Středa , 15. 01. 2025

Radovan

Chrome získává na Androidu lištu záložek

12. 12. 2024

12. 12. 2024

Google Chrome konečně dostává na zařízeních Android vždy viditelnou lištu záložek. V současné době se testuje jako experimentální funkce. Nové potvrzení v úložišti kódu pro Chromium (open source část Chromu) přidalo počáteční podporu pro lištu záložek v Chrome pro Android. Přestože verze Chrome pro stolní počítače mají lištu záložek od prvních veřejných verzí, nikdy nebyla přenesena na mobilní verze, a to ani na tabletech, které mají více než dostatek místa na obrazovce.

Funguje zatím jen na zařízeních s velkou obrazovkou

Funkčnost se testuje s příznakem #android-bookmark-bar. Momentálně je to jen prázdný pruh (viz snímek obrazovky níže), ale zpráva vysvětluje: „Pozdější fáze implementace vyplní/vyleští lištu záložek a přidají standardní možnosti lišty záložek.“ Zdá se také, že právě teď funguje pouze na tabletech a dalších zařízeních s velkou obrazovkou – popis příznaku funkce zmiňuje „uplatňují se také omezení tvaru zařízení“, takže omezení pravděpodobně zůstane na svém místě.

Absence lišty záložek je jedním z hlavních rozdílů mezi Chrome na tabletech s Androidem a Chrome pro stolní počítače, spolu s chybějící podporou rozšíření prohlížeče a některými chybějícími webovými rozhraními API. Webové prohlížeče třetích stran, jako je Vivaldi, již mají volitelnou lištu záložek na zařízeních Android a Safari na iPadu již léta obsahuje lištu oblíbených položek. Google zde dohání konkurenci, ale lepší pozdě než nikdy.

Ne každý používá záložky, ale přístup k určitým stránkám jedním kliknutím může být užitečným zvýšením produktivity, takže je skvělé vidět, že konečně přichází i Chrome pro Android. Zatím není jasné, které možnosti viditelnosti budou podporovány, protože hlavní designový dokument Google pro tuto funkci je skrytý před veřejným přístupem a komentáře ke kódu nevysvětlují vše. V této rané implementaci je panel vždy viditelný pod adresním řádkem, což napodobuje nastavení vždy zapnuto v Chrome pro stolní počítače.

K TÉMATU  Recenze GoClever Insignia 1010 WIN – sympatický prcek s klávesnicí

Zatím také nevíme, zda se tato změna dočká i Chrome na iPadu. Mezi prohlížeči Android a iOS jsou určité rozdíly v designu (například na iOS lze adresní řádek přesunout dolů), ale zdá se, že by to měly mít obě platformy.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.

Nepřehlédněte

Kdo zatouží po opravdu kvalitním univerzálním digitálním záznamníku událostí ve značné kvalitě, nesmí opomenout velmi pokročilý fotoaparát a 4K videokameru v jednom – Sony DSC-RX10M3. Zaujme ve svém již třetím sestavení především kvalitním zoom objektivem s 24mm až 600mm ohniskovým rozsahem pro fotografie.

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek