Pondělí , 23. 12. 2024

Vlasta

EaseUS Data Recovery Wizard – nic není ztraceno

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

16. 07. 2017

16. 07. 2017

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

EaseUS Data Recovery Wizard pro čtení podporuje všechny typy zařízení od pevných disků, flsh disků, paměťových karet, MP3 přehrávačů po fotoaparáty či kamery. Kromě té pro Windows existují verze pro Apple a Android. Steně tak plejáda známých formátů je bohatá, jak můžete vidět a obrázku.

Hardwarové nároky ukazuji, že program poběží na prakticky každém domácím i fremním PC.

 

Zdarma na chvíli…

Program EaseUS Data Recovery Wizard ve verzi 11.6 existuje i ve variantě Free, tj.zdarma. Na to my Češi slyšíme, ale pozor jde vlastně o plně funkční demo, protože jím můžete obnovit maximálně 2 GB dat. To je dobré pro nouzovou obnovu menšího množství dat. Za plnou verzi si již připlatíte. Konec konců se koukněte sami. Na druhou stranu, jaká je cena vašich dat?

Instalace programu

Program zatím neexistuje v českém jazyce, i když lokalizací má dost. Nejde o aplikaci pro začátečníky či „klikače“, kteří jsou jinými programy než Office a internetem zcela nepolíbeni. Ti kompetentnější anglický jazyk ovládat budou a poradí si.

Dále vás průvodce upozorňuje, že nemáte program instalovat na disk, který chcete obnovovat. Já jsem tak učinil, učiní tak asi většina lidí. Bude fungovat i přes to? Jistě to není nejvhodnější, ale fungovat může (jde o to, při smazání souborů si na tentýž disk nedávat další data, která znesnadní obnovu). 

Při každém spuštění počítejme s nutností odkliknout „hlášku o spuštění programu“ od Řízení uživatelských účtů (UAC), tedy zabudované ochrany Windows. Dělá to více programů, které více „sahají do systému“ než by bylo zdvořilé dle Microsoftu. Souhlasit musíte, bát se nikoliv.

 


Není mazání jako mazání

Autor: Stuart Miles, www.freedigitalphotos.netAbychom pochopili, jak podobné programy fungují, zkusme si stručně vysvětlit, jak vlastně takové mazání ve Windows funguje. Když program smažete do koše, nic se neděje, tam jej najdete sami. Když koš vysypete, na disku přibude volného místa. Jsou tak soubory opravdu „fyzicky“ pryč? Nikoliv. Systém pouze poupraví informace o souboru a jeho místo označí jako volné. Tedy data tam zůstanou stále, pouze čekající na přepsání či obnovení.

K TÉMATU  MKVmerge návod: Přidání audio stopy a titulků k MKV videu

Proto programy pro bezpečné mazání přepisují soubor daty opakovaně, prý se považuje za bezpečné, když se tak učiní alespoň 7×. Lze tak naložit i s volný místem, které se tak opravdu vymaže, resp. přepíše. Fyzický plný formát mechanických pevných disků (těch klasických, žádné SSD) se též považoval za bezpečný způsob pro běžné uživatele.


 

Ukaž, co umíš

Po spuštění jednoduše vyberete jednotku, kterou chcete obnovit a kliknete na Scan a počítač pracuje. Quick Scan (rychlý) je opravdu rychlý, Deep scan (hloubkový) již zabere minuty i desítky minut dle objemu dat, která projde.

Výsledky program dělí (pro Deep Scan) do několika podskupin v přehledném stromě jako u běžného souborového manažeru: existing partition, lost partition, special lost files a more lost files. To říká vše, program hledá i ve starých diskových oddílech, které byly přepsány.

Pak již vidíte výsledky hledání, kdy ty z rychlého scanu jsou přehledné a stručné. Hluboký pak doplňuje to, co předchozí hledání neobjevilo. A věřte, že takto naslepo toho najde opravdu dost, objevil dokonce několik let staré fotky na mém disku. To je milé, ale o to mi nešlo.

Výsledky můžete třídit dle typů souborů pro rychlou orientaci a program nabízí i možnost náhledu před samotnou obnovou, což umožní omezit množství dat na obnovu. Po této stránce je rozhraní velmi intuitivní a program vás po scanu ještě sám upozorní. K tomu nemáme výhrad.

Lokální disk eMMC

Nemám notebook, ale tablet, takže zkouším eMMC disk. V první fázi jsem vyzkoušel vymazání souborů prostě jen tak a vyprázdnění koše. Zde, jak jsem již zmínil, program nalezl velmi staré soubory, ale co je hlavní, nalezl všechny ty, co jsem smazal a byly ve výsledcích rychlého scanu a snadno k nalezení.

Co mě nadmíru zajímalo, bylo to, jak si Data Recovery Wizard poradí s eMMC po obnově Windows 10. Musím konstatovat, že zde našel soustu různých souborů systému apod., žádný z mých dokumentů v adresáři dokumenty nebyly. Při reinstalaci Windows jsem zvolil možnost, ať smažou celý disk a evidentně tak učinily. Jak to interpretovat? Z výše řečeného plyne, že k tomuto účelu již tento program nestačí, resp. evidentně instalační program Windows smazal data dobře. Něco jiného je, když hledáte data po náhodném smazání, řekněme rychlém formátu a něco jiného po kopletní instalaci systému, kde se formátuje, maže a přepisuje dost dat. Co tedy pogram udělá, když najendou zmizne diskový oddíl, což se stát může. Zkusíme s flash diskem.

Flash disk

Zde jsem postupoval stejně se stejný výsledkem u běžného smazání nebyl problém data nalézt. Opět bez výhrad.

K TÉMATU  Kawakami, kxDrivers, ASIO: Vyladění zvukové karty na maximum

Druhým testem byl rychlý formát ve Windows a opět scanování, zde už byly výsledky minimálně hůře dohledatelné – soubory byly všechny ve výsledcích hloubkového scanu, již ne v názvech původních adresářů se svými názvy, ale zcela jinými. K jejich identifikaci pomohl právě náhled, kdy jsem identifikoval vlastně vše, co jsem smazal z flash disku, resp. co tam bylo, a přeformátoval jsem to.  PDF byly všechn i obrázky a ODT soubor. To není špatný výsledek.

Ukázka, co bylo na flash disku zkopírováno.

Výsledek rychlého testu po smazání souborů.

Náhled nalezeného smazaného souboru přímo v Data Recovery Wizard Free.

Výsledek hloubkového testu po smazání souborů.

Výsledek hloubkového testu po rychlém formátu USB disku.

Jak si program vedl u smazaného diskového oddílu? Opět dobře. Oddíl jsem zruši, opět spustil scanovaní a výsledky hlubokého scanu vypadaly podobně jako po rychlém formátu, i když jsem diskový oddíl nevytvořil znovu. Výsledky byly stejné, i když jsem oddíl vytvořil znovu a disk naformátoval rychlým formátem. Tedy dobré. Pro další hledání již mi nezbyly data z limitu pro bezplatnou verzi, program sice píše, že mohu obnovit ještě 500 MB, ale nechce se mu.

Flash disk měl vymazanou partition (diskový oddíl) a program fungoval před i po vytvoření nového oddílu a rychlém formátu.

 

Co jsme se dozvěděli?

EaseUS Data Recovery Wizard ve verzi 11.6 je plnohodnotným programem pro obnovu náhodně smazaných dat či záchranu dat po běžném mazání u externích zařízení. Zvládne si poradit s disky s odstraněným oddílem či po rychlém formátu, prostě u všeho, kde se pracuje s přepisováním informací o datech, nikoliv s jejich fyzickým mazáním či jejich fyzickým přepisem.

Ovládání je snadné, intuitivní a program vás sám navede. Výsledky hledání předkládá přehledně a můžete se je prohlédnout před samotnou obnovou a šetřit čas, tato funkčnost nevymizela ani po vypršení bezplatné licence, ale co dále? Nic moc.

Bohužel chybí česká lokalizace a počítejte s tím, že neplacená verze Free by se měla jmenovat Demo. Tím totiž je. Zkuste a kupte, nebo nechte být. Zadarmo vám zachráníme jen 2 GB dat, v mém případě jsem s funkčností narazili již po 1,5 GB. Možná existuje i nějaké omezení počtu pokusů, ale o tom jsem zmínku nenašel.

Nám program po několika pokusech omezil data ještě na 500 MB, ale obnova již spustit nešla.

Cena programu od výrobce činí 2 104 Kč při nákupu přes internet u verze Professional. Nabízí celoživotní upgrade a technickou podporu zdarma, logicky pak nemá žádný limit na množství dat k obnově.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.

Nepřehlédněte

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek