Čtvrtek , 24. 10. 2024

Nina

Čím stříhat a upravovat video?

14. 06. 2022

14. 06. 2022

 

Ke stříhání a úpravě videí už nemusíte shánět speciální program, který ale neovládá už jiné triky. Dnes už existuje program, který vám dovolí jakkoli upravovat fotky, stříhat videa, přidávat do nich titulky a hudbu podle svého gusta. Stačí k tomu pouze pár kliknutí a trochu času, abyste stvořili svoje mistrovské dílo.

Videoklipy můžete nahrát pomocí foťáků a mobilů, ale pokaždé se najde něco, co je potřeba upravit. Oříznout pár momentů ze začátku, odstranit ošklivý konec a trochu přikrášlit prostředek. To vše sice zvládnete v aplikaci Zoner Photo, ale pouze v placené verzi. Přitom existují i jiné, které jsou bezplatné. Sice je jejich výbava trochu omezená, ale na základní tvorbu to bezpochyby stačí. Ať už si pořídíte jakýkoliv program, otevřete si v programu složku s videoklipy nebo s obrázky. A následně spusťte Video – nástroj. V novém projektu si vytvoříte základ pro budoucí film.

Stopy jsou poskládány do vrstev

Střih videa nebo úprava videa probíhá de facto na jednotlivých obrázcích – fotkách. V aplikaci uvidíte filmový pás, ve kterém jednotlivé fotky probíhají. Každou položku můžete v čase táhnout nebo přemístit, stačí jen přidat stopu. Ty se chovají jako vrstvy, protože vrchní překrývá spodní.

Co lze v programech ještě dodělávat

  • Určitě jste se dívali na filmy s titulky, čili, i do svých videí můžete libovolně přidávat titulky

  • Pro pokročilé je tu možnost přechodových efektů, které vašemu videu přidají určitou hodnotu

  • Editace videa

  • Podpora 4k videa

  • Obraz v obraze

  • Vyrovnání roztřesených záběrů

  • A další

Odlište se od konkurence

Pravdou, že je velmi těžké se odlišit, protože každý program obsahuje časovou osu, jednoduché vkládání snímků nebo různé střihy a efekty. Ale pokud najdete program, který má více pokročilých funkcí (ovšem ale placených), pak můžete šikovně využít jejich vlastností ke zdokonalení videí. Každopádně nemusíte mít strach, že by šlo o něco velmi těžkého, na vše dnes existuje návod! A protože u stříhání nejspíš bude trávit spoustu času, nezapomeňte na brýle proti modrému světlu.

Programy mají velké nároky

Abyste mohli v těchto programech pracovat, musíte si zjistit jejich nároky pro spuštění a optimalizaci PC hardwaru. Programy na úpravy videí dokáží potrápit úplně celý stroj a nejcennější je procesor s minimální frekvencí 3 GHz se 6 jádry. Dále musíte mít grafickou kartu s alespoň 4 GB pamětí a 16 GB RAM.

Programy, které můžete využít

  • DA VINCI RESOLVE

  • SHOTCUT

  • VSDC free video editor

  • LIGHTWORKS

  • SIMPLE VIDEO CUTTER

Fotobanky

Video můžete poskládat i z fotek, které stáhnete z fotobank. Abyste zjistili, která bude ta nejlepší pro vás, podívejte se na srovnání fotobank. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký podvod. Když neumíte nebo vám zrovna nezbývá čas na focení, prostě využijte této šance. K tomu si můžete být jistí, že neporušíte autorská práva, za která se rozdávají opravdu velké pokuty. Fotobank je spousta a každá má své placené a neplacené verze. Jen si dávejte pozor na Flickr. Je to odnedávna sice uznávaná fotobanka, ale na hromadu obrázků se vztahují autorská práva a pokud je použijete, budete mít malér.

Dostupné fotobanky

  • Pixabay

  • Pexels

  • Unsplash

  • Piqsels

  • Stock.adobe

  • 123RF

  • Dreamstime

  • A další

Fotobanky si vybírejte podle ceny a množství obrázků, které můžete čerpat. Například u Pixabay, máte i neplacenou verzi, kdy můžete vybírat, jak chcete. Ovšem, ty nejlepší fotografie už jsou v placené verzi a ceny jednotlivých fotek se výrazně liší. Dívejte se na rozsah služeb – mobilní verze, počet obrázků, typy licencí, jak můžete fotografie využít. Ale hodně odhalíte i z recenzí na dané fotobanky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Google oznámil vydání tří nových funkcí v prohlížeči Chrome. Mezi nové funkce patří návrhy vyhledávání na základě toho, co hledají ostatní, více obrázků pro navrhovaná vyhledávání a možnost najít návrhy vyhledávání i při špatném připojení.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...

Nepřehlédněte

Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek