Středa , 24. 04. 2024

Jiří

Diskuze k článku

11 komentářů

 1. Guláš z akumulátorů a baterií
  V těch základních pojmech máte tedy pěkný guláš.

  1) Stále střídáte výraz baterie (případně nabíjecí baterie) a akumulátor. Vhodnější by bylo používat akumulátor, ale výraz nabíjecí baterie by sám o sobě asi taky nevadil. Ale to neustálé střídání je dost zmatečné.

  2) Pletete si akumulátor a akumulátorový blok. Takový ten plastový patvar s mnoha kontakty je akumulátorový blok (Battery Pack):
  http://store.sony.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10551&storeId=10151&langId=-1&partNumber=NPFH50

  Akumulátorový blok obsahuje jednotlivé akumulátory (spíš se v tomto spojení používá výraz články), nabíjecí obvod, různé ochrany (proti přehřátí, přetlaku a podobně), a může obsahovat i zmíněný identifikační čip. Samotný akumulátor žádný čip neobsahuje.

  Co se týče životnosti akumulátorů (zejména Lithium-iontových), tak jedno omezení je v počtu nabíjecích cyklů (jak uvádíte), a druhé je časové – a to je nezávislé na způsobu používání. Akumulátory stárnou i v šuplíku. To je z ekologických (spíš ekologistických) důvodů. Obsah Lithium-iontových akumulátorů je toxický. Akumulátory jsou vyrobeny tak, aby postupně ztrácely toxicitu – aby jako odpad byly méně toxické. Tím samozřejmě ztrácejí i kapacitu a další vlastnosti – takže skončí na smetišti dřív. Místo menšího množství toxického odpadu máme větší množství méně toxického odpadu.

  1. Re: Guláš z akumulátorů a baterií
   Ano, správně je asi pouze a jen akumulátor, ale nechal jsem to při editaci být, protože by mohlo být všem jasné, o čem je řeč. Možná to ještě předělám…

   Jinak díky za doplnění. Kromě nabíjecích cyklů autor řeší i časové omezení – upozorňuje na vhodnost kontroly data výroby “baterky” (battery pack je sice správně, ale to už mi nejde přes prsty vůbec).

  2. Re: Guláš z akumulátorů a baterií
   Jako autor článku děkuji za upřesnění v pojmech. Domnívám se, že téměř všichni, co si článek přečtou pochopí o čem je celou dobu řeč. Je samozřejmé, že čip je uložen v bloku, který obsahuje jednotlivé články, ta je logické. Těžko by mohl někdo předpokládat, že se čip zalije přímo do nabíjecích článků samotných. Střídání pojmů myslím nikoho nijak podstatně nezmate. Snažil jsme se ty pojmy ozřejmit, možná nedostatečně. Za to se všem dalším možným kritikům omlouvám. 🙂

   1. Re: Guláš z akumulátorů a baterií
    Pokud bych psal naučně-populární článek, tak bych předpokládal, že ho budou číst převážně lidi, kteří se v dané problematice vyznají buďto málo, a nebo vůbec.

    Takže bych se fakt neodvážil uvažovat stylem “Je samozřejmé, … to je logické” nebo “Těžko by mohl někdo předpokládat …” a podobně.

    Já bych naopak předpokládal, že když do odborně se tvářícího článku napíšu, že čip je v baterii, tak si většina laiků bude myslet, že je čip v baterii. Rozhodně bych nesázel na to, že si laik řekne, že autor sice píše, že je čip v baterii, ale to napsal jenom pro zjednodušení a že je přece hloupost, aby tam byl, protože to nejde.

    Já bych naopak k dovršení všeho toho matení klidně předpokládal i to, že vzhledem k tomu, že se takové tvrzení vyskytuje v článku, kde se nerozlišuje mezi baterií, akumulátorem a akumulátorovým blokem, a jehož součástí je i fotka tužkových akumulátorů, tak že si spousta laiků klidně bude myslet i to, že čipy jsou i v tužkovkách.

    Ty moje výhrady vypadají asi moc kriticky. Spíš to ale berte jako dobrou radu, protože jinak píšete dobře. Vlastně jediná chyba, kterou děláte, je to, že u čtenáře předpokládáte určité znalosti a logické uvažování. Na to se při psaní naučně-populárních článků zkrátka spolehnout nemůžete.

    Při psaní vždycky uvažujte tak, jako byste to psal s prominutím pro blbce. Takže vždycky začínejte úvodem do problematiky, kde krátce a jasně popíšete základní pojmy a těch se pak držte. Něco ve stylu:

    Běžné baterie – například alkalické tužkové baterie – které nelze nabíjet, jistě zná každý.
    K těmto běžným bateriím existují alternativy, které lze opakovaně nabíjet. Pro tyto nabíjecí baterie se používá název akumulátor. Akumulátory mohou mít podobu například zmíněných tužkových baterií.
    Třetí běžnou skupinou jsou akumulátorové bloky. Ty znáte například z mobilních telefonů. Akumulátorové bloky obsahují …. atd.

    1. Re: Guláš z akumulátorů a baterií
     Děkuji za poučné rady. Jsem rád, když moje práce vyvolá odezvu – byť kritickou. 🙂 P.S. Obrázek tužkových baterií v záhlaví článku nejsou moje dílo. Ten obrázek hned v úvodu trochu mate. Omlouvám se za to všem, které to zmátlo.

 2. Re: Dobíjecí akumulátory alias baterie – kdo lže, ten krade!
  Srdečně zdravím všechny! Mně se ten článek líbí i přes drobné nepřesnosti, kterými jsou “dobíjecí baterie” = akumulátor a “čip v baterii”, atd. Článek je stavěn pro zájemce jak z řad odborníků či zájemců s odbornější průpravou, tak pro laiky. Přestože má kritik (te’d mám překliknuto, takže nevidím jm.nebo přezdívku) zcela pravdu, má pravdu i autor. Většina lidí je zvyklá na pojem “baterka”, resp. baterie a dobíjecí baterie, která je vskutku akumulátorem. Čip je opravdu umístěn v pouzdře, v němž jsou i jednotlivé akumulátorové články. Proto správný výraz Battery Pack. Ale všimněme si právě onoho výrazu v A: Battery! Nikoliv Accumulator, resp. Storage Cell (jde-li o 1 akučlánek). Tedy už samotní výrobci komolí termíny.
  Věcně: mám opravdu slušný tip: Na c-baterie.cz jsou ony falzifikáty, které majitel toho e-shopu dováží nějakých bratru 6 či více let a já měl od něho už 5 “baterek”. Věřte, nejsem jakýmkoliv “dealerem” čínské firmy T6-Power, nemám s ní ani s majitelem cz portálu nic jiného společného, než užívání T6-Power aku a jsem s nimi na výsost, opravdu na výsost za n ě k o l i k let používání spokojen! V té záplavě čínských šmejdů za 500,- je to, si mislím (bo já už nemyslím, jen mislím, jak říkám), dobrý tip pro autora i pro čtenáře. Tuto “baterku” jsem doporučil i mému dlouholetému příteli, fandovi do Sony (no, fandovi, spíš fanati—) a je s ní superspokojený. Aku-packy čili “baterky” používám do kamer Canon a Sony. Čipy v nich opravdu bezvadně čipují. Baterky této zn. jsou řádově levnější než origoše Sony, pekelně předražené samozřejmě a byly donedávna lacinější než oblíbené náhražky známého českého výrobce. Opravdu, doporučuji c-baterie.cz.
  Jo, ještě ke kamče Sony CX730E: Co Vy na to, Rommule66??? Že ano? Tak to Vás skutečně, opravdu a neskrývaně obdivuji. Obraz: ano, naprosto perfekt, barvy perfekt, stabilizace volně plovoucím objektivem v objímce skvělý nápad, to vše smontováno horkou jehlou, jak se říká, na smetišti. 1 ze dvou kusů, které jsem zkoušel, měl chromatickou vadu na “dlouhém skle” jak prase, hledánek zmrvený od prastarého typu kamči, prostě co zbyl v koutě skladovací haly, s přemalinkatou vstupní pupilou, takže vlastní řasy vadí při hledánkování, konektor pro sluchátka vYvedem tak, že se člověku zařízne do ruky při odposlechu a o zvuku už vůbec, ale vůbec u této kamči nemůže být řeč! Zvláště ono lákavé “5.1” realizované Dolby Creatorem… ze 3 mikrofonních vložek. Jedna elektretová vložečka stojí na našem trhu od 9,-Kč do cca 30,-Kč! Sony tedy ušetřil 1 USD za naprosto nevyhovující a pazvuky vytvářející “pačip”. Já vím, to patří jinam… Už končím.
  (Omufte, prosím, przeklepi, dýki)

  1. Re: Dobíjecí akumulátory alias baterie – kdo lže, ten krade!
   O problémech s poslední “sedmičkovou řadou kamer Sony se chystám napsat článek. Tam se dozvíte můj ucelený pohled na tuto problematiku. 🙂

 3. Re: Dobíjecí akumulátory alias baterie – kdo lže, ten krade!
  Super článek. Pro mě jako laika důležité informace k výdrži baterií a taky super fotky s různými typy FV70/FV100. V internetových obchodech prostě podobná informace není. Díky!

 4. Re: Dobíjecí akumulátory alias baterie – kdo lže, ten krade!
  Dobrý článek a prakticky se vším souhlasím.Názvosloví ( baterie, dobíjecí baterie , accu ) neřeším , všem snad musí být jasné o co v článku jde .
  Jinak to s tou nekompaktiblitou akumulátorů u Sony zejména je to všeobecně známá věc. Ačkoli některé výrobky Sony jsou docela prima sám tuhle značku už vynechávám. Vzbouřil jsem se tuším u digitálních fotoaparátů kvůli paměťovým kartám a to není všechno, konektory ty nezaměnitelné baterie , drahé příslušenství … U audia tedy pro mě subjektivně nic moc zvuk. Je pravda ale že po obrazové stránce bývají Sony produkty dobré.

 5. Re: Dobíjecí akumulátory alias baterie – kdo lže, ten krade!
  Absolutní souhlas s tím, co bylo popsáno. Já jsem se nyní rozhodl s nákupem originál akumulátoru, ne do kamery, ale do mobilu. Měl jsem snad nějaké vnuknutí a po objednání jsem osobně navštívil prodejnu a před koupením, ještě v prodejně, jsem baterii vložil do mobilu a chtěl ji zapnout. Bohužel, nic. Prodavač mi slíbil, že objednají jinou, po opětovné návštěvě, stejný výsledek. Prodavač byl překvapený, a nakonec zjistil, že ač nová, je vlastně starší podle data výroby, než původní v mém mobilu. Bude následovat třetí pokus a uvidím, jak to dopadne. Mobil SONY-ERICSON výrobce originálni baterie china.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr článků

Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?

Nepřehlédněte

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek