Neděle , 12. 01. 2025

Pravoslav

Čína potopila v moři 1400tunové datové centrum s výkonem 6 milionů počítačů

11. 12. 2023

11. 12. 2023

V dalším globálním prvenství se Čína stala první zemí na světě, která nasadila komerční datové centrum pod vodou. Asijská země začala s montáží takového zařízení u pobřeží města Sanya na jihu ostrova Hainan. V dnešní době internetu a umělé inteligence se každý den generuje obrovské množství dat. Zatímco všechna tato data jsou metaforicky uložena v cloudu, existují skutečná datová centra, která umožňují přístup k těmto datům.

Techničtí giganti jako Google, Microsoft, Amazon, Meta a mnoho dalších vlastní a hostí tato datová centra, která každý rok zabírají obrovské množství půdy a spotřebovávají velké množství elektřiny. Přestože bylo vynaloženo úsilí na přechod na udržitelnější zdroje elektřiny, zřízení a provoz datového centra je operace náročná na zdroje, která potřebuje lepší alternativy.

Cesta pod vodu

Čínské pokusy o zřízení komerčního datového centra pod vodou jsou výsledkem veřejno-soukromého podniku zahrnujícího China Offshore Oil Engineering Co. (COOEC) a Highlander, společnost soukromého datového centra. Přestože podrobnosti o výpočetním hardwaru nebyly sdíleny, Highlander tvrdil, že každý z jeho podvodních modulů je schopen zpracovat více než čtyři miliony snímků ve vysokém rozlišení (HD) za pouhých 30 sekund. Výpočetní hardware je zabalen uvnitř vodotěsného úložného modulu a dohromady váží 1300 tun. Modul je ponořen asi 35 m pod vodu, proces trval asi tři hodiny.

Výhody podvodních datových center

Přestože práce na instalaci prvního modulu již začaly, Highlander má ambiciózní plány nainstalovat na místě 100 takových modulů a vybudovat kapacitu téměř šesti milionů počítačů pracujících najednou.

Takový ohromující počet počítačů bude také generovat velké množství tepla, které bude přirozeně ochlazováno okolní mořskou vodou. Očekává se, že to samo o sobě ušetří 122 milionů kilowatthodin elektřiny, která by jinak byla vynaložena na chlazení, pokud by se zařízení nacházelo na souši.

K TÉMATU  Pipo T9 v testu – osm jader v akci

Kromě toho zařízení, které by mělo být uvedeno do provozu do roku 2025, také ušetří 68 000 metrů čtverečních pozemské půdy, kterou lze využít pro jiné účely, a 105 000 tun sladké vody, která by se použila na chlazení.

Moduly byly postaveny tak, aby vydržely 25 let, ale zůstává mnoho neznámého o tom, jak bude stavba ovlivněna korozivní mořskou vodou a podmořskými ekosystémy. Zkušenosti společnosti Highlander se zakládáním těchto center jsou poměrně omezené na testy, které provedl v lednu 2021 v přístavu Guangdong v Zhuhai.

Kromě Highlanderu také Microsoft v roce 2015 testoval podvodní datové centrum v rámci svého projektu Natick u pobřeží Tichého oceánu a poté provedl v roce 2020 dvouleté testy u pobřeží Orknejí ve Skotsku. Od té doby s novějšími projekty v tomto směru nepokračuje.

Foto: China Daily

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Google oznámil vydání tří nových funkcí v prohlížeči Chrome. Mezi nové funkce patří návrhy vyhledávání na základě toho, co hledají ostatní, více obrázků pro navrhovaná vyhledávání a možnost najít návrhy vyhledávání i při špatném připojení.

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek