Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Čím stříhat a upravovat video?

14. 06. 2022

14. 06. 2022

 

Ke stříhání a úpravě videí už nemusíte shánět speciální program, který ale neovládá už jiné triky. Dnes už existuje program, který vám dovolí jakkoli upravovat fotky, stříhat videa, přidávat do nich titulky a hudbu podle svého gusta. Stačí k tomu pouze pár kliknutí a trochu času, abyste stvořili svoje mistrovské dílo.

Videoklipy můžete nahrát pomocí foťáků a mobilů, ale pokaždé se najde něco, co je potřeba upravit. Oříznout pár momentů ze začátku, odstranit ošklivý konec a trochu přikrášlit prostředek. To vše sice zvládnete v aplikaci Zoner Photo, ale pouze v placené verzi. Přitom existují i jiné, které jsou bezplatné. Sice je jejich výbava trochu omezená, ale na základní tvorbu to bezpochyby stačí. Ať už si pořídíte jakýkoliv program, otevřete si v programu složku s videoklipy nebo s obrázky. A následně spusťte Video – nástroj. V novém projektu si vytvoříte základ pro budoucí film.

Stopy jsou poskládány do vrstev

Střih videa nebo úprava videa probíhá de facto na jednotlivých obrázcích – fotkách. V aplikaci uvidíte filmový pás, ve kterém jednotlivé fotky probíhají. Každou položku můžete v čase táhnout nebo přemístit, stačí jen přidat stopu. Ty se chovají jako vrstvy, protože vrchní překrývá spodní.

Co lze v programech ještě dodělávat

 • Určitě jste se dívali na filmy s titulky, čili, i do svých videí můžete libovolně přidávat titulky

 • Pro pokročilé je tu možnost přechodových efektů, které vašemu videu přidají určitou hodnotu

 • Editace videa

 • Podpora 4k videa

 • Obraz v obraze

 • Vyrovnání roztřesených záběrů

 • A další

Odlište se od konkurence

Pravdou, že je velmi těžké se odlišit, protože každý program obsahuje časovou osu, jednoduché vkládání snímků nebo různé střihy a efekty. Ale pokud najdete program, který má více pokročilých funkcí (ovšem ale placených), pak můžete šikovně využít jejich vlastností ke zdokonalení videí. Každopádně nemusíte mít strach, že by šlo o něco velmi těžkého, na vše dnes existuje návod! A protože u stříhání nejspíš bude trávit spoustu času, nezapomeňte na brýle proti modrému světlu.

Programy mají velké nároky

Abyste mohli v těchto programech pracovat, musíte si zjistit jejich nároky pro spuštění a optimalizaci PC hardwaru. Programy na úpravy videí dokáží potrápit úplně celý stroj a nejcennější je procesor s minimální frekvencí 3 GHz se 6 jádry. Dále musíte mít grafickou kartu s alespoň 4 GB pamětí a 16 GB RAM.

Programy, které můžete využít

 • DA VINCI RESOLVE

 • SHOTCUT

 • VSDC free video editor

 • LIGHTWORKS

 • SIMPLE VIDEO CUTTER

Fotobanky

Video můžete poskládat i z fotek, které stáhnete z fotobank. Abyste zjistili, která bude ta nejlepší pro vás, podívejte se na srovnání fotobank. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký podvod. Když neumíte nebo vám zrovna nezbývá čas na focení, prostě využijte této šance. K tomu si můžete být jistí, že neporušíte autorská práva, za která se rozdávají opravdu velké pokuty. Fotobank je spousta a každá má své placené a neplacené verze. Jen si dávejte pozor na Flickr. Je to odnedávna sice uznávaná fotobanka, ale na hromadu obrázků se vztahují autorská práva a pokud je použijete, budete mít malér.

Dostupné fotobanky

 • Pixabay

 • Pexels

 • Unsplash

 • Piqsels

 • Stock.adobe

 • 123RF

 • Dreamstime

 • A další

Fotobanky si vybírejte podle ceny a množství obrázků, které můžete čerpat. Například u Pixabay, máte i neplacenou verzi, kdy můžete vybírat, jak chcete. Ovšem, ty nejlepší fotografie už jsou v placené verzi a ceny jednotlivých fotek se výrazně liší. Dívejte se na rozsah služeb – mobilní verze, počet obrázků, typy licencí, jak můžete fotografie využít. Ale hodně odhalíte i z recenzí na dané fotobanky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek