá, než se správně zaostří. Na začátku klipu může být tedy obraz rozmazaný. (Toto se ovšem lehce napraví ve střihové aplikaci odstřižením.)

Automatika zaostřování má problémy při rychlém a plném nájezdu zoomem na detail scény. V takovém případě ztrácí orientaci a trvá i několik dlouhých vteřin, než zaostří. Je zajímavé, že, když tento nájezd zopakujete potom na stejné místo znovu, podruhé zaostřování již nezaváhá a jde najisto. Absolvovat tuto proceduru vždy dvakrát je, jak sami uznáte nepřípustné.

Canon Legria HF M41 a fotografování 

Pro tento typ kamery je focení opravdu jen okrajovou záležitostí. To ovšem neznamená, že by se svého úkolu nedokázala zhostit se ctí hodného jména výrobce především skvělých fotoaparátů. Zaznamenání fotografie je možné pouze stiskem ikony PHOTO na LCD panelu, případně dálkovým ovladačem. Nedají se nastavit žádné parametry. Fotky jsou rozměru 1920×1080 ve formátu jpeg.

Při kvalitě fotografií, které kamera umí, by jí slušela navíc samostatná spoušť, aby nebylo potřeba mít při focení otevřený LCD panel. Pevné držení kamery zajišťuje právě oko přimáčknuté k hledáčku a tím pádem pevnější držení kamery, které je nezbytné pro ostré fotografie. Při fotografování s LCD panelem a nutnosti silnějším dotekem aktivovat sejmutí fotografie hrozí reálné nebezpečí pořízení neostrého snímku.

Poznámka: Proto doporučuji, když nebudete mít po ruce fotoaparát samotný a přesto budete chtít něco dobře vyfotografovat, nastavte v menu prioritu času a dbejte, aby byla co možná nejkratší, tedy co největší číslo označující nejkratší čas pohybu závěrky.

Jako nedostatek také vidím, že zhotovený snímek nezůstane na LCD panelu ani na okamžik v pozastaveném stavu a není proto možná kontrola, zda se snímek podařil nebo jeli třeba akci zopakovat. Pouhé krátké probliknuti malé zelené ikonky na spodní části zobrazovače jako informace o tom, že jsme fotili, se jeví jako velmi nedostatečné. Kontrola je tedy možná jen v profilu prohlížení.

  

 

Kvalita záznamu

Je opravdu na úrovni. Má prokreslené i ty nejmenší detaily. Pro ještě bohatší barevné podání je v menu možno zapnout funkci v. x. Color. Toto podání barev dokáže zobrazit pouze zařízení, které má tuto funkci v sobě také zabudovanou.

Nejspíš díky irisové cloně dělá kamera na přímo snímaných zdrojích světla hvězdici z paprsků. Je to efektní, ale nehodí se to ve výsledku vždy.

Zaclonění objektivu je i u této kamery nedostačující! Aby byl obraz kvalitní, ostrý a bez závoje je potřeba obstarat si na objektiv vhodnou sluneční clonu. Ta by měla být u každé kamery v základním příslušenství kamer všech výrobců. Tento kousek plastu by je určitě nezruinoval a kvalita natočených záběrů při prudkém osvětlení by se velmi zlepšila! Chrání navíc objektiv částečně před prachem a úplně před otisky prstů, které pravidelně ulpívají na optice kamery, obecně jen málo chráněné před neopatrností majitelů kamer. K tomu poslouží i UV filtr, čiré sklíčko zabraňující jednak ultrafialovým paprskům vniknout skrze objektiv, který je tímto také ochráněn před veškerými nečistotami a stříkající vodou. Tyto mohou drahý objektiv kamery velmi i nenávratně poškodit. UV filtr se našroubuje do závitu před objektiv a máme jistotu, že optiku samotnou nic nepoškodí. Skleněný filtr stojí pár stokorun. Oprava kamery vyjde mnohonásobně dráž.

Kvalita záznamu je vskutku výborná (nezapomeňte si přepnout obraz na 1080p). Ale drobné chyby, zejména v ostření, se najdou

 

Telemakro (Objevte krásu detailu)

Toto nastavení umožňuje snímat zblízka poměrně malé předměty s maximálním přiblížením zoomem a to již od 40 cm. Takto pořízené záběry jsou díky malé hloubce ostrosti objektivu na pozadí rozostřené. To dělá záběry poutavějšími, protože hlavní předmět našeho zájmu, jakoby vystupuje více do popředí a je na něj stržena veškerá pozornost. Pozor, funkce se vypne při pohybu zoomem.

Kamera také dokáže automaticky detekovat tváře v záběru a přizpůsobit tomu vlastní nastavení. Tvář, kterou si kamera vybere je indikována bílým rámečkem, ostatní nalezené tváře šedým. Zvolí-li kamera za hlavní jinou tvář, než požadujete, stačí se dotknout požadované tváře na dotekovém displeji a bílý rámeček se aktivuje na vámi vybrané tváři. Funkci lze v menu vypnout. To se hodí tehdy, když kamera považuje za tváře něco jiného, než tváře lidské.

Kamera nabízí též na výběr ze specifických scén, které kameru dokáží snadno přizpůsobit určitému druhu natáčení. Jednotlivé volby jsou: Portrét, Sport, Noční scéna, Sníh, Pláž, Západ slunce, Slabé osvětlení, Bodové světlo a Ohňostroj, Ještě více vyhraněné jsou: Pod vodou a Na hladině.

Světelný objektiv s antireflexní vrstvou, pod ním stereo mikrofon a čidlo automatického ostření

Zvuk 

Zvuk z vestavěného mikrofonu kamery, který je umístěn v přední části, pod objektivem kamery, je plný a vyvážený. Je zaznamenáván v Dolby Digital AC-3 2.0. Jeho bohaté možnosti nastavení jsou přístupné v menu a nezklamou ani nejnáročnějšího amatérského kameramana.

Záznamovou úroveň můžete nastavit ručně pro vestavěný i externí mikrofon. Dá se tak zabránit přemodulování (zkreslení) zvuku při příliš hlasitému projevu okolí nebo naopak mikrofon zesílit a nahrát tak kvalitně i jinak moc tiché zvuky v okolí kamery.

Směrovost – lze nastavit: MONO, NORMÁLNÍ, ŠIROKÁ a ZOOM. Je tu také EKVALIZÉR ZVUKU, kde je možnost nastavení jednotlivých frekvencí zvuku pro danou příležitost. Vyzdvihnout nebo naopak potlačit příliš basů nebo výšek. Je možné i ruční míchání zvuku z externího a vestavěného mikrofonu. 

Nárazy větru jsou i po nastavení protivětrného filtru dosti patrné. Tento problém je ale bolesti snad všech vestavěných mikrofonů kamer ve spotřebním segmentu. Tato není výjimkou. Vestavěný mikrofon obstarává pro kameru stereofonní záznam v a případně 5.1 prostorový zvuk s externím mikrofonem SM – V1, který je volitelným příslušenstvím kamery.


Několik ovládacích tlačítek a konektory pro přenos a sledování obrazu a zvuku: 
K zachycení krátkých video momentek slouží tlačítko VIDEO SNAP. Tlačítko pod ním slouží k přepínání mezi režimy záznamu a jejich následného přehrávání. Tlačítko s otevřenou knihou a symbolem kamery slouží k aktivaci Tvůrce událostí, kde je možnost si vybrat konkrétní kategorii a do ní nahrávat konkrétní dané události. Displej – Některé údaje na něm lze zneviditelnit, aby tolik nepřekážely ve výhledu jedním z tlačítek pod LCD obrazovkou, a to DISP./BATT.INFO To jak název napovídá zobrazí graficky a v procentech na šest vteřin stav nabití akumulátoru a to i při jinak vypnutém přístroji.

Volitelné příslušenství

Je poměrně bohaté. Vše, čím prochází obraz, se upevňuje před objektiv pomocí závitu 43 mm. Např. širokoúhlá předsádka a telekonvertor násobící optické přiblížení. Ostatní z nich se uchycuje ke kameře pasivní paticí. Např. externí mikrofon, světlo atp.


V přední části je pasivní minipatice pro připojení např. ext. mikrofonu. V zadní části přepínač provozních režimů, posuvné tlačítko zoomu a led dioda ACCESS, která hlásí práci uvnitř kamery

Perlička. Pro milovníky potápění je k mání i toto plastové podvodní pouzdro WP-V3

 

Návod k použití je v češtině pouze v elektronické podobě PDF na jednom z přiložených CD. Chválím jeho podrobnost a přehlednost. Navíc je interaktivní ve smyslu, že v hlavním přehledu, ale i u jednotlivých důležitých položek, tam kde je text či ikona modře, po kliknutí na ně se otevře přímo daná informace a člověk nemusí složitě listovat sem a tam, při vyhledávání určité informace.

Naše doporučení se přidávají k porotě EISA

Tato kamera je bezesporu ve své cenové kategorii na předních místech pomyslného pelotonu. Když jí dokážete odpustit několik málo nedostatků, které nejsou v žádném případě kritické a dají se obejit, udělá vám určitě velikou radost. S touto kamerou se jen nerad loučím. Její možnosti jsou opravdu bohaté a práce s ní velmi pohodová a nad míru kreativní.

 

 
Canon HF M41 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Zápory Klady
– Málo širokoúhlý objektiv + Vynikající obraz
– Hledáček – jeho umístění na těle kamery, tvrdý okulár, lehce trhavý obraz + Rychlý pohotovostní režim
– Veškeré nastavení jen přes dotekový LCD panel včetně ručního zaostřování + Zvládá dobře i natáčení za špatných světelných podmínek
– Slyšitelné vypnutí kamery na konci záběrů + Velmi dobře sedí v ruce, skvělý hřbetní řemínek 
– Mikrofon snímá občas pohyby tlačítka zoomu a doteky na těle kamery + Ruční nastavení clony a času
  + Má hledáček ( i když s výtkami, ale má)
  + Slušně fotografuje

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek