Čtvrtek , 16. 01. 2025

Ctirad

Google právě spustil novou AI a už přiznal, že minimálně jedno demo nebylo skutečné

09. 12. 2023

09. 12. 2023

Google právě oznámil Gemini, svou dosud nejvýkonnější sadu modelů AI, a společnost již byla obviněna, že lže o svém výkonu. Op-ed z americké společnosti Bloomberg tvrdí, že Google v nedávném videu zkreslil sílu Gemini. Google během svého oznámení začátkem tohoto týdne odvysílal působivé praktické video „what the quack“ a komentátor Parmy Olson říká, že ve videu vypadalo pozoruhodně schopné, možná až příliš schopné.

Demonstrace schopností Gemini

Šestiminutové video ukazuje multimodální schopnosti Gemini (například mluvené konverzační výzvy kombinované s rozpoznáváním obrazu). Gemini zdánlivě rychle rozpoznává obrázky – dokonce i pro spojované obrázky, reaguje během několika sekund a sleduje chomáč papíru v hrníčku a míčové hře v reálném čase. Jistě, lidé to všechno dokážou, ale toto je umělá inteligence schopná rozpoznat a předvídat, co se stane dál. Ale když kliknete na popis videa na YouTube nebo Google, tak má důležité vyloučení odpovědnosti:

„Pro účely této ukázky byla snížena latence a výstupy Gemini byly zkráceny pro stručnost.“

To je to, nad čím se Olson rozčiluje. Podle svého článku na Bloomberg Google připustil, že demo video neprobíhalo v reálném čase s mluvenými výzvami, ale místo toho použilo statické snímky z nezpracovaných záběrů a poté napsalo textové výzvy, na které Gemini odpovědělo. „To je zcela odlišné od toho, co se zdálo , že naznačoval Google: že člověk může mít plynulou hlasovou konverzaci s Gemini, když sleduje a odpovídá v reálném čase na okolní svět,“ píše Olson.

Dokáže Gemini od Googlu konkurovat GPT od OpenAI?

Abychom byli vůči Googlu spravedliví, společnosti často upravují ukázková videa, zejména proto, že se mnozí chtějí vyhnout technickým zádrhelům, které živé ukázky přinášejí. Je běžné věci trochu upravit. Google má ale za sebou historii diskutabilních videoukázek. Lidé se ptali, zda ukázka Duplex od Googlu byla skutečná, protože na ní byl zřetelný nedostatek okolního hluku a příliš ochotní zaměstnanci. A předem nahraná videa modelů umělé inteligence vyvolávají v lidech ještě větší podezření. V situaci, jako je tato, Olson říká, že se Google „předvádí“, aby vyvedl lidi z omylu ze skutečnosti, že Gemini stále zaostává za GPT OpenAI.

K TÉMATU  Niceboy X-fit ACTIVE - buďme aktivní, sledujme tělo

Google nesouhlasí. Když byl dotázán na platnost dema, upozornil portál The Verge na příspěvek od Oriola Vinyals viceprezidenta pro výzkum a hluboké učení ve společnosti Google DeepMind (také spoluvedoucí pro Gemini), který vysvětluje, jak tým vytvořil video.

„Všechny uživatelské výzvy a výstupy ve videu jsou skutečné, kvůli stručnosti zkrácené,“ říká Vinyals. „Video ilustruje, jak by mohly vypadat uživatelské zkušenosti s více režimy vytvořené pomocí Gemini. Udělali jsme to, abychom inspirovali vývojáře.“

Dodal, že tým dal Gemini obrázky a texty a požádal je, aby odpověděli předpovědí, co přijde dál.

To je jistě jeden ze způsobů, jak se k této situaci postavit, ale nemusí to být ten správný pro Google, který se již zdá, alespoň veřejnosti, že byl letos zaskočen obrovským úspěchem OpenAI. Pokud chce inspirovat vývojáře, není to prostřednictvím pečlivě upravených navijáků, které pravděpodobně zkreslují schopnosti AI. Je to prostřednictvím umožnění novinářům a vývojářům skutečně zažít produkt.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Digitální bezpečnost není vázaná jen na období Vánoc, ale je aktuální po celý rok. V našem článku se zaměříme na to, jak efektivně chránit sebe a své blízké před online hrozbami. Od tipů na bezpečná hesla až po prevenci phishingu - získáte praktické rady a informace, které vám pomohou udržet digitální bezpečnost v každodenním životě.
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Nepřehlédněte

Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek