Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Hydrobee – vodní elektrárna za 24 dolarů

27. 11. 2013

27. 11. 2013

Na webu Kickstarter se objevil „vodní čmelák“, který je vlastně takovou malou vodní elektrárnou.

Nápad vznikl díky 3D tisku a je opět velmi prostý – často se vám může stát, že si při pobytu v přírodě či na lodi potřebujete nabít mobilní telefon či GPS. Solární nabíječky nejsou v tomto případě často moc praktické, vyžadují dostatek světla, což nelze vždy zaručit. Naproti tomu voda teče stále.

Prototyp se skládá z malé vodní turbíny a „plechovky“ s šesti NiMH akumulátory o velikosti tužkové baterie, typu AA s napětím 1,2 V a kapacitou 2 500 mAh, potřebné elektroniky a USB rozhraní.

Na nabití na plnou kapacitu prý stačí voda tekoucí rychlostí chůze či třeba i vodovodní kohoutek a 2 až 4 hodiny působení proudu na turbínu. Energie se jednoduše bude ukládat v akumulátorech, pak vyjmete tělo s akumulátory, otevřete kryt s USB porty a můžete nabíjet.

Velmi zajímavý je pak nápad s tím, že lze tělo Hydrobee velikosti plechovky od Coly, uvnitř kterého je též malá turbína, díky adaptéru nasadit na běžnou vodovodní baterii a nabíjet vestavěné akumulátory za obyčejného domácího „provozu“.

Hydrobee si zatím můžete (před)objednat za závazek připadné investice 24 USD (asi 480 Kč). Vynálezci potřebují nastřádat 48 000 USD, zatím mají přislíbeno 13 870 USD. A když se podaří, co se dařit má, v prodeji by měl čmelák být na jaře příštího roku.

Zdroj: Kickstarter

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek