Sobota , 22. 02. 2025

Petr

Čím stříhat a upravovat video?

14. 06. 2022

14. 06. 2022

 

Ke stříhání a úpravě videí už nemusíte shánět speciální program, který ale neovládá už jiné triky. Dnes už existuje program, který vám dovolí jakkoli upravovat fotky, stříhat videa, přidávat do nich titulky a hudbu podle svého gusta. Stačí k tomu pouze pár kliknutí a trochu času, abyste stvořili svoje mistrovské dílo.

Videoklipy můžete nahrát pomocí foťáků a mobilů, ale pokaždé se najde něco, co je potřeba upravit. Oříznout pár momentů ze začátku, odstranit ošklivý konec a trochu přikrášlit prostředek. To vše sice zvládnete v aplikaci Zoner Photo, ale pouze v placené verzi. Přitom existují i jiné, které jsou bezplatné. Sice je jejich výbava trochu omezená, ale na základní tvorbu to bezpochyby stačí. Ať už si pořídíte jakýkoliv program, otevřete si v programu složku s videoklipy nebo s obrázky. A následně spusťte Video – nástroj. V novém projektu si vytvoříte základ pro budoucí film.

Stopy jsou poskládány do vrstev

Střih videa nebo úprava videa probíhá de facto na jednotlivých obrázcích – fotkách. V aplikaci uvidíte filmový pás, ve kterém jednotlivé fotky probíhají. Každou položku můžete v čase táhnout nebo přemístit, stačí jen přidat stopu. Ty se chovají jako vrstvy, protože vrchní překrývá spodní.

Co lze v programech ještě dodělávat

  • Určitě jste se dívali na filmy s titulky, čili, i do svých videí můžete libovolně přidávat titulky

  • Pro pokročilé je tu možnost přechodových efektů, které vašemu videu přidají určitou hodnotu

  • Editace videa

  • Podpora 4k videa

  • Obraz v obraze

  • Vyrovnání roztřesených záběrů

  • A další

Odlište se od konkurence

Pravdou, že je velmi těžké se odlišit, protože každý program obsahuje časovou osu, jednoduché vkládání snímků nebo různé střihy a efekty. Ale pokud najdete program, který má více pokročilých funkcí (ovšem ale placených), pak můžete šikovně využít jejich vlastností ke zdokonalení videí. Každopádně nemusíte mít strach, že by šlo o něco velmi těžkého, na vše dnes existuje návod! A protože u stříhání nejspíš bude trávit spoustu času, nezapomeňte na brýle proti modrému světlu.

Programy mají velké nároky

Abyste mohli v těchto programech pracovat, musíte si zjistit jejich nároky pro spuštění a optimalizaci PC hardwaru. Programy na úpravy videí dokáží potrápit úplně celý stroj a nejcennější je procesor s minimální frekvencí 3 GHz se 6 jádry. Dále musíte mít grafickou kartu s alespoň 4 GB pamětí a 16 GB RAM.

Programy, které můžete využít

  • DA VINCI RESOLVE

  • SHOTCUT

  • VSDC free video editor

  • LIGHTWORKS

  • SIMPLE VIDEO CUTTER

Fotobanky

Video můžete poskládat i z fotek, které stáhnete z fotobank. Abyste zjistili, která bude ta nejlepší pro vás, podívejte se na srovnání fotobank. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký podvod. Když neumíte nebo vám zrovna nezbývá čas na focení, prostě využijte této šance. K tomu si můžete být jistí, že neporušíte autorská práva, za která se rozdávají opravdu velké pokuty. Fotobank je spousta a každá má své placené a neplacené verze. Jen si dávejte pozor na Flickr. Je to odnedávna sice uznávaná fotobanka, ale na hromadu obrázků se vztahují autorská práva a pokud je použijete, budete mít malér.

Dostupné fotobanky

  • Pixabay

  • Pexels

  • Unsplash

  • Piqsels

  • Stock.adobe

  • 123RF

  • Dreamstime

  • A další

Fotobanky si vybírejte podle ceny a množství obrázků, které můžete čerpat. Například u Pixabay, máte i neplacenou verzi, kdy můžete vybírat, jak chcete. Ovšem, ty nejlepší fotografie už jsou v placené verzi a ceny jednotlivých fotek se výrazně liší. Dívejte se na rozsah služeb – mobilní verze, počet obrázků, typy licencí, jak můžete fotografie využít. Ale hodně odhalíte i z recenzí na dané fotobanky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek