Neděle , 26. 01. 2025

Zora

HTPC novinky: Asus ScreenDuo, AMD 790GX, nová MCE od Microsoftu?

13. 08. 2008

Asus začíná u svých desek používat zabudovaný linux na flash paměti a umí i připojení malého LCD přes USB. Nová čipová sada od AMD 790GX zlepšuje grafický výkon, Microsoft chystá nový MCE systém Fiji a Chieftec má nové konzervativní HTPC skříně.

Základní desky s integrovaným systémem

ExpressGate, nebo také SplashTop linux. To jsou základní prvky nového trendu, který udává Asus na svých základních deskách. Přímo na desce v integrované rychlé FLASH paměti je obsažen SplashTop linux, který dokáže nastartovat velmi rychle a v PC není potřeba žádný pevný disk a nainstalovaný operační systém. ExpressGate umí jen základní věci, jako Skype, prohlížení obrázků a přehrávání multimedií. Užitečné, ale pro HTPC zatím relativně bezvýznamné. Ale pokud by ten „systémek“ uměl multimedia důkladně, zvládnul by i TV kartu a dálkové ovládání? Jak je vidět, schází málo a mohlo by to být perfektní.


S Asus M2N32-SLI Premium můžete ovládat systém i bez zapnuté televize, cenou mírně nad 3 tisíce přitom příjemně překvapí

K základní desce Asus M2N32-SLI Premium je navíc přibalen elegantní malý LCD displej ScreenDuo, který stačí připojit k USB a můžete tak ovládat některé funkce systému, aniž byste zapínali velkou TV. ScreenDuo umí ovládat třeba Windows Media Player a ke spuštění oblíbené hudby je to ideální řešení. Opět by ale chtělo ještě trochu dotáhnout. Taková bezdrátová dotyková obrazovka k ovládání HTPC bez zapnuté televize, hmm…

Bude Fiji vrchol dokonalosti?

Windows Vista Media Center jsou použitelný systém, který má ale spoustu zbytečných chyb a některé funkce pro jistotu neumí vůbec. Microsoft ale chystá novou verzi Media Center systému, prozatím označenou Fiji. Tento program určený pro zjednodušení využití počítače jako domácího multimediálního přehrávače se nedávno dostal do beta fáze testování. Zatím nejsou známy skoro žádné podrobnosti, ale domníváme se, že by mohlo jít o doplněk stávajícího systému, který přinese nějaká vylepšení. Ale to, co by se opravdu hodilo – tedy nejen vylepšený Vista Media Center, ale především odlehčené jádro systému, které by svižně běželo i z FLASH paměti – nás skoro jistě nečeká.

K TÉMATU  Předplatitelé X Premium nyní mohou využívat soukromé lajkování

AMD 790GX – grafický výkon nakopne vlastní paměť

Zřejmě nejlepší čipová sada pro HTPC, kterou je AMD 780G, našla nástupce. AMD 790GX má integrovánu grafickou kartu ATI HD 3300, která na rozdíl od HD3200 v 780G disponuje vlastní grafickou pamětí (64 nebo 128 MB).


Biostar TA790GX M2+ vypadá jako vhodná deska pro HTPC, má samozřejmě i HDMI. Obáváme se ale opět poddimenzovaného chlazení

Právě sdílená paměť je velkou brzdou grafického výkonu. Proto desky s AMD 790GX poskytují o desítky procent vyšší grafický výkon, přičemž spotřeba nijak výrazně nevzrostla.

Pěkný svršek je pro HTPC nutnost

Společnost Chieftec přichází se třemi novými modely skříní určenými pro HTPC. Tyto skříně nabízí tři různé výšky, z nichž si můžeme podle potřeby vybrat a všechny mají přední panely z broušeného hliníku se stříbrnou nebo černou povrchovou úpravou.

Skříně HM-01, HM-02 a HM-03 se liší přízvisky B nebo SL podle barvy. Co se týče podpory základních desek, pak HM-01 pojme mATX i ATX a ostatní dvě pak pouze mATX, přičemž HM-03 vyžaduje ještě nízkoprofilové karty. Chlazení řeší 60mm či 80mm ventilátory a komfort uživatelům zajistí dodávaná iMON dálková ovládání pro systém Windows. Cena zatím není známa.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek