Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Čím stříhat a upravovat video?

14. 06. 2022

14. 06. 2022

 

Ke stříhání a úpravě videí už nemusíte shánět speciální program, který ale neovládá už jiné triky. Dnes už existuje program, který vám dovolí jakkoli upravovat fotky, stříhat videa, přidávat do nich titulky a hudbu podle svého gusta. Stačí k tomu pouze pár kliknutí a trochu času, abyste stvořili svoje mistrovské dílo.

Videoklipy můžete nahrát pomocí foťáků a mobilů, ale pokaždé se najde něco, co je potřeba upravit. Oříznout pár momentů ze začátku, odstranit ošklivý konec a trochu přikrášlit prostředek. To vše sice zvládnete v aplikaci Zoner Photo, ale pouze v placené verzi. Přitom existují i jiné, které jsou bezplatné. Sice je jejich výbava trochu omezená, ale na základní tvorbu to bezpochyby stačí. Ať už si pořídíte jakýkoliv program, otevřete si v programu složku s videoklipy nebo s obrázky. A následně spusťte Video – nástroj. V novém projektu si vytvoříte základ pro budoucí film.

Stopy jsou poskládány do vrstev

Střih videa nebo úprava videa probíhá de facto na jednotlivých obrázcích – fotkách. V aplikaci uvidíte filmový pás, ve kterém jednotlivé fotky probíhají. Každou položku můžete v čase táhnout nebo přemístit, stačí jen přidat stopu. Ty se chovají jako vrstvy, protože vrchní překrývá spodní.

Co lze v programech ještě dodělávat

  • Určitě jste se dívali na filmy s titulky, čili, i do svých videí můžete libovolně přidávat titulky

  • Pro pokročilé je tu možnost přechodových efektů, které vašemu videu přidají určitou hodnotu

  • Editace videa

  • Podpora 4k videa

  • Obraz v obraze

  • Vyrovnání roztřesených záběrů

  • A další

Odlište se od konkurence

Pravdou, že je velmi těžké se odlišit, protože každý program obsahuje časovou osu, jednoduché vkládání snímků nebo různé střihy a efekty. Ale pokud najdete program, který má více pokročilých funkcí (ovšem ale placených), pak můžete šikovně využít jejich vlastností ke zdokonalení videí. Každopádně nemusíte mít strach, že by šlo o něco velmi těžkého, na vše dnes existuje návod! A protože u stříhání nejspíš bude trávit spoustu času, nezapomeňte na brýle proti modrému světlu.

Programy mají velké nároky

Abyste mohli v těchto programech pracovat, musíte si zjistit jejich nároky pro spuštění a optimalizaci PC hardwaru. Programy na úpravy videí dokáží potrápit úplně celý stroj a nejcennější je procesor s minimální frekvencí 3 GHz se 6 jádry. Dále musíte mít grafickou kartu s alespoň 4 GB pamětí a 16 GB RAM.

Programy, které můžete využít

  • DA VINCI RESOLVE

  • SHOTCUT

  • VSDC free video editor

  • LIGHTWORKS

  • SIMPLE VIDEO CUTTER

Fotobanky

Video můžete poskládat i z fotek, které stáhnete z fotobank. Abyste zjistili, která bude ta nejlepší pro vás, podívejte se na srovnání fotobank. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký podvod. Když neumíte nebo vám zrovna nezbývá čas na focení, prostě využijte této šance. K tomu si můžete být jistí, že neporušíte autorská práva, za která se rozdávají opravdu velké pokuty. Fotobank je spousta a každá má své placené a neplacené verze. Jen si dávejte pozor na Flickr. Je to odnedávna sice uznávaná fotobanka, ale na hromadu obrázků se vztahují autorská práva a pokud je použijete, budete mít malér.

Dostupné fotobanky

  • Pixabay

  • Pexels

  • Unsplash

  • Piqsels

  • Stock.adobe

  • 123RF

  • Dreamstime

  • A další

Fotobanky si vybírejte podle ceny a množství obrázků, které můžete čerpat. Například u Pixabay, máte i neplacenou verzi, kdy můžete vybírat, jak chcete. Ovšem, ty nejlepší fotografie už jsou v placené verzi a ceny jednotlivých fotek se výrazně liší. Dívejte se na rozsah služeb – mobilní verze, počet obrázků, typy licencí, jak můžete fotografie využít. Ale hodně odhalíte i z recenzí na dané fotobanky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek