Neděle , 02. 02. 2025

Nela a Hromnice

Chrome získává na Androidu lištu záložek

12. 12. 2024

12. 12. 2024

Google Chrome konečně dostává na zařízeních Android vždy viditelnou lištu záložek. V současné době se testuje jako experimentální funkce. Nové potvrzení v úložišti kódu pro Chromium (open source část Chromu) přidalo počáteční podporu pro lištu záložek v Chrome pro Android. Přestože verze Chrome pro stolní počítače mají lištu záložek od prvních veřejných verzí, nikdy nebyla přenesena na mobilní verze, a to ani na tabletech, které mají více než dostatek místa na obrazovce.

Funguje zatím jen na zařízeních s velkou obrazovkou

Funkčnost se testuje s příznakem #android-bookmark-bar. Momentálně je to jen prázdný pruh (viz snímek obrazovky níže), ale zpráva vysvětluje: „Pozdější fáze implementace vyplní/vyleští lištu záložek a přidají standardní možnosti lišty záložek.“ Zdá se také, že právě teď funguje pouze na tabletech a dalších zařízeních s velkou obrazovkou – popis příznaku funkce zmiňuje „uplatňují se také omezení tvaru zařízení“, takže omezení pravděpodobně zůstane na svém místě.

Absence lišty záložek je jedním z hlavních rozdílů mezi Chrome na tabletech s Androidem a Chrome pro stolní počítače, spolu s chybějící podporou rozšíření prohlížeče a některými chybějícími webovými rozhraními API. Webové prohlížeče třetích stran, jako je Vivaldi, již mají volitelnou lištu záložek na zařízeních Android a Safari na iPadu již léta obsahuje lištu oblíbených položek. Google zde dohání konkurenci, ale lepší pozdě než nikdy.

Ne každý používá záložky, ale přístup k určitým stránkám jedním kliknutím může být užitečným zvýšením produktivity, takže je skvělé vidět, že konečně přichází i Chrome pro Android. Zatím není jasné, které možnosti viditelnosti budou podporovány, protože hlavní designový dokument Google pro tuto funkci je skrytý před veřejným přístupem a komentáře ke kódu nevysvětlují vše. V této rané implementaci je panel vždy viditelný pod adresním řádkem, což napodobuje nastavení vždy zapnuto v Chrome pro stolní počítače.

K TÉMATU  Díky počítačům s umělou inteligencí se specifikace pro počítače na celém světě zvedají

Zatím také nevíme, zda se tato změna dočká i Chrome na iPadu. Mezi prohlížeči Android a iOS jsou určité rozdíly v designu (například na iOS lze adresní řádek přesunout dolů), ale zdá se, že by to měly mít obě platformy.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek